W Polsce nie można dokonywać uboju bez ogłuszania - uważa prof. Wojciech Sadurski, konstytucjonalista z Uniwersytetu w Sydney i Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Uczony nie zgadza się z opinią prof. Marka Chmaja, że w Polsce przepisy dopuszczają ubój rytualny.
Profesor jest zdania, że w naszym kraju zakaz ten jest bezwzględny, choć unijne rozporządzenie dopuszcza dwa wyjątki. Jeden związany z ubojem religijnym, drugi wprowadzający wyższy standard ochrony zwierząt. Zdaniem profesora Polska skorzystała z drugiego wyjątku. - _ Ministerstwo rolnictwa notyfikowało Komisję Europejską o tym, że Polska zapewnia wyższy standard ochrony, wprowadzając bezwzględny zakaz zarzynania zwierząt bez ich ogłuszania _ - powiedział.
Podobnego zdania jest dr Tomasz Pietrzykowski z Katedry Teorii i Filozofii Prawa Uniwersytetu Śląskiego. Pietrzykowski jest zdania, że choć obowiązuje w naszym kraju bezwzględny zakaz uboju bez ogłuszania, to służby państwowe, a w szczególności Państwowo Inspekcja Weterynaryjna zbyt opieszale go egzekwuje. W jego ocenie ta opieszałość _ idzie w parze z powszechnie znanymi poglądami urzędnika, który nią kieruje, który niejednokrotnie dawał do zrozumienia, że ubój rytualny powinien być w Polsce dopuszczony nie tylko ze względów religijnych ale również na eksport _. Pietrzykowski uważa, że jest to bardzo niepokojąca sytuacja, gdy egzekwowanie prawa przez służbę państwową jest uzależnione od poglądów osoby, która nią kieruje.
Spór zapoczątkowany został w końcu listopada zeszłego roku. Trybunał Konstytucyjny orzekł wtedy, że przepis rozporządzenia ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był ubój, był sprzeczny z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją. Problem miała rozwiązać przedstawiona przez rząd nowelizacja przepisów o ochronie zwierząt, która ustawowo dopuszczała taki rodzaj uśmiercania zwierząt. 12 lipca tego roku Sejm projekt odrzucił.
Obecny zakaz rozumiany jest dwojako. Organizacje broniące praw zwierząt uważają, że jest on bezwzględny i zawiadamiają prokuraturę o przypadkach jego łamania. Składają też składają zażalenia w sądach, jeśli prokuratura odmawia śledztw. Z kolei gminy religijne - żydowska i muzułmańska - wskazują na zapisy polskiej konstytucji gwarantujące wolność religijną i prawo do kultywowania własnych tradycji.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Sąd zdecydował w sprawie uboju rytualnego Śledztwo w sprawie zezwolenia przez ministrów rolnictwa na ubój rytualny zwierząt bez wcześniejszego pozbawiania ich świadomości zostało umorzone. | |
Wciąż praktykują ubój rytualny. Twierdzą, że... W najbliższy wtorek, w związku z obchodami islamskiego święta Kurban Bajram, czyli Święta Ofiarowania, w Bohonikach w województwie podlaskim odbędzie się rytualny ubój zwierząt. | |
Spór o ubój rytualny narasta. "Jaki stres?" Polityk PSL przekonuje, że wprowadzenie zakazu może spowodować odwrotny skutek. |