Notowania

dług ukrainy
19.09.2015 10:24

Ukraina restrukturyzuje dług. Do 2019 roku ma spłacić 15,5 mld dolarów

Restrukturyzacja długu była jednym z warunków, na jakich Ukrainie udzielana jest pomoc ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawy dotyczące restrukturyzacji ukraińskiego długu. Zgodnie z porozumieniem z wierzycielami, na które zgodził się parlament, zagraniczny dług Kijowa ma zostać zredukowany o prawie 4 mld dolarów. Pozostałe około 15,5 mld dolarów ma zostać spłacone do 2019 roku.

Porozumienie z wierzycielami rząd w Kijowie zawarł pod koniec sierpnia, po wielomiesięcznych negocjacjach. Restrukturyzacja długu była jednym z warunków, na jakich Ukrainie udzielana jest pomoc ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Przez walki na wschodzie Ukrainy gospodarka kraju jest w opłakanym stanie. W czerwcu MFW prognozował, że w tym roku PKB Ukrainy spadnie o 9 proc., a na koniec roku inflacja wyniesie na Ukrainie 46 proc. Przyspieszenie inflacji jest uwarunkowane głównie przez istotną dewaluację kursu hrywny w lutym, a także przez konieczne podwyższenie cen na nośniki energii - napisano w komunikacie MFW.

Równocześnie MFW odnotowuje, że w ostatnich miesiącach stopniowo pojawiają się oznaki stabilizacji ekonomicznej. Rynek walutowy w ostatnim czasie pozostaje stabilny. Międzynarodowe rezerwy brutto Ukrainy choć wciąż są dosyć niskie, to na koniec kwietnia wzrosły do 9,6 mld dolarów. Odbudowywane są też depozyty w bankach w narodowej walucie - stwierdził MFW.

Zobacz też: * *Ukraina potrzebuje inwestycji zagranicznych, ale najpierw potrzebuje bezpieczeństwa

Tagi: dług ukrainy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz