Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: Biedni nie stracą, a jesienią pakiet reform

0
Podziel się:

Premier obiecuje podwyżki dla nauczycieli, waloryzację rent i emerytur. PiS: Rząd kupuje sobie czas do wyborów za pieniądze Polaków.

Tusk: Biedni nie stracą, a jesienią pakiet reform
(PAP/Paweł Kula)

Aktualizacja 13.10

Będą podwyżki dla nauczycieli, waloryzacja rent i emerytur, a polskie rodziny nie będą obarczone nadmiernym ciężarem - zapowiedział w Sejmie premier Donald Tusk, przedstawiając informację o sytuacji finansów państwa. Wnioskowało o to PiS, domagając się debaty na temat zapowiedzianej podwyżki VAT. Premier w odpowiedzi zapowiada wielki )pakiet ustaw już jesienią.


Wzrost podatku od towarów i usług o jeden punkt procentowy, z 22, 7 i 3 na 23, 8 i 5 )procent zdaniem rządu nie powinien być bardzo dotkliwy dla polskich rodzin. Jak twierdzi premier Donald Tusk dzienne wydatki polskiej rodziny spowodowane wzrostem podatku VAT wzrosną o kilkanaście groszy.

Premier powiedział, że polska gospodarka stała się synonimem powodzenia i sukcesu. Dodał, że ten wizerunek zbudowany został wysiłkiem milionów Polaków.

Dodał, że ma nadzieję, iż _ różne wydarzenia _ nie będą rujnowały tego wizerunku. _ Bo na ten wizerunek pracowaliśmy przez lata my wszyscy, wszyscy Polacy. I nie jest on efektem rządów jednej czy drugiej partii, czy triumfu tej czy innej doktryny. To była reputacja zbudowana wysiłkiem, dyscypliną i odpowiedzialnością milionów ludzi _ - powiedział.

Premier zapowiedział, że rząd chce realizować _ kroczące podwyżki _ dla nauczycieli. _ Mimo że będziemy proponowali cięcia i zamrożenia w różnych dziedzinach życia, to z tego zobowiązania chcemy się wywiązać _ - zaznaczył Tusk. _ To jest nie tylko zobowiązanie wobec nauczycieli, ale także nasze gruntowne przekonanie, że przyszłość Polski w dużym stopniu zależy od tego zawodu _ - dodał.

Tusk zapewnił, że jesienią rząd przedstawi pakiet ustaw związanych z reformą finansów publicznych. _ Jesienią przedstawimy pakiet kilkudziesięciu ustaw, które będą towarzyszyły budżetowi, wśród których znajdziecie państwo te strukturalne reformy dotyczące m.in. administracji, w tym cięć w administracji, i kulejącej deregulacji _ - zapowiedział.

Podkreślił, że dyscyplina finansów publicznych w Polsce wzrośnie; zaznaczył, że na tle innych państw jest i tak wysoka, choćby dlatego, że mamy zapisane konstytucyjne progi ostrożnościowe.

_ - W naszej ocenie, nasze propozycje wystarczają, by Polskę przeprowadzić przez ten czas kryzysu _ - powiedział.

- _ Zaproponowane przez rząd zmiany podatkowe są optymalne, a w ich wyniku przeciętna cena żywności spadnie o 0,7 procent _ - zapewnia minister finansów Jacek Rostowski.

POSŁUCHAJ JACKA ROSTOWSKIEGO:

Minister Rostowski tłumaczył, że podjęte przez rząd działania razem z regułą wydatkową i przyspieszonymi reformami strukturalnymi zapewnią trwałą stabilność finansów publicznych w Polsce.

