Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trzeci filar. Jest na niego nowy pomysł

0
Podziel się:

Zachęcenie Polaków do dodatkowego oszczędzania na emeryturę, to główny cel obywatelskiego projektu ustawy.

Trzeci filar. Jest na niego nowy pomysł
(Alex E. Proimos/CC/Flickr)

Zachęcenie Polaków do dodatkowego oszczędzania na emeryturę, to główny cel obywatelskiego projektu ustawy dotyczącego ulgi podatkowej dla oszczędzających na emeryturę w III Filarze.

Pojutrze w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie tego projektu. Jak wyjaśnia pełnomocnik Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej _ Razem _ i inicjator projektu Adam Sankowski, projekt zakłada, że oszczędzający w III Filarze będą mogli korzystać z ulgi podatkowej w formie kwotowej, w jednakowej wysokości dla wszystkich oszczędzających - 4 tysiące złotych rocznie.

- _ Dzisiejsze rozwiązanie jest procentowe. I w zasadzie na to rozwiązanie w pełni, czyli 4 tys. złotych, może pozwolić sobie zaledwie trzy procent Polaków, bo tylko tyle zarabia powyżej dwuipółkrotnej średniej krajowej _ - mówi Sankowski.

POSŁUCHAJ ADAMA SANKOWSKIEGO:

W projekcie zawarta jest również propozycja, by wypłaty w przypadku wybrania świadczeń dożywotnich były zwolnione z opodatkowania.

- _ Dzisiaj, mając ulgę w wysokości 18 procent ryzykujemy, że w przyszłości przyjdzie nam dużo większe podatki. Uważamy, że w ustawie powinno być zapisane, że gdy ktoś te środki wykorzysta na dodatkową emeryturę będą one zwolnione z opodatkowania _ - mówi Sankowski.

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 stycznia tego roku, podatnicy w ramach III Filaru mogą oszczędzać na emeryturę nie tylko na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE) , ale także na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego. Środki wpłacane do IKE podlegają opodatkowaniu, wypłacane z IKE są zwolnione z podatku. Odwrotnie w przypadku IKZE. Tutaj wpłaty można odliczać od podstawy opodatkowania, wypłata będzie zaś opodatkowana.

Czytaj więcej o reformie emerytur
Żelichowski: Odpowiem za 10 milionów Poseł PSL-u pokazuje przewrotnie, jak państwo może zaoszczędzić 60 milionów złotych.
Ta reforma wpędzi Polaków w bezrobocie? Przedstawiciele różnych partii nie mają wątpliwości, co do negatywnych skutków takiego rozwiązania.
Reforma emerytalna: Polacy jej nie chcą Większość ankietowanych domaga się przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w emeryturach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)