Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ubezpieczenie OC. Zakupy będą bezpieczniejsze

0
Podziel się:

Wysokie kary za brak ubezpieczenia OC. Teraz łatwiej będzie sprawdzić, czy je masz.

Ubezpieczenie OC. Zakupy będą bezpieczniejsze
(ssuaphoto/iStockphoto)

Na stronie internetowej www.ufg.pl wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu, aby otrzymać informację, czy polisa jest ważna.

Informacja ta jest istotna dla osób, które kupując używane auto nie mają pewności, czy pojazd jest ubezpieczony. Jak podał Fundusz, ma to związek ze zmianą ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Wcześniej możliwość sprawdzenia w bazie polis komunikacyjnych UFG, czy i gdzie wykupiono OC dla danego pojazdu, miały przede wszystkim osoby poszkodowane w wypadkach drogowych oraz firmy ubezpieczeniowe. Konieczne było też podanie danych osobowych.

Obecnie wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu lub jego numer identyfikacyjny (VIN). Wówczas zostanie podana informacja o tym, w której firmie pojazd ma wykupioną polisę OC. Wiadomości te są udostępniane bezpłatne, ale ważne tylko w dniu, w którym zadano pytanie.

Według Funduszu informacja, czy polisa OC została wykupiona, jest istotna dla osób, które chcą kupić używany samochód, motocykl, ciągnik etc., a nie mają pewności, czy pojazd jest ubezpieczony. Wiadomość o ważności polisy stała się _ cenniejsza _ od 1 stycznia 2012 r., bo wzrosła kara za brak ubezpieczenia OC. Jak podaje rzeczniczka UFG, właściciel nieubezpieczonego samochodu osobowego zapłaci 3 tys. zł, a samochodu ciężarowego i autobusu - 4,5 tys. zł. W przypadku innego pojazdu np. motocykla, kara za brak ubezpieczenia OC to 500 zł.

Jeśli OC nie było opłacone przez trzy dni, kara wynosi 20 proc. stawki podstawowej, brak OC od czterech do 14 dni oznacza konieczność zapłacenia 50 proc. kary, dopiero powyżej dwu tygodni naliczana jest pełna opłata - dodała.

Urząd podał, że w ubiegłym roku ważność polisy OC sprawdziło poprzez portal UFG ponad 213 tys. osób i firm, dwa razy więcej niż w 2010 r. W styczniu br. OC na stronie Funduszu sprawdziło już ponad 34 tys. osób i firm.

Jak podaje na swojej stronie internetowej Ubezpieczeniowy Funduszu Gwarancyjny, zajmuje się on wypłatą odszkodowań ofiarom wypadków - spowodowanych przez nieubezpieczonych właścicieli pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników. _ Każda z tych grup ma obowiązek posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, popularnie zwane OC. UFG wypłaca również odszkodowania osobom poszkodowanym, w przypadku gdy sprawca wypadku drogowego uciekł z miejsca zdarzenia i jest nieznany. UFG zajmuje się także kontrolą i karaniem nieubezpieczonych _ - napisano.

Więcej o ubezpieczeniach OC czytaj w Money.pl
Od dziś nowe zasady w ubezpieczeniach OC Zmiany mają ograniczyć zjawisko pułapki podwójnego ubezpieczenia.
Ta zmiana czeka kierowców. Podwójne OC Koniec z podwójnym ubezpieczeniem OC. W najbliższą sobotę, 11 lutego wchodzą w życie przepisy znowelizowanej ustawy.
Ubezpieczenie OC. Jutro znika pułapka Od jutra zniknie problem podwójnej polisy. Łatwiej będzie również ją wypowiedzieć. Nowe przepisy nie obejmą jednak wszystkich.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)