Wraca zielona wyspa

Premier Donald Tusk twierdzi, że w ostatnich latach Polska stała się przykładem odpowiedzialnego gospodarowania. Zwracając się do parlamentarzystów premier podkreślił, że sposób, w jaki poradziliśmy sobie z kryzysem budzi szacunek w wielu państwach na świecie.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Donald Tusk zaznaczył, że brak odpowiedzialnej polityki może skończyć się poważnym problemami państwa. Według premiera mogliśmy obserwować, jak kryzys rujnuje gospodarki niektórych krajów, gdy naszą oszczędził. Dlatego rząd planuje na jesień zaprezentowanie pakietu ważnych ustaw - w tym deregulację.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

PiS: Rocznie przeciętna rodzina zapłaci za zmiany w VAT kilkaset złotych

_ - Wzrost VAT spowoduje dla przeciętnej rodziny wzrost kosztów o kilkaset złotych rocznie _ - powiedziała w Sejmie Beata Szydło z Prawa i Sprawiedliwości. Dodała, że podwyżka VAT ma na celu finansowanie kosztu wzrostu zatrudnienia w administracji publicznej.

_ - Nawet kilkanaście groszy dziennie, to dla pięcioosobowej rodziny w skali miesiąca około 50 zł, a w skali roku to 600 zł. To są trzy komplety podręczników do szkoły podstawowej _ - powiedziała.

Szydło podkreśliła, że w przeciwieństwie do premiera Donalda Tuska, jej partia czuje się odpowiedzialna za tych Polaków, którzy w tej chwili muszą się borykać z problemami, a także za przyszłe pokolenia, które będą musiały spłacić długi zaciągane przez _ nieodpowiedzialną politykę PO _.

_ - Zamiast prawdy o stanie budżetu otrzymujemy kolejne retoryczne przestawienie. Kupujecie sobie czas do każdych kolejnych wyborów z pieniędzy Polaków _ - powiedziała.

Zwróciła uwagę na wzrost zatrudnienia w administracji bez poprawy standardów pracy i wprowadzenia motywacyjnego systemu wynagradzania. Według niej podwyżka VAT ma na celu finansowanie kosztów tych etatów.

Zarzuciła premierowi, że tłumacząc podwyżkę VAT powiedział tylko jedną trzecią prawdy. _ Niepokojąca sytuacja finansów publicznych jest nie tylko wynikiem spowolnienia gospodarki, ale także błędów obecnej ekipy, przerwania reform rozpoczętych przez rząd Jarosława Kaczyńskiego i zaniechań _ - powiedziała Szydło.

Według niej, rząd uważa, że ma monopol na mądrość, bo nie chce słuchać ani opozycji, ani ekspertów, którzy jednym tonem mówią, że proponowane zmiany w podatkach nie są wyjściem i metodą uzdrowienia finansów publicznych w Polsce.

Posłanka PiS zarzuciła rządowi, że demonstruje od początku niechęć do prawa wspólnego i dobra wspólnego. Wyliczała, że Donald Tusk _ wzywał _ do niepłacenia abonamentu telewizyjnego, rzecznik rządu Paweł Graś ukrywał przed fiskusem bezpłatne użyczenie domu, a posłowie klubu PO forsowali przepisy korzystne dla branży hazardowej.

_ Nie ma się co dziwić, że dziś brakuje pieniędzy _ - zaznaczyła Szydło.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa

Źródło: Money.pl na podstawie danych GUS

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t102899.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/za;wzrost;vat;zaplacimy;srednio;kilkanascie;zl;na;miesiac,183,0,650167.html) Za wzrost VAT zapłacimy średnio kilkanaście zł na miesiąc Podwyżka nie będzie bardzo dotkliwa dla portfeli. Problemy i wydatki czekają natomiast pół miliona firm - płatników VAT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/bedzie;23-proc;vat;koniec;z;budzetowymi;sztuczkami,109,0,649069.html) Będzie 23-proc. VAT. Koniec z budżetowymi sztuczkami Już rok temu dziura w finansach publicznych była ogromna. Ale ministrowi Rostowskiemu udało się ją ukryć. W tym roku już nie, bo zmieniono prawo. Potrzeba około 50 mld zł. Na początek wzrośnie prawdopodobnie VAT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t102801.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/szydlo;to;co;robi;platforma;to;komedia;podatkowa,200,0,649672.html) Szydło: To co robi Platforma, to komedia podatkowa
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)