Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk nie ustąpi w sprawie "mundurówek"

0
Podziel się:

Premier przyznał, że rozważany jest pomysł włączenia mundurowych do ZUS.

Tusk nie ustąpi w sprawie "mundurówek"
(PAP/Radek Pietruszka)

Premier Donald Tusk powiedział, że chciałby, by reforma emerytur mundurowych została przeprowadzona przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Przyznał, że rozważany jest pomysł włączenia mundurowych do systemu powszechnego. Związkowcy nie chcą o tym słyszeć.

_ - Opowiadam się za tym, żeby to stało się przed wyborami, ale chcę jeszcze raz bardzo jasno podkreślić - zmiany w systemie emerytalnym w przypadku mundurówek nie przynoszą korzyści z punktu widzenia budżetu państwa w bliskiej ani nawet średniej perspektywie _ - powiedział Tusk.

Rada Gospodarcza przy premierze chce, aby armia ćwierć miliona policjantów i żołnierzy została wcielona do ZUS. A funkcjonariusze musieliby pracować minimum 35 lat.

Potencjalne korzyści dla podatnika pojawiłyby się za 15-18 lat. _ A więc czy my to zrobimy w lipcu, czy w listopadzie, z punktu widzenia podatnika nie ma większego znaczenia _ - powiedział premier na konferencji prasowej.

Szef rządu po raz kolejny powtórzył, że nowy system emerytalny dla funkcjonariuszy i żołnierzy będzie obowiązywał tych, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie nowych przepisów. _ Nie może być tak, że mundurowi pracują 15 lat, a następnie przechodzą na emeryturę _ - powiedział Tusk.

Poinformował, że trwają pracę nad dwiema koncepcjami. _ Pierwsza to jest system ekskluzywny dla służb mundurowych - oczywiście z wydłużeniem czasu pracy i z likwidacją niektórych przywilejów _ - powiedział premier. _ Być może oznacza to także zwiększenie zarobków, bo trzeba by tu zrównoważyć tę stratę dla nowo przychodzących do służby _ - dodał.

Druga koncepcja, za którą opowiada się część Rady Gospodarczej, zmierza do włączenia mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego. _ Obydwie mają swoje wady i zalety _ - powiedział premier. _ Na razie trzeba dokończyć rozmowy z przedstawicielami tych służb po to, żeby zbadać czy możliwe jest rozwiązanie, które będzie do zaakceptowania _ - zaznaczył.

_ - Jeśli chodzi o dzisiaj pracujących policjantów, żołnierzy i innych mundurowych służb, a także innych dzisiejszych emerytów, nie przewiduję żadnych zmian _ - zapewnił premier. Zaznaczył, że gdyby wprowadzono zmiany w systemie, _ istnieje realna obawa _, że zostałyby one podważone przez Trybunał Konstytucyjny.

_ _

Zaznaczył, że rząd nie unika zabierania w tej sprawie głosu publicznie, mimo że - jak powiedział - sprawa jest bardzo delikatna przed wyborami. _ Chcemy i zmienimy system emerytalny mundurowy, a ci, którzy po wejściu w życie nowej ustawy zostaną żołnierzami, policjantami, mundurowymi będą pracowali już w innych warunkach emerytalnych _ - powiedział Tusk.

Policyjni związkowcy nie chcą słyszeć o daleko idących zmianach. _ Doniesienie na temat przemyśleń Rady Gospodarczej z racji braku jakichkolwiek danych i wyliczeń, co do skutków dla każdego wariantu nie zasługuje na poważne traktowanie. Wypowiedź Rady Gospodarczej jest więc na wskroś polityczna a nie ekonomiczna i może jednak właściwym byłoby zmienić jej nazwę na Rada Polityczna - _czytamy w komunikacie NSZZ Policjantów.

Emeryt w mundurze ma dużo lepiej

Funkcjonariusze są nie tylko uprzywilejowani w stosunku do emerytów pobierających świadczenia z ZUS pod względem wymaganych lat pracy (emeryci z ZUS muszą pracować do 65. roku życia w przypadku mężczyzn, a kobiety do 60. roku życia), ale także ich wysokości.

Przeciętnie emerytura mundurowych wynosi około 2,9 tysiąca złotych, w BOR ponad 4 tysiące, a _ zusowskiego _ emeryta o ponad tysiąc złotych mniej. W jeszcze gorszej sytuacji są rolnicy, którzy z KRUS co miesiąc otrzymują jedynie 900 złotych.

źródło: dane MON, MSWiA, KRUS, ZUS i MS

Jak wynika z danych zebranych przez Money.pl, na preferencyjne zasady przechodzenia na emeryturę może liczyć 280 tysięcy funkcjonariuszy służb mundurowych. Z tego najliczniejszą grupą są wojskowi i policjanci – odpowiednio 100 i 97,4 tysiąca. Ponadto 30,5 tysiąca strażaków oraz 27,5 tys. pracowników służby więziennej i 15,6 tys. strażników granicznych.

źródło: Money.pl, * - ABW nie podaje liczby zatrudnionych, 5 tys. to ustawowy limit

W służbach pracuje 250 tys. osób. Służby mają własną ustawę i osobne zakłady emerytalne, które w całości sponsoruje budżet państwa. Wykłada na to co roku 4 mld zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t130043.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/emerytury;mundurowe;o;tysiac;zl;wyzsze;od;przecietnej;z;zus,96,0,822112.html) Emerytury mundurowe o tysiąc zł wyższe od przeciętnej z ZUS Funkcjonariusze mogą przejść na emeryturę już po 15 latach pracy. Rząd chce to zmienić i proponuje 25 lat. Mundurowi się nie zgadzają.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polski;emeryt;pariasem;europy;moze;byc;jeszcze;gorzej,152,0,654744.html) Polski emeryt pariasem Europy, może być jeszcze gorzej Rząd kłóci się o nasze składki emerytalne i pomysł zmniejszenia wpływów do OFE na rzecz ZUS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t89171.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/chcesz;godnej;emerytury;zadbaj;o;nia;sam,52,0,803892.html) Chcesz godnej emerytury. Zadbaj o nią sam Własne, prywatne zabezpieczenie jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego standardu życia - podkreślają eksperci DB Research.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)