Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Witold Ziomek
Witold Ziomek
|

TVP dofinansowuje ośrodki. "Więcej pieniędzy na propagandę przed wyborami"

106
Podziel się:

Telewizja Polska przeznaczyła duże środki na dofinansowanie swoich oddziałów terenowych. Jak mówią władze TVP, chodzi o podniesienie jakości i liczby informacji regionalnych, jednak zdaniem medioznawców, to dofinansowanie przedwyborczej propagandy.

Lokalne ośrodki są przewagą, jaką prezes Jacek Kurski ma nad telewizyjną konkurencją
Lokalne ośrodki są przewagą, jaką prezes Jacek Kurski ma nad telewizyjną konkurencją (Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Telewizja Polska przeznaczyła duże środki na dofinansowanie swoich oddziałów terenowych. Jak mówią władze TVP, chodzi o podniesienie jakości i liczby informacji regionalnych. Zdaniem medioznawców to dofinansowanie przedwyborczej propagandy.

TVP, jako jedyny nadawca w kraju, ma 16 ośrodków terenowych, które nadają codzienne lokalne programy na antenie TVP3.

Do tej pory lokalne stacje nadawały w sumie pięć i pół godziny programu. Od kwietnia wydłużono pasma poranne i dodano dwa popołudniowe.

- Te pasma służą przede wszystkim temu, żeby w oddziałach powstawały newsy lokalne i lokalna publicystyka - mówi Maciej Stanecki, wiceprezes TVP.

Zobacz także: Oglądaj też: Za abonament rtv zapłacimy z podwyższanych podatków

Dofinansowanie dla ośrodków to prawie 2 mln złotych na każdy, czyli jak mówi Stanecki, 20 proc. więcej niż dotychczas. - Zabezpieczyliśmy też w budżecie TVP Info pieniądze na kupowanie materiałów z ośrodków, co pozwoli np. zwiększyć zatrudnienia - mówi wiceprezes.

Inwestycja w oddziały pomoże uratować lokalne stacje, które od wielu lat borykały się z ogromnymi problemami finansowymi, cięły koszty i ograniczały produkcję. Jednak zdaniem medioznawców taki ruch jest podyktowany przede wszystkim celami politycznymi, czyli najbliższymi wyborami samorządowymi.

- Wydaje się jasne, że to taki ukłon w stronę prezesa i kierownictwa "dobrej zmiany". Ciężar kampanii wyborczej będzie przede wszystkim w mediach lokalnych, więc ten aparat propagandy będzie trzeba wzmocnić - komentuje prof. Maciej Morozowski z Uniwersytetu Warszawskiego. - Materiały, zarówno na ogólnopolskich, jak i lokalnych antenach TVP są tendencyjne i stronnicze już od jakiegoś czasu. Myślę, że lokalne programy pójdą teraz albo w stronę chwalenia dokonań samorządowców z PiS, albo - zwłaszcza w dużych ośrodkach - w kierunku krytyki i czarnego PR-u tych związanych z parlamentarną opozycją.

Taka kampania, prowadzona przy pomocy przychylnych mediów, może się jednak okazać nieskuteczna. Zazwyczaj jednostronne, tendencyjne informacje cementują grupę, która jest z nimi "po linii", jednocześnie wzbudzają mocny sprzeciw i opozycyjne nastroje u osób o innych poglądach. Poza tym, jak mówi prof. Morozowski, do uprawiania propagandy potrzebne są też umiejętności.

- Byłem kilka razy w komisji na tzw. PIK-u, czyli konkursie dla dziennikarzy ośrodków - mówi prof. Morozowski. - Widać niestety, że poziom spada. Najpierw przez kryzys finansowy, bo co lepsi dziennikarze czy realizatorzy z ośrodków uciekali, ponieważ nie mieli za co żyć, a potem ze względów politycznych, jak przyszła "dobra zmiana" i zastąpiła ich swoimi ludźmi - komentuje.

Jak mówią władze TVP, lokalne ośrodki to niewykorzystany potencjał, którego nie mają komercyjni nadawcy. - Faktycznie, na taką sieć stać z reguły tylko publicznych nadawców - mówi prof. Morozowski. - To sprzyja budowaniu lokalnego patriotyzmu. Są oczywiście różne regiony, takie w których dużo się dzieje i takie, gdzie newsem dnia będzie dziura w drodze. Ale w tych spokojniejszych lokalne media też pełnią ważną rolę. Robią materiały bardziej analityczne, dominuje temat, a nie wydarzenie. I to ludzie też chętnie oglądają - komentuje.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(106)
mirmir
6 lat temu
Typowe Goebbelsowskie działanie , nie mające nic wspólnego z dobrym dziennikarstwem !
Jan S
6 lat temu
Tonący brzytwy sie chwyta tak samo i pis słupski spadają i trzeba coś obiecać najlepiej głupotę
fin
6 lat temu
TVP 3 Szczecin ostatnio nadaje również propagandę ogólnokrajową więc już bardzo żadko oglądam , takie maliny , nędzny program bez zycia
I wo
6 lat temu
to jak to jest telewizja polska czy pisowska ??? i oni chcą żeby im płacić abonament ??? banda pisowskich złodziei
władek
6 lat temu
Zwróćcie uwagę, że codziennie w regionalnych programach informacyjnych lokalni posłowie występują jako eksperci raz w zakresie górnictwa raz w zakresie służby zdrowia, raz jako kwiatek do kożucha bo takie parcie maja na szkło. Ich występy zdominowały lokalne wiadomości. Żenująco nachalne pokazywanie się byle się pokazać i byle coś powiedzieć...
...
Następna strona