Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tragedia! Tak źle z cenami nie było od lat

0
Podziel się

Rolnicy zapowiadają zaostrzenie protestu przeciwko niskim cenom skupu zbóż i rzepaku. Ich zdaniem, rząd lekceważy zmowę cenową firmy skupowych.

Tragedia! Tak źle z cenami nie było od lat
(Marek Maliszewski/Reporter)
bDYcvWet

Tragedia! - tak rolnicy oceniają sytuację na rynku zboża i rzepaku. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie wyklucza postępowania w sprawie zmowy cenowej.

Rolnicy zapowiadają zaostrzenie protestu przeciwko niskim cenom skupu zbóż i rzepaku - pisze _ Nasz Dziennik _. Uważają, że rząd lekceważy zmowę cenową firmy skupowych.

Tona pszenicy w wielu regionach kosztuje mniej niż 600 złotych, a przed żniwami wynosiła 800-900 złotych. Żyto kosztowało ponad 600 złotych, a teraz często mniej niż 400 złotych.

bDYcvWev

Za rzepak plantatorom w tym samym okresie płacono nawet 2 tysiące, a teraz staniał do około 1200.

Protesty rozpoczęły się już w województwach opolskim i kujawsko-pomorskim. Do akcji mają przyłączyć się producenci rolni z Warmii i Mazur. Minister rolnictwa Stanisław Kalemba wystąpił do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, aby zbadał działalność kupujących zboże i rzepak.

Czytaj więcej w Money.pl
Ceny zbóż drastycznie spadają. Jest apel _ Sztuczne obniżanie cen oferowanych za zboża przez małe podmioty skupowe działąjące lokalnie powoduje ogólnokrajowe zamieszanie _ - twierdzi Joanna Leśniewska z Krajowej Federacji Producentów Zbóż.
Prognozują 7-procentowy wzrost w UE Produkcja zbóż w 28 krajach Unii Europejskiej ma wynieść w tym roku 300 milionów ton, co oznacza wzrost o 6,8 procent w porównaniu z 2012 rokiem.
bDYcvWeW
KOMENTARZE
(0)