Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytalna. Czy referendum potrzebne?

0
Podziel się:

Poseł PSL-u pokazuje przewrotnie, jak państwo może zaoszczędzić 60 milionów złotych.

Reforma emerytalna. Czy referendum potrzebne?
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Donald Tusk szykuje się do rozmów z grupami społecznymi na temat reformy emerytur. Związki zawodowe i niektóre partie opozycyjne chcą jednak, by zorganizował referendum w tej sprawie. Poseł PSL Stanisław Żelichowski przedstawia swoją, przewrotną wersję referendum.

Zwolennikiem tego rozwiązania jest na przykład poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin. Jego zdaniem, obywatele powinni wypowiedzieć się na temat, który bezpośrednio ich dotyka. Polityk dodał, że według sondaży, znakomita większość Polaków nie chce wydłużenia wieku emerytalnego.

- _ Jeśli argumentem do tego, by wydłużać wiek emerytalny jest problem demograficzny, to może uporajmy się z problemem demograficznym, zamiast obciążać ludzi _ - mówi poseł PiS.

POSŁUCHAJ JACKA SASINA:

Za referendum opowiada się też Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski. Zdaniem europosła, jet to konieczność. Polityk dodaje, że większość obywateli doskonale wie, że dłuższy czas pracy to wyższe emerytury.

- _ Co mówi konstytucja o referendach? Że trzeba w ważnych reformach, dotyczących milionów Polaków, je urządzać. Ale Platforma, choć w nazwie Obywatelska, tak naprawdę jest antyobywatelska, to jest partia cienia, ciemności _ - przekonuje poseł Cymański.

Stanisław Żelichowski z PSL-u mówi, że wynik referendum jest łatwy do przewidzenia. Dlatego, jego zdaniem, nie ma sensu wydawać na to pieniędzy.

- _ Zależy, jakie będą pytania. No, ale jeśli zapytamy, czy chcesz być bogaty, szczęśliwy i zdrowy i zapłacimy za to 70 milionów złotych, bo tyle kosztuje referendów, to ja mogę za 10 milinów złotych odpowiedzieć i państwo zaoszczędzi pieniądze. O to pytać nie ma sensu _ - mówi poseł PSL.

POSŁUCHAJ STANISŁAWA ŻELICHOWSKIEGO:

Robert Biedroń z Ruchu Palikota mówi, że poza propozycje wydłużenia wieku emerytalnego, rząd powinien zaproponować rozwiązania osłonowe, na przykład wprowadzenie bonu opiekuńczego. Poseł zgadza się, że reforma emerytalna jest konieczna.

- _ Tylko nie można człowieka do kodu kreskowego, do maszynki, która ma zarabiać pieniądze. Oczekujemy rozwiązań osłonowych, takich jak w krajach skandynawskich, gdzie wiek emerytalny jest wydłużany, ale stoją za tym działania osłonowe _ - mówi poseł.

Ile na tym zyskamy?Jak wynika z szacunków Money.pl dzięki nowym rozwiązaniom znacznie mają wzrosnąć przyszłe emerytury. Szczególnie powody do zadowolenia będą miały kobiety. W ich przypadku praca tylko o rok dłużej zwiększy świadczenia emerytalne o około 8 procent. Przesunięcie wieku emerytalnego o siedem lat, spowoduje wzrost emerytury niemal o trzy czwarte.

źródło: obliczenia Money.pl, KNF

Do obliczeń przyjęto następujące założenia: kobieta urodzona w 1975 roku, która rozpoczęła pracę w 2000 r., zarabia 3225 zł brutto (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2010 r. według GUS). Roczna stopa zwrotu z OFE wynosi 4 proc., roczny wzrost wynagrodzeń to 5 procent, a szacowany wzrost wynagrodzeń w gospodarce 0,5 proc. rocznie.

Czytaj więcej o reformie emerytalnej
Reforma emerytalna: Polacy jej nie chcą Większość ankietowanych domaga się przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w emeryturach.
Solidarność zablokuje reformę emerytur? Ponad 700 tysięcy osób poparło pomysł referendum w sprawie utrzymania obecnego wieku emerytalnego.
Ta reforma wpędzi Polaków w bezrobocie? Przedstawiciele różnych partii nie mają wątpliwości, co do negatywnych skutków takiego rozwiązania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)