Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
TVP dofinansowuje ośrodki. "Więcej pieniędzy na propagandę przed wyborami"

TVP dofinansowuje ośrodki. "Więcej pieniędzy na propagandę przed wyborami"

Lokalne ośrodki są przewagą, jaką prezes Jacek Kurski ma nad telewizyjną konkurencją Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Lokalne ośrodki są przewagą, jaką prezes Jacek Kurski ma nad telewizyjną konkurencją

Telewizja Polska przeznaczyła duże środki na dofinansowanie swoich oddziałów terenowych. Jak mówią władze TVP, chodzi o podniesienie jakości i liczby informacji regionalnych. Zdaniem medioznawców to dofinansowanie przedwyborczej propagandy.

TVP, jako jedyny nadawca w kraju, ma 16 ośrodków terenowych, które nadają codzienne lokalne programy na antenie TVP3.

Do tej pory lokalne stacje nadawały w sumie pięć i pół godziny programu. Od kwietnia wydłużono pasma poranne i dodano dwa popołudniowe.

- Te pasma służą przede wszystkim temu, żeby w oddziałach powstawały newsy lokalne i lokalna publicystyka - mówi Maciej Stanecki, wiceprezes TVP.

Oglądaj też: Za abonament rtv zapłacimy z podwyższanych podatków


 

Dofinansowanie dla ośrodków to prawie 2 mln złotych na każdy, czyli jak mówi Stanecki, 20 proc. więcej niż dotychczas. - Zabezpieczyliśmy też w budżecie TVP Info pieniądze na kupowanie materiałów z ośrodków, co pozwoli np. zwiększyć zatrudnienia - mówi wiceprezes.

Czytaj też: TVP nie czeka na zmiany w abonamencie. Już wydaje więcej, niż zarabia

Inwestycja w oddziały pomoże uratować lokalne stacje, które od wielu lat borykały się z ogromnymi problemami finansowymi, cięły koszty i ograniczały produkcję. Jednak zdaniem medioznawców taki ruch jest podyktowany przede wszystkim celami politycznymi, czyli najbliższymi wyborami samorządowymi.

- Wydaje się jasne, że to taki ukłon w stronę prezesa i kierownictwa "dobrej zmiany". Ciężar kampanii wyborczej będzie przede wszystkim w mediach lokalnych, więc ten aparat propagandy będzie trzeba wzmocnić - komentuje prof. Maciej Morozowski z Uniwersytetu Warszawskiego. - Materiały, zarówno na ogólnopolskich, jak i lokalnych antenach TVP są tendencyjne i stronnicze już od jakiegoś czasu. Myślę, że lokalne programy pójdą teraz albo w stronę chwalenia dokonań samorządowców z PiS, albo - zwłaszcza w dużych ośrodkach - w kierunku krytyki i czarnego PR-u tych związanych z parlamentarną opozycją.

Taka kampania, prowadzona przy pomocy przychylnych mediów, może się jednak okazać nieskuteczna. Zazwyczaj jednostronne, tendencyjne informacje cementują grupę, która jest z nimi "po linii", jednocześnie wzbudzają mocny sprzeciw i opozycyjne nastroje u osób o innych poglądach. Poza tym, jak mówi prof. Morozowski, do uprawiania propagandy potrzebne są też umiejętności.

- Byłem kilka razy w komisji na tzw. PIK-u, czyli konkursie dla dziennikarzy ośrodków - mówi prof. Morozowski. - Widać niestety, że poziom spada. Najpierw przez kryzys finansowy, bo co lepsi dziennikarze czy realizatorzy z ośrodków uciekali, ponieważ nie mieli za co żyć, a potem ze względów politycznych, jak przyszła "dobra zmiana" i zastąpiła ich swoimi ludźmi - komentuje.

Jak mówią władze TVP, lokalne ośrodki to niewykorzystany potencjał, którego nie mają komercyjni nadawcy. - Faktycznie, na taką sieć stać z reguły tylko publicznych nadawców - mówi prof. Morozowski. - To sprzyja budowaniu lokalnego patriotyzmu. Są oczywiście różne regiony, takie w których dużo się dzieje i takie, gdzie newsem dnia będzie dziura w drodze. Ale w tych spokojniejszych lokalne media też pełnią ważną rolę. Robią materiały bardziej analityczne, dominuje temat, a nie wydarzenie. I to ludzie też chętnie oglądają - komentuje.

Czytaj też: Idą zmiany w TVP. Znika abonament, popłyną rządowe pieniądze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
mirmir
2018-05-04 12:36
Typowe Goebbelsowskie działanie , nie mające nic wspólnego z dobrym dziennikarstwem !
Jan S
2018-05-03 17:16
Tonący brzytwy sie chwyta tak samo i pis słupski spadają i trzeba coś obiecać najlepiej głupotę
fin
2018-05-03 14:00
TVP 3 Szczecin ostatnio nadaje również propagandę ogólnokrajową więc już bardzo żadko oglądam , takie maliny , nędzny program bez zycia
Pokaż wszystkie komentarze (106)