Notowania

kredyty mieszkaniowe
03.11.2009 12:30

Trudniej o kredyt hipoteczny i konsumpcyjny?

NBP: Banki spodziewają się zaostrzenia polityki kredytowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W IV kwartale banki spodziewają się niewielkiego zaostrzenia kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych i długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw oraz dalszego zaostrzenia tej polityki odnośnie kredytów konsumpcyjnych - wynika z badań NBP _ Sytuacja na rynku kredytowym _.

W przypadku krótkoterminowych kredytów dla przedsiębiorców banki spodziewają się, że w IV kwartale nastąpi niewielkie złagodzenie kryteriów ich przyznawania, zarówno dla dużych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw.

Dalsze zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowychzapowiada 11 proc. banków. Większość banków nie planuje jednak zmian w polityce kredytowej, a pojedyncze banki zapowiadają nieznaczne złagodzenie kryteriów i warunków kredytu. Blisko połowa banków przewiduje wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe.

Banki oczekują w IV kwartale 2009 r. dalszego zaostrzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych. Oczekiwania takie ma około 40 proc. banków, przy czym 9 proc. przewiduje, że znacznie zaostrzy politykę kredytową.

Z ankiety wynika, że w III kwartale banki po raz kolejny zaostrzyły politykę kredytową we wszystkich segmentach rynku.

_ - W przypadku kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych skala zaostrzenia kryteriów i warunków była jednak istotnie mniejsza niż w poprzednich kwartałach _ - napisano w raporcie.

_ - Natomiast w segmencie kredytów konsumpcyjnych, które zwykle związane są z wyższym ryzykiem, banki zaostrzyły politykę kredytową w wysokim stopniu _ - dodano.

Ankieta została przeprowadzona na przełomie września i października 2009 r. wśród 30 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 83,5 proc.

Czytaj w Money.pl
*Rok kryzysu: Kredyty podrożały, ale raty są niższe * W 2009 roku udzielono o jedną trzecią mniej kredytów hipotecznych, za to marże banków urosły o cztery punkty procentowe. Płacimy jednak mniejsze raty kredytów we frankach niż rok temu.
*Rośnie dług państwa * Zadłużenie skarbu państwa na koniec lipca 2009 r. wyniosło ponad 609 mld 100 mln zł, czyli o 0,2 proc. więcej niż na koniec czerwca - poinformowało Ministerstwo Finansów.
* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: kredyty mieszkaniowe, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz