Notowania

tusk
19.11.2011 10:07

Tusk może rządzić. Ujawnia ile oszczędzi

Rząd uzyskał wotum zaufania w Sejmie. Gabinet Donalda Tuska poparło 234 posłów, przeciw głosowało 211.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

aktualizacja: 12:55

Wcześniej Donald Tusk odpowiadał na pytania posłów zadane w trakcie piątkowej debaty nad expose. Premier powiedział, że zmiany, które zaproponował w expose przyniosą około 10 miliardów złotych oszczędności. Tusk zaznaczył, że skutki finansowe będą odczuwalne w 2013 roku.

Premier Donald Tusk oświadczył także, że jest w pełni realne uzyskanie 300 miliardów złotych z Unii Europejskiej. Szef rządu, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów po wczorajszym ekspose, wyjaśnił, że Polska, przewodnicząc Unii Europejskiej, nie mogła się bezpośrednio starać o pieniądze dla siebie. Jednak argumentacja naszego kraju na rzecz utrzymania na wysokim poziomie unijnego budżetu przyniosła efekty i projekt budżetu odpowiada polskim interesom:

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

źródło: IAR

Premier Donald Tusk powiedział że informacje o planach wprowadzenia dodatkowej opłaty od niektórych kopalin nie _ wyciekły _ z rządu i nie zostały przez nikogo wykorzystane. Donald Tusk wyjaśnił, że celem ustawy jest doprowadzenie do sytuacji, w której zyski z kopalin pozostawałyby w w znacznej części w polskich rękach.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

źródło: IAR

Premier podkreślił ponadto, że rząd nie sprzedawał ani zamierza w najbliższym czasie sprzedawać akcji KGHM. Wszelkie zaś zarzuty narażania skarbu państwa na straty określił jako bezzasadne.

Premier powtórzył także, że nie zgodzi się na legalizację narkotyków. Odpowiadając na pytania posłów po wczorajszym ekspose premier przypomniał, że jest przeciwko liberalizacji podejścia do środków odurzających.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

źródło: IAR

W swoim piątkowym wystąpieniu szef rządu przekonywał, że światowy kryzys wymusza działania niepopularne, wymagające wyrzeczeń od wszystkich. Opozycja odpowiadała, że to cena za ostatnie cztery lata rządów PO i, że Tusk nie ma pomysłu na Polskę. Premiera wspierali politycy PO i PSL podkreślając, że koalicja nie straszy ludzi, tylko mówi prawdę.W piątek pytania szefowi rządu zadało 130 osób.

Głosowanie przeciwko wotum zaufania zadeklarowały opozycyjne kluby PiS, Ruchu Palikota, SLD i Solidarnej Polski, a poparcie zadeklarowała koalicja PO-PSL.

Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Zakładając pełną frekwencję, koalicja dysponuje w Sejmie większością 235 głosów.

Posłowie mają ponadto wybrać składy osobowe komisji ds. Unii Europejskiej i etyki poselskiej. Będą też głosować nad uzupełnieniem składu Trybunału Stanu.

Opinie po expose czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t160860.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;nie;udzieli;wotum;zaufania;nowemu;rzadowi,140,0,969868.html) Nie poprą rządu Donalda Tuska Głosowanie nad udzieleniem Radzie Ministrów wotum zaufania zaplanowane jest na sobotę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t134892.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydent;bardzo;mocne;i;odwazne;expose;premiera,124,0,969852.html) Prezydent chwali premiera za odwagę W ocenie prezydenta wystąpienie Donalda Tuska było _ jednoznaczne, opowiadające się za głęboką reformą _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/rostowski;ujawnia;kiedy;nastapia;zmiany;w;podatkach,103,0,969831.html) Zobacz, kiedy nastąpią zmiany w podatkach Donald Tusk w expose zapowiedział zmiany w podatkach dochodowych i ulgach oraz podniesienie składki rentowej.
Tagi: tusk, rząd, expose, polityka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz