Notowania

abonament
20.04.2018 18:42

TVP nie czeka na zmiany w abonamencie. Już wydaje więcej, niż zarabia

Choć TVP od kilku lat tonie w długach i utrzymuje się na powierzchni tylko dzięki rządowym dotacjom i kredytom, zarząd spółki planuje nowe, wielomilionowe inwestycje. Będzie nowe studio, siedziba i więcej pieniędzy dla ośrodków lokalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa)
TVP Jacka Kurskiego zamknęła rok 2017 ze stratą wynoszącą ponad 170 mln zł

Według ostatniego sprawozdania finansowego telewizja Jacka Kurskiego zamknęła rok 2017 ze stratą wynoszącą ponad 170 mln zł. Spada oglądalność, a co za tym idzie, wpływy z reklam. Niewielkie - w skali wydatków TVP - są też wpływy z abonamentu, który regularnie płaci raptem 10 proc. korzystających z radia i telewizji.

Mimo trudnej sytuacji TVP nie przestaje inwestować. Na początku roku spółka ogłosiła przetarg na nowe studio, z którego nadawane będą programy informacyjne. Studio, jak zadeklarował prezes Jacek Kurski, ma kosztować - bagatela - około 20 mln zł.

- Nakłady budowlane na nowe studio przy Placu Powstańców Warszawy są w racjonalnej i uzasadnionej wysokości - twierdzi biuro prasowe TVP w odpowiedzi na zapytanie money.pl. - Wartość robót budowlanych to kwota około 4,79 mln zł netto.

Pozostałe koszty, jak pisze biuro prasowe TVP, to technologia telewizyjna.

Studio ma być tymczasowe, bo prezes TVP zapowiada, że do 2021 r. spółka ma zbudować nową siedzibę dla zespołów tworzących programy informacyjne. Stara siedziba, przy pl. Powstańców Warszawy, nie spełnia już standardów i wymaga remontu. Decyzję o budowie nowej podjął jeszcze poprzedni zarząd spółki.

- Projektowany budynek kanałów informacyjnych przy ul. Woronicza 17 w Warszawie będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego rodzaju w Europie. Jego przeznaczenie do produkcji telewizyjnej determinuje bardzo wysoki stopnień skomplikowania w stosunku do typowych biurowców. Jest on projektowany na okres 50 lat użytkowania - czytamy piśmie od TVP.

Oglądaj też: Sławomir Neumann o abonamencie i telewizji Jacka Kurskiego

Jak zapewniają przedstawiciele TVP, zakupiona do tymczasowego studia technologia telewizyjna "nie jest związana z konkretnym pomieszczeniem i planowane jest jej późniejsze przeniesienie do nowego budynku kanałów informacyjnych przy ul. Woronicza 17".

Ile będzie kosztował nowy budynek? TVP w tym aspekcie nie chce zdradzać szczegółów.

Inwestycji jest więcej. Na początku kwietnia 16 ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej rozpoczęło nadawanie w lokalnych pasmach dłuższych o godzinę. Emitowane są poranne i popołudniowe programy informacyjne i publicystyczne.

Trzy ośrodki otrzymają nowe siedziby wyposażone w nowoczesne studia. Dodatkowo TVP modernizuje ich zaplecze sprzętowe. Jesienią zeszłego roku prezes Jacek Kurski zapowiedział, że regionalne programy będą nadawane w HD.

Ratunkiem dla finansów TVP są kredyty i dotacje. Jesienią zeszłego roku telewizja otrzymała 800 mln zł pożyczki od Skarbu Państwa. Telewizji przyznano też 980 mln złotych rekompensaty z tytułu "utraconych w latach 2010-2017 wpływów z opłat abonamentowych".

- Niestety, politycznie PiS nie jest zainteresowany naprawieniem tej sytuacji i znalezieniem innych - poza budżetem - stabilnych źródeł finansowania TVP, które uniezależniłyby ją finansowo. Dla partii rządzącej jest to wygodne, bo trzyma telewizję na krótkiej smyczy - podkreślał w rozmowie z money.pl Juliusz Braun, były prezes TVP, obecny członek Rady Mediów Narodowych, w marcu tego roku. - Taka sytuacja będzie wyniszczająca dla Telewizji Polskiej, która jest bardzo potrzebna na rynku. Niestety, coraz mniej przypomina publiczną telewizję - mówił.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych, Krzysztof Czabański, w ostatnim wywiadzie dla telewizji internetowej wPolsce.pl zadeklarował, że prace nad reformą finansowania mediów publicznych, która miałaby zlikwidować abonament i wprowadzić finansowanie z budżetu, są już zaawansowane.

O aktualny stan finansów TVP i ocenę planowanych wydatków zapytaliśmy zarówno Telewizję Polską, jak i Ministerstwo Kultury. Niestety, obie instytucje nabrały w tej sprawie wody w usta.

Tagi: abonament, a tvp, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-04-2018

tytusSpoleczenstwo powinno sie domagac publicznego rozliczenia TVP i ukaranie winnego dlaczego urzednicy PIS sa ponad prawem

21-04-2018

tytusskoro firma przynosi same straty kazdy wlasciciel ja likwiduje ale skoro spoleczenstwo dobrowolnie pokrtywa te straty to Kurski dalej moze zadluzac … Czytaj całość

21-04-2018

WiesiekTVP ma ogladalnosc wieksza od Nimieckiej TVN i wara od TVP .WP TVN Gaaaa Wyyyy PO Nowoczesna to klamcy sprzedawczyki i zdrajcy donosicieli na wlasny … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (316)