Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tymoszenko wyszła ze szpitala, wraca do Kijowa

0
Podziel się:

Była premier Ukrainy opuściła dziś po dwunastodniowym leczeniu klinikę Charite w Berlinie - poinformowała dyrekcja szpitala.

Tymoszenko wyszła ze szpitala, wraca do Kijowa
(photo-service.europarl.europa.eu)

Tymoszenko została przyjęta do Charite 7 marca w związku z chronicznymi bólami pleców. Po przeprowadzeniu badań lekarze orzekli, że rozważany początkowo zabieg operacyjny nie jest potrzebny.

Dolegliwości wynikały z nieleczonych przypadków wypadnięcia kręgów. Tymoszenko odczuwała silne bóle w prawej dolnej części pleców, promieniujące na prawą nogę. Poruszała się tylko za pomocą balkonika lub na wózku. Lekarze zwracali uwagę, że dużym problemem jest ogólne osłabienie mięśni u pacjentki, będące skutkiem długiego przebywania w więzieniu.

Z komunikatu dyrekcji szpitala wynika, że pacjentce wstrzyknięto dwukrotnie w okolice kręgosłupa lekarstwo, dzięki czemu ból na trwałe ustąpił. Sprawniejsza stała się też prawa noga chorej. Zabiegi psychoterapeutyczne spowodowały, że może poruszać się dużo pewniej.

W wywiadzie dla niemieckiego tabloidu _ Bild _ w środę Tymoszenko określiła wtorkowe przemówienie prezydenta Rosji Władimira Putina jako _ faszyzm bez ogródek _. _ Niedocenianie innych narodów, wypowiedzenie walki całemu światu, chorobliwa wiara we własną nieomylność idąca w parze z niebotycznymi kłamstwami - to jest faszystowska propaganda i wielkie kłamstwo _ - powiedziała. Jej zdaniem rosyjskie twierdzenia, że na Majdanie walczyli naziści i antysemici, świadczą o psychicznych problemach prezydenta Rosji. Zarzuciła Zachodowi, że traktuje agresję Putina na Krymie jak _ lokalny konflikt _.

Kurację w berlińskiej klinice byłej premier Ukrainy zaproponowała kanclerz Niemiec Angela Merkel. Skazana w 2011 r. na siedem lat więzienia Tymoszenko wyszła na wolność w lutym na mocy decyzji parlamentu, który wcześniej pozbawił władzy prezydenta Wiktora Janukowycza.

Byłą premier skazano za nadużycia przy zawieraniu w 2009 r. umów gazowych z Rosją. Choć Zachód uznał ten wyrok za przejaw wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych, ekipa Janukowycza twierdziła, że Tymoszenko popełniła ciężkie przestępstwo gospodarcze.

Lekarze z kliniki Charite opiekowali się byłą premier w szpitalu w Charkowie, do którego przeniesiono ją z więzienia w związku z problemami z kręgosłupem. Pierwszy przypadek wypadnięcia kręgu miał miejsce w październiku 2011 roku, a kolejny miesiąc później. Tymoszenko nie godziła się na operację w szpitalu ukraińskim, obawiając się o swoje życie.

Wysłannicy Parlamentu Europejskiego Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox zabiegali w ub.r., by władze ukraińskie zgodziły się na uwolnienie Tymoszenko właśnie z powodów zdrowotnych.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)