Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Trump rozkręca wojnę handlową z Pekinem. Ogłosił cła na chiński eksport o wartości 50 mld dol.

Trump rozkręca wojnę handlową z Pekinem. Ogłosił cła na chiński eksport o wartości 50 mld dol.

Donald Trump ma gotową odpowiedź na ewentualne chińskie cła odwetowe. Fot. Rafal Oleksiewicz/REPORTER
Donald Trump ma gotową odpowiedź na ewentualne chińskie cła odwetowe.

Wprowadzenie 25-proc. cła na chińskie towary eksportowe o wartości 50 mld dol. ogłosił w piątek prezydent USA Donald Trump. Chiny uznały to za wypowiedzenie wojny handlowej i zapowiedziały natychmiastowe zastosowanie działań odwetowych.

Jak informuje CNN, Waszyngton chce w ten sposób ukarać Chiny za kradzież amerykańskich technologii oraz tajemnic handlowych. Nowe cła zostaną nałożone na ok. 1,1 tys. chińskich towarów eksportowych od robotyki po przemysł samochodowy.

Administracja Trumpa poinformowała, że amerykańskie urzędy celne zaczną naliczać cła od 6 lipca.

Wideo: Chiny chwalą się nowym myśliwcem

- Handel pomiędzy naszymi krajami był bardzo niesprawiedliwy - stwierdził Trump w opublikowanym w piątek komunikacie. - Taka sytuacja jest nie do utrzymania - dodał.

Pekin jeszcze piątek zapowiedział, że odpowie własnymi cłami. Państwo Środka już wcześniej zakreśliło plany wprowadzenia ceł na amerykańskie towary o wartości 50 mld dol. - od samochodów po soję.

Pekin chce wycofać się z zapowiedzi kupowania większej liczby towarów "Made in USA". Takie deklaracje pojawiły się podczas niedawnych negocjacji pomiędzy obu krajami.

Możliwa jest dalsza eskalacja tego konfliktu. Donald Trump deklaruje, że jeśli Chiny wprowadzą cła odwetowe, Stany wprowadzą cła na kolejne towary z Chin. Wcześniej wspominał, że miałoby to dotyczyć towarów o wartości nawet 100 mld dol.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
krycho
2018-06-18 04:57
Europa musi mieć własną SILNĄ ARMIĘ i dbać o własne interesy Stany złajdaczone NIE jest to partner DO NICZEGO
Jan
2018-06-18 02:27
Ciekawe co zrobi Trump jak kitajce rzucą mu amerykańskie obligacje. :) Wszystkie super mocarstwa kiedyś upadają. Nie będę zaskoczony , że ten cały teatr z Kimem i Trumpem to kitajce rozgrywają. Jeżeli USA idzie na wojnę z Chinami to musi mieć sojusznika- Rosję. To nic dobrego dla Polski i Europy nie wróży.
nn
2018-06-16 21:03
Wojna handlowa jest cały czas . Problem zaczyna się dopiero wtedy , kiedy zostają naruszone interesy najbogatszych i najsilniejszych , którzy rządzą tym światem
Pokaż wszystkie komentarze (11)