Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tureckie niebo zamknięte dla Iraku?

0
Podziel się:

Turcja, w ramach sankcji przeciw ukrywającym się w północnym Iraku kurdyjskim bojówkom, zamknęła przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych z i do irackiego Kurdystanu.

Tureckie niebo zamknięte dla Iraku?

Turcja, w ramach sankcji przeciw ukrywającym się w północnym Iraku kurdyjskim bojówkom, zamknęła przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych z i do irackiego Kurdystanu - poinformowała turecka telewizja NTV powołując się na przedstawicieli władz.

Środki te - jak precyzowała stacja telewizyjna - dotyczą tylko północnego Iraku i wpisują się w mechanizmy wymierzone w środę przez rząd turecki w Partię Pracujących Kurdystanu (PKK) i jej "wspólników", w tym przypadku ugrupowania kurdyjskie działające w regionie.

Partyzanci z PKK chronią się w północnym Iraku i stamtąd dokonują wypadów na turecką armię. Sankcje są odpowiedzią Ankary na brak reakcji autonomicznych władz irackiego Kurdystanu wobec działań kurdyjskich bojówek.

Według niezależnych źródeł, w północnym Iraku, w trudno dostępnych rejonach górskich jest około 3,5 tys. kurdyjskich bojowników, doskonale przygotowanych do walki w górach.

_ Turcja wcześniej zagroziła akcją zbrojną w Iraku, jeśli władze irackie i USA nie powstrzymają rebeliantów. _W rejon granicy z Irakiem Turcja skierowała w ostatnich tygodniach 100 tys. żołnierzy, wspieranych przez samoloty F-16 i śmigłowce bojowe. Koncentracja sił może oznaczać przygotowania do interwencji, przeciwko której - jako mogącej zdestabilizować sytuację w tym kraju - występują zarówno Stany Zjednoczone jak i Unia Europejska.

Jednak premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zdementował informacje, jakoby jego kraj zamknął przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych z i do północnego Iraku.

Podkreślił, że ustalony pakiet sankcji nie wszedł jeszcze w życie.

"Nie ma decyzji o zamknięciu tureckiej przestrzeni powietrznej" - powiedział.

Wiadomości o przerwaniu lotów do północnego Iraku zdementował również turecki urząd ds. lotnictwa cywilnego. "Nie otrzymaliśmy żadnych nakazów odwołania lotów, ani do północnego, ani południowego Iraku" - powiedział przedstawiciel rządowej instytucji.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)