Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk negocjuje ze Skrzypkiem

0
Podziel się:

Spotkanie dotyczy współpracy i elastycznej linii kredytowej z MFW.

Tusk negocjuje ze Skrzypkiem
(PAP/Radek Pietruszka)
bETCFiMl

Premier Donald Tusk spotkał się dzisiaj z członkami Rady Polityki Pieniężnej i zarządem Narodowego Banku Polskiego, by porozmawiać o współpracy pomiędzy rządem a Radą i NBP.

aktualizacja 16.17

Tematem spotkania jest elastyczna linia kredytowa z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zarząd NBP uważa, że Polska nie potrzebuje już pieniędzy z linii. Z kolei zdaniem resortu finansów Polska powinna nadal mieć dostęp do 20,5 mld dolarów rezerw.

bETCFiMn

Poza premierem bierze w nim udział przewodniczący RPP, prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek oraz członkowie Rady. Stronę rządową reprezentuje także minister finansów Jacek Rostowski i szef doradców premiera Michał Boni.

Boni: Linia jest potrzebna ze względu na zagrożenia spekulacyjne

Szef zespołu doradców premiera uważa, że przedłużenie dla Polski elastycznej linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego być może jest potrzebne z punktu widzenia ewentualnych zagrożeń spekulacyjnych.

Zarząd NBP poinformował, że Polska nie potrzebuje już pieniędzy z linii i może sama udzielić funduszowi pożyczki. Zdaniem resortu finansów Polska powinna nadal mieć dostęp do 20,5 mld dolarów rezerw; ministerstwo ostrzegło też przed udzieleniem pożyczki MFW.

bETCFiMt

_ - Nie do końca rozumiem tezę, że z jednej strony nie chcemy, żeby zysk (NBP) był przeznaczony do budżetu, bo jest potrzebna rezerwa na zagrożenia kursowe. Z drugiej strony mówimy, że nie jest potrzebna linia kredytowa, która de facto ma zabezpieczać te ewentualne zagrożenia kursowe _ - powiedział dziennikarzom Boni.

_ - Najlepsze byłoby rozwiązanie, by mieć zewnętrzną linię ubezpieczającą ewentualne zagrożenia kursowe (dostęp do elastycznej linii kredytowej - red.), a móc wykorzystać ten zysk (NBP) dla wsparcia finansów publicznych, czyli pomniejszenia potrzeb pożyczkowych państwa. Ale to jest suwerenna decyzja Rady Polityki Pieniężnej i Narodowego Banku Polskiego i z pokorą będziemy czekali na te rozwiązania _ - podkreślił Boni.

PiS krytykuje rząd

Poseł PiS Paweł Poncyliusz krytykuje ostatnie działania gabinetu Donalda Tuska. Jego zdaniem pokazują one bezsilność rządu wobec kryzysu.

Były wiceminister gospodarki uważa, że do takich działań należą - jak to określił - _ rozpaczliwe próby pozyskania środków z NBP i Międzynarodowego Funduszu Walutowego _.

bETCFiMu

W rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia Poncyliusz stwierdził, że dobrze się dzieje, że rząd zmienił strategię rozmowy z władzami Narodowego Banku Polskiego. W ocenie posła PiS, Sławomir Skrzypek, jak przystało na szefa tak poważnej instytucji, słusznie zwraca uwagę na rozważne wydawanie pieniędzy.

RPP zmienia uchwałę o rezerwach

W 2004 roku wynik finansowy NBP wyniósł 4.387.374,64 tys. zł w 2005 - 1.218.975,9 tys. zł, w 2006 - 2.608.696,5 tys. zł, w 2007 NBP odnotował stratę w wysokości 12.427.261,7 tys. zł, a w 2008 roku wynik wyniósł 0.

RPP na marcowym posiedzeniu zmieniła uchwałę ws. tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe.

bETCFiMv

Dotyczy ona zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu PLN do walut obcych w NBP - poinformowała osoba z banku centralnego.

_ - Teraz zysk NBP, a następnie wynik finansowy będą wyliczane jeszcze raz. Na posiedzeniu Rada nie dyskutowała na temat żadnych kwot, jakie mogą zostać wypłacone do budżetu _ - dodał anonimowy informator.

W ubiegłym tygodniu PAP dowiedział się nieoficjalnie, że zysk Narodowego Banku Polskiego przed utworzeniem rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych jest nieznacznie wyższy niż 8 mld zł.

Prezes NBP Sławomir Skrzypek powiedział dziennikarzom na początku stycznia, że zysk NBP za 2009 rok będzie niższy niż 4,4 mld zł. Z kolei członek RPP Anna Zielińska-Głębocka w ubiegły poniedziałek mówiła, że można się spodziewać zysku w granicach 4-8 mld zł.

bETCFiMw

ZOBACZ TAKŻE:

bETCFiMO
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)