Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tyle w 2014 r. wydadzą instytucje państwowe

0
Podziel się:

Senacka komisja zatwierdziła budżety Kancelarii Sejmu, Senatu, Premiera i Prezydenta. Zobacz, kto ile dostanie.

Tyle w 2014 r. wydadzą instytucje państwowe
(Witold Rozbicki/REPORTER)

407 milionów dostanie na swoje funkcjonowanie w tym roku Kancelaria Sejmu. Świadczenia poselskie mają wynieść 188,5 mln złotych. Senat będzie nasz kosztował 94,2 mln zł. Premier i prezydent dostaną mniej niż w roku ubiegłym.

Senacka Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich zaakceptowała tegoroczną ustawę budżetową w części dotyczącej kancelarii: premiera, prezydenta, Sejmu i Senatu. Senat zajmie się uchwaloną w połowie grudnia tegoroczną ustawą budżetową na posiedzeniu w dniach 9-10 stycznia.

Wczoraj planowanymi wydatkami czterech kancelarii zajęła się senacka komisja regulaminowa. Wydatki dwóch kancelarii: prezydenta i premiera zmniejszą się w stosunku do tych, które zapisano w ustawie budżetowej na 2013 rok (po wrześniowej nowelizacji). W stosunku do noweli budżetu większe wydatki w 2014 r. zaplanowano w Kancelariach: Sejmu i Senatu.

Jeśli chodzi o Kancelarię Sejmu ma to związek - jak przypomniał na posiedzeniu komisji szef Kancelarii Lech Czapla - z zaplanowanymi dużymi inwestycjami. Chodzi o budowę nowego budynku biurowego przy ul. Maszyńskiego, który pomieści nową Wszechnicę Sejmową z salami, które przyjmowałyby coraz liczniej odwiedzające Sejm wycieczki, nową siedzibę komisji ds. służb specjalnych oraz centrum monitoringu Straży Marszałkowskiej.

Druga z dużych inwestycji to planowana od 2000 roku budowa nowego gmachu komisji sejmowych. W tym roku zgromadzona ma być dokumentacja na realizację tego przedsięwzięcia. Zaplanowano też rozbudowę (przy współudziale Kancelarii Senatu) istniejącego już elektronicznego systemu bezpieczeństwa całego kompleksu przy ulicy Wiejskiej.

Wydatki Kancelarii Sejmu zaplanowano w tym roku na poziomie ponad 407 mln złotych. W budżecie na 2013 było to ponad 408 mln (budżet po nowelizacji wyniósł 395,9 mln zł.); dochody w 2014 zaplanowano na kwotę 1,2 mln złotych. Świadczenia poselskie mają wynieść 188,5 mln złotych.

Zwiększone w stosunku do noweli budżetu na 2013 r. mają zostać też wydatki Kancelarii Senatu, które - zgodnie z ustawą budżetową - wyniosą w 2014 roku 94,2 miliony złotych (97 mln w 2013 r.; po nowelizacji budżetu było to ok. 92 mln). Senacka Kancelaria ma w planach m.in. stworzenie nowej strony internetowej Senatu, a także tłumaczenie transmisji izby wyższej parlamentu na język migowy. Transmisję taką oferuje już od jakiegoś czasu Sejm.

Mniejsze wydatki w stosunku do roku minionego zaplanowano w kancelariach: premiera i prezydenta (odpowiednio: 125 mln zł oraz 167,6 mln). W ubiegłym roku (budżet znowelizowany) było to 125,8 mln zł w przypadku KPRM i 175,3 mln złotych w przypadku Kancelarii Prezydenta.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)