Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina w Unii Europejskiej. Rosja szykuje kary za chęć zbliżenia do wspólnoty?

0
Podziel się:

Kreml może zdecydować się na masowe deportacje ukraińskich gastarbeiterów z Federacji Rosyjskiej - prognozuje rosyjska Niezawisimaja Gazieta.

Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir Putin (AP/FOTOLINK/East News)

Chcąc zniechęcić Ukrainę do podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską Kreml może zdecydować się na masowe deportacje ukraińskich gastarbeiterów z Federacji Rosyjskiej - prognozuje rosyjska _ Niezawisimaja Gazieta _.

Dziennik zaznacza, że po taki sposób wywarcia presji na swojego ukraińskiego oponenta strona rosyjska jeszcze nie sięgała.

Z danych rosyjskiej Federalnej Służby Migracyjnej (FMS) wynika, że w 2012 roku zarejestrowano ponad 10 mln przekroczeń granicy Rosji przez obywateli Ukrainy; wjazdów tych dokonało około 3 mln osób.

_ Niezawisimaja Gazieta _ zauważa, iż oznacza to, że większość Ukraińców wjeżdżała na terytorium FR po kilka razy. _ Wielu z tej większości przyjeżdżało do pracy, korzystając z prawa pobytu w Rosji bez wizy w okresie do trzech miesięcy _ - dodaje dziennik, zaznaczając, że przez trzy miesiące można np. wyremontować _ pod klucz _ jedno-dwa mieszkania.

Według Narodowego Banku Ukrainy w 2012 roku emigranci zarobkowi przesłali swoim rodzinom na Ukrainie 6,5 mld dolarów; pierwsze miejsce na liście krajów, z których Ukraińcy transferowali pieniądze, zajęła Rosja (2,3 mld USD).

_ Jeśli Moskwa, wychowując Kijów, postanowi wywrzeć nacisk