Notowania

trakcja
13-03-2018 (10:06)

Nowa Warszawa Główna. Podpisano już umowy

Za 18 miesięcy ma być oddana do użytku stacja Warszawa Główna. Podpisano już pierwsze umowy. Samą linię kolejową odbuduje Trakcja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)
Wizualizacja nowej odsłony dworca Warszawa Główna

Za 18 miesięcy ma być oddana do użytku stacja Warszawa Główna. Podpisano już pierwsze umowy. Samą linię kolejową odbuduje Trakcja.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały ze spółką Trakcja umowę na wykonanie dokumentacji projektowej oraz roboty budowlane przy odbudowie stacji Warszawa Główna. To fragment projektu "Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia".

Za swoje usługi Trakcja dostanie 80,87 mln zł netto - poinformował prezes PLK Ireneusz Merchel.

- Stacja Warszawa Główna - przywracamy ją do ruchu, przywracamy ją do życia. To wiąże się z przygotowaniami do modernizacji warszawskiej linii średnicowej - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, obecny przy podpisaniu umowy.

Zobacz również: Polacy pokochali kolej. Takich reakcji pasażerów się nie spodziewaliśmy

- Wartość umowy to ok. 81 mln zł, czas realizacji 18 miesięcy. Czyli na jesieni 2019 r. ta stacja będzie oddana do eksploatacji i będzie mogła przyjmować pociągi pasażerskie, które dziś do niej nie dojeżdżają - dodał Merchel.

Przedstawiciele rządu i PLK podkreślili, że najważniejszym efektem przebudowy będzie przywrócenie ruchu kolejowego i obsługi pasażerów. To pozwoli na stworzenie lepszej oferty dla podróżnych i zwiększenie możliwości warszawskiego węzła kolejowego, zwłaszcza w dojeździe do centrum miasta. Warszawa Główna wesprze też możliwości obsługi ruchu pociągów regionalnych w czasie przebudowy linii średnicowej.

Nowa Warszawa Główna będzie miała dwa perony z umożliwionym wejściem od strony ul. Towarowej oraz kładką od Al. Jerozolimskich.

Stacja jest nieczynna od 1997 r. Pod koniec funkcjonowania obsługiwała połączenia m.in. do Warki, Radomia, Skarżyska-Kamiennej i Kielc. Zgodnie z zapowiedziami PKP PLK po reaktywacji ponownie mogłaby przyjmować pociągi z kierunku radomskiego, a także południowo-zachodniego (Grodzisk, Skierniewice, Koluszki).

Tagi: trakcja, budownictwo, trk, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2018

Niedzielny kierowcaJak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o galerie przy dworcu, ktora mogłaby byc czynna w niedziele.

13-03-2018

Siedlecki esdipA taka fajna była koncepcja zabudowy tego fragmentu miasta. Z opcją posadowienia nad torami biurowca. Teraz będzie tylko stacja.

Rozwiń komentarze (2)

Wybrane dla Ciebie