Notowania

Trump rozkręca wojnę handlową z Pekinem. Ogłosił cła na chiński eksport o wartości 50 mld dol.

Administracja Trumpa poinformowała, że amerykańskie urzędy celne zaczną naliczać cła od 6 lipca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)
Donald Trump ma gotową odpowiedź na ewentualne chińskie cła odwetowe.

Wprowadzenie 25-proc. cła na chińskie towary eksportowe o wartości 50 mld dol. ogłosił w piątek prezydent USA Donald Trump. Chiny uznały to za wypowiedzenie wojny handlowej i zapowiedziały natychmiastowe zastosowanie działań odwetowych.

Jak informuje CNN, Waszyngton chce w ten sposób ukarać Chiny za kradzież amerykańskich technologii oraz tajemnic handlowych. Nowe cła zostaną nałożone na ok. 1,1 tys. chińskich towarów eksportowych od robotyki po przemysł samochodowy.

Administracja Trumpa poinformowała, że amerykańskie urzędy celne zaczną naliczać cła od 6 lipca.

Wideo: Chiny chwalą się nowym myśliwcem

- Handel pomiędzy naszymi krajami był bardzo niesprawiedliwy - stwierdził Trump w opublikowanym w piątek komunikacie. - Taka sytuacja jest nie do utrzymania - dodał.

Pekin jeszcze piątek zapowiedział, że odpowie własnymi cłami. Państwo Środka już wcześniej zakreśliło plany wprowadzenia ceł na amerykańskie towary o wartości 50 mld dol. - od samochodów po soję.

Pekin chce wycofać się z zapowiedzi kupowania większej liczby towarów "Made in USA". Takie deklaracje pojawiły się podczas niedawnych negocjacji pomiędzy obu krajami.

Możliwa jest dalsza eskalacja tego konfliktu. Donald Trump deklaruje, że jeśli Chiny wprowadzą cła odwetowe, Stany wprowadzą cła na kolejne towary z Chin. Wcześniej wspominał, że miałoby to dotyczyć towarów o wartości nawet 100 mld dol.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wojna handlowa trumpa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-06-2018

m-53Doskonałe posunięcia. Niech się Chińczycy udławią swoimi podróbkami

15-06-2018

matijak to jest, że jeden człowiek w USA decyduje o wszystkim ? przecież to jest dokładnie to samo co w Rosji. śmieszna ta demokracja amerykańska.

15-06-2018

waniaTramp jest cwany lis.

Rozwiń komentarze (11)

Wybrane dla Ciebie