Notowania

autostrady
06.02.2013 16:29

Tusk: wpadki jakościowe przy budowie dróg nieuniknione

To komentarz szefa rządu do publikacji miesięcznika Forbes. Premier podkreśla także, że winni będą pociągnięci do odpowiedzialności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Polska buduje najwięcej dróg w Europie, więc wpadki jakościowe mogą się czasem zdarzyć. To komentarz szefa rządu do publikacji miesięcznika _ Forbes _.

Gazeta zamieściła stenogramy podsłuchanych przez ABW rozmów. Wynika z nich, że budowniczowie polskich dróg dopuszczali się nadużyć nie tylko przy zawyżaniu kontraktów. Sporo zarabiali także na zaniżaniu jakości nawierzchni.

Pytany o publikację _ Forbesa _ Donald Tusk powiedział, że przy tak wielu inwestycjach, jakie obecnie są prowadzone w kraju, mogą się czasem zdarzyć nieprawidłowości.

- _ Za to oczywiście spada odpowiedzialność przede wszystkim na firmy, które to wykonują, chyba że mamy do czynienia z fuszerką ze strony urzędników, albo z działaniami korupcyjnymi - wtedy wkraczają odpowiednie służby. Tutaj też będziemy ten przypadek szczegółowo badać - _ powiedział premier.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREMIERA:

Zdaniem premiera - po zapowiedzi cofnięcia funduszy unijnych na budowę dróg - w Polsce wytworzyła się zła atmosfera. Tymczasem - jak tłumaczył Donald Tusk - wcale tak źle nie jest.

- _ Chcę powtórzyć, bo to nie jest moja opinia, to jest opinia instytucji europejskich odpowiedzialnych za kontrolę tych spraw: Polska jest najlepiej wydającym pieniądze krajem w Europie, nie najgorzej. Na blisko dwieście przypadków naruszeń, z punktu widzenia Unii Europejskiej, dwa zdarzyły się w Polsce, mimo że u nas tych inwestycji jest najwięcej w Europie _ - mówił premier.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREMIERA:

Magazyn _ Forbes _ podaje, że nieprawidłowości przy badaniu jakości dróg dotyczą między innymi południowej obwodnicy Warszawy. W proceder mieli być zamieszani były szef stołecznego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także szefowie firm budowlanych oraz przedstawiciele instytucji, które badały jakość nawierzchni.

Czytaj więcej w Money.pl
Afera GDDKiA: Polecą głowy? Wnioskuje o to opozycja. Eksperci zastanawiają się: gdzie były kontrole?
GDDKiA grozi utrata płynności finansowej? Komisja Europejska chce zamrozić 3,5 miliarda złotych unijnych funduszy na budowę autostrad. Czy GDDKiA to wytrzyma?
Rząd wiedział o korupcji przy budowie dróg? Opozycja chce nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu i pyta premiera, czy pogodził się z tym, że kontrakty na drogi są obarczone skazą korupcji.
Tagi: autostrady, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz