Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk: Projekt OFE trafia do konsultacji

0
Podziel się:

Premier dodał, że w listopadzie dokument powinien znaleźć się już w parlamencie.

Tusk: Projekt OFE trafia do konsultacji
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)
bELgHtit

_ Konkretnie jutro wieczorem gotowy dokument z projektem rządowym zostanie przesłany. Zbierzemy wszystkie formalnie już sformułowane uwagi _ - powiedział premier w Sejmie. Dodał, że następnie zajmie się tym rząd na specjalnym posiedzeniu.

_ Myślę, że za mniej więcej miesiąc i tydzień projekt powinien znaleźć się w parlamencie _ - zapowiedział szef rządu. Dodał, że wczoraj wieczorem rozmawiał o ostatnich ustaleniach pomiędzy ministerstwami finansów i pracy. _ Ta rozmowa upewniła mnie, że osiągnęliśmy finał, jeśli chodzi o ten etap prac _ - zaznaczył.

_ Szczegółowe zapisy poznacie państwo w momencie, kiedy ten dokument zostanie przesłany do konsultacji, a więc za kilkadziesiąt godzin _ - zapowiedział premier. Tusk przypomniał, że rząd od samego początku zdawał sobie sprawę, iż reforma OFE będzie budziła emocje. _ Do tej pory nie było odważnych, żeby tę sprawę rozwiązać i to, że ona wymagała rozwiązania - czyli dość radykalnych zmian - wszyscy tak naprawdę wiedzieli _ - zaznaczył Tusk.

bELgHtiv

Podkreślił, że obecny system OFE jest z jednej strony bardzo kosztowny, a z drugiej - niewydolny, gdyż nie daje jakichś szczególnych profitów emerytom. W ocenie Tuska, system _ obarcza nawet fragment emerytury pewnym ryzykiem _, a przede wszystkim jest bardzo kosztowny z punktu widzenia podatnika. _ Dlatego z absolutnym spokojem przyjmuję fakt, że politycy i eksperci kłócą się i spierają w sprawie OFE i kierunku zmian _ - powiedział Tusk.

Wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski powiedział w Sejmie podczas pierwszego czytanie projektu przyszłorocznego budżetu, że ustawa o OFE trafi do Sejmu w pierwszej połowie listopada. Wcześniej, tego samego dnia rano, premier poinformował na Twitterze, że prace nad zmianami w OFE zakończą się w czwartek, a od piątku rozpoczną się formalne konsultacje.

Na początku września premier zapowiedział, że w ramach reformy systemu emerytalnego część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS i umorzona, a fundusze emerytalne nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Rząd proponuje dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, ze składką 2,92 proc. i domyślnością po stronie ZUS.

Tusk zapowiedział też, że Polacy powinni co dwa-trzy lata móc wybierać między kierowaniem swoich środków do ZUS, a odprowadzaniem części składki emerytalnej do OFE. Rostowski poinformował w ubiegłym tygodniu, że pierwszego _ okienka _, w którym będzie można przenosić środki między ZUS a OFE, można się spodziewać dwa lata po pierwszej deklaracji.

bELgHtiB

_ Będzie okres trzech miesięcy na powiadomienie ZUS, że się chce pozostać w konkretnym OFE. To będzie pierwszy moment, kiedy będzie można taką decyzję podjąć. Później będą takie +okienka+, kiedy będzie można taką decyzję podjąć i będzie można poinformować ZUS, że się chce przejść z ZUS do OFE lub z OFE do ZUS _ - mówił Rostowski.

Czytaj więcej w Money.pl

bELgHtiW
emerytury
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)