Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk: Reforma wieku emerytalnego i składki zdrowotnej jeszcze zimą

0
Podziel się:

Premier oświadczył, że chciałby, aby zimą zostały zakończone prace nad najtrudniejszymi reformami, które zapowiedział w swoim expose.

Tusk: Reforma wieku emerytalnego i składki zdrowotnej jeszcze zimą
(Krzysztof JASTRZEBSKI/East News)

Premier oświadczył, że chciałby, aby najprędzej zostały zakończone prace nad najtrudniejszymi reformami, które zapowiedział w swoim expose.

_ - Nie ma mniej czy bardziej ważnych projektów. Wszystkie wymienione w expose mają charakter priorytetu. Bardzo chcielibyśmy nie tylko zacząć, ale też i skończyć tej zimy te projekty najtrudniejsze _ - powiedział Donald Tusk.

Jak zaznaczył, dotyczy to przede wszystkim wieku emerytalnego, składki zdrowotnej rolników oraz podniesienia składki rentowej. Według szefa rządu, proces legislacyjny dotyczący tych propozycji powinien być zakończony jeszcze tej zimy.

Premier zapowiedział w swoim expose stopniowe podnoszenie i zrównywanie wieku emerytalnego, które ma doprowadzić do tego, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracowaliby do 67 roku życia. Rząd chce też podniesienia o 2 punkty procentowe składki rentowej po stronie pracodawców.

PO proponuje też, by rolnicy mający gospodarstwa większe niż 15 hektarów płacili składkę zdrowotną w wysokości ok. 36 zł miesięcznie. W tej sprawie nie ma porozumienia z koalicyjnym PSL, które proponuje, by składka ta była o połowę niższa.

Premier mówił też o zbliżającym się szczycie UE (czwartek, piątek), który ma się zajmować propozycjami dotyczącymi kryzysu w strefie euro. _ - Pytanie o ten polityczny i ustrojowy i finansowy kryzys w Europie i o recepty, jakie przygotowują poszczególne kraje, w tym Polska, o tym debatujemy non stop - podkreślił. - Wydaje mi się, że w tej chwili już bardzo dużo powiedzieliśmy, a stanowisko Polski oficjalne, dotyczące działań, jakie powinniśmy podjąć na najbliższej Radzie Europejskiej zostało przesłane do Brukseli, zostało opublikowane, także jest ono dla państwa dostępne _.

Polska wysłała do ambasad krajów UE dokument: _ Zachowanie integralności UE przy wzmacnianiu zarządzania w strefie euro _. To wkład naszej prezydencji do trwającej dyskusji, jak w przyszłości uchronić strefę euro przed kryzysami grożącymi jej rozpadem. Polska jest m.in. za wprowadzeniem wzmocnionej dyscypliny finansowej w strefie euro w drodze zmiany unijnych traktatów, na zasadzie wspólnotowej i tak, by nowe rozwiązania były otwarte także dla krajów spoza euro. Chce też zagwarantować, by mocno słyszalny był głos krajów spoza euro, które nie wezmą udziału we wzmocnionym zarządzaniu gospodarczym, ale będą miały dostęp do informacji i brały udział w dyskusjach.

O reformach nowego rządu czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/173/t191405.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pierwsze;posiedzenie;nowego;rzadu,104,0,971624.html) Dziś zbiera się rząd. Zaczną od... pożarów W nowym rządzie, licząc premiera Donalda Tuska i szefa komitetu stałego rady ministrów Tomasza Arabskiego jest 20 osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t84612.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/w;styczniu;wyzsza;akcyza;na;papierosy;i;olej;napedowy;a;potem;,158,0,971422.html) Ujawnili, kiedy wzrośnie akcyza i składki Wzrost składki rentowej i wprowadzenie podatku od kopalin jest możliwe już w przyszłym roku, a zmiany w ulgach podatkowych planowane są na 2013 r. - wynika z deklaracji resortu finansów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t191235.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;wprowadzi;reformy;do;polowy;2012;roku,193,0,970945.html) Tusk wykorzysta sukces wyborczy. Pół roku... PO obawia się, że jeśli prace nad projektami będą się przedłużać, wzrośnie opór wobec zmian.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)