Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w polsce
19.01.2012 16:56

Tusk: Włochy i my uzupełnieniem osi Francja-Niemcy

Donald Tusk odwiedził dziś Włochy. Spotkał się z premierem Mario Montim. Mnóstwo uprzejmości, pochlebstw i deklaracja współpracy w Unii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Premier Donald Tusk powiedział w czwartek w Rzymie, że doskonała współpraca polsko-włoska i zbieżność stanowisk w kluczowych kwestiach dotyczących Europy i kryzysu może stanowić istotne uzupełnienie francusko-niemieckiej osi, jaka wytworzyła się w UE.

Po trwającym ponad godzinę spotkaniu z szefem włoskiego rządu Mario Montim Tusk zapewnił, że polsko-włoska przyjaźń nie jest politycznym sloganem, ale rzeczywistością. Szef polskiego rządu z wielkim uznaniem mówił o premierze Włoch, podkreślając, że cieszy się on ogromnym autorytetem w UE i może przyczynić się do rozwiązania kryzysu.

Witając Tuska Monti powiedział o nim: _ - Premier jest postacią poważaną w kontekście europejskim. Jego kraj, szczególnie za jego rządów, osiągnął godny podziwu postęp gospodarczy, na który z wielkim szacunkiem patrzy cała Europa _. _ Polskie przewodnictwo w Radzie UE w drugim półroczu ubiegłego roku przyczyniło się bardzo do zrobienia przez Europę kroków naprzód _ - ocenił Monti.

Podsumowując rozmowy premier Włoch zauważył: _ - Dyskutowaliśmy z premierem Polski o wielkim priorytecie, za jaki nasze rządy uważają nie tylko dyscyplinę budżetową, ale także, jako nieodłączny element, wzrost gospodarczy i jedność w ramach UE _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/108/m201836.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wizyta;donalda;tuska;we;wloszech,66,0,1009730.html) *Premier ubolewa z powodu Concordii * Dyskusja polskiego premiera z prezydentem Włoch dotyczyła głównie przyszłości Unii Europejskiej i sytuacji gospodarczej w strefie euro.

Monti ocenił, że w ostatnich latach umocniła się polsko-włoska współpraca. Zapewnił, że podczas rozmów z Tuskiem stwierdzono zbieżność w podejściu do problemów, jakie przeżywa zarówno cała UE, jak i strefa euro. Przypomniał stanowisko włoskiego rządu, według którego konieczna jest większa integracja i współpraca tak w samej strefie euro, jak i z krajami aspirującymi do niej oraz z tymi, które nie należą do eurolandu, jak Wielka Brytania.

Monti wskazał, że priorytetem Polski i Włoch jest dążenie do wzrostu gospodarczego, którego - według niego - nie można tracić z oczu, przy rozwiązywaniu kryzysu finansowego. Tusk poinformował, że przekazał stronie włoskiej wyrazy współczucia i solidarności po katastrofie statku wycieczkowego Costa Concordia. - _ Jesteśmy zawsze w trudnych chwilach z naszymi przyjaciółmi _ - podkreślił.

_ - Nasze rozmowy w Rzymie potwierdziły, że włosko-polska przyjaźń to nie jest polityczny slogan, ale bardzo żywa tradycja nasycona wieloma konkretnymi przykładami _ - oświadczył

.

_ - W tym konkretnym przypadku, w przeddzień spotkania Rady Europejskiej, która poświęcona będzie działaniom antykryzysowym można powiedzieć o wspólnym włosko-polskim stanowisku we wszystkich kluczowych sprawach, jakie będziemy rozpatrywali w Brukseli _ - powiedział polski premier.

_ - Z wielką satysfakcją obaj stwierdziliśmy, że włoski i polski punkt widzenia na takie sprawy, jak jednolity rynek, źródła wzrostu, w tym skuteczna walka z bezrobociem, konkretne zapisy w przyszłej umowie fiskalnej, wspólnotowa metoda działania, poszanowanie wspólnoty 27 państw jako kluczowego organizmu politycznego także w czasie walki z kryzysem, w tych wszystkich sprawach mamy wspólny pogląd _ - mówił Tusk.

_ - Wielki osobisty prestiż, jakim cieszy się premier Włoch dzisiaj w całej Europie i duża pozytywna aktywność Włoch w czasie rozmów na temat przyszłej umowy fiskalnej każe nam wierzyć, że we współpracy z Polską i wieloma innymi krajami UE zbudujemy naprawdę wspólnotowy mechanizm podejmowania decyzji w tym kluczowym momencie _ - ocenił Tusk.

Dodał: _ Jestem przekonany, że tak dobra współpraca między Rzymem a Warszawą będzie świetnym uzupełnieniem dla politycznych inicjatyw Paryża i Berlina w czasie, kiedy pracujemy wspólnie nad nowymi regułami postępowania w Unii Europejskiej _.

Odnosząc się do kontaktów dwustronnych Donald Tusk powiedział: _ Nic przyjemniejszego niż mieć partnera, z którym współpraca jest i biznesem, i przyjemnością, i zaszczytem _. _ Jestem przekonany, że nasza rozmowa przyniesie dużo dobrego i w naszych relacjach i za kilka dni w Brukseli _ - zakończył polski premier.

Rozmowa z szefem włoskiego rządu była ostatnim punktem wizyty Tuska w Rzymie, który w środę spotkał się również z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano. Na 29 maja obaj premierzy zapowiedzieli szczyt międzyrządowy we włoskiej stolicy.

Czytaj więcej o kryzysie w Polsce
Produkcja przemysłowa ponownie zaskakuje W grudniu produkcja przemysłowa w Polsce w w skali roku wzrosła o 7,7 procent.
"Economist": Polska odwróci się od Zachodu UE i NATO nie budzą już na Wschodzie podziwu, a dominującym doznaniem Wschodu wobec Zachodu stało się rozczarowanie.
Polska pierwszej prędkości, strefa euro z tyłu Desygnowany na premiera Włoch Mario Monti mówiąc niedawno o grożących UE podziałach sugerował, że pewne kraje poza strefą euro, jak Polska, mogą być tą Europą, która popędzi z większą prędkością dzięki międzynarodowej konkurencyjności ich gospodarek.
Tagi: kryzys w polsce, włochy, polska, szczyt, współpraca, gospodarka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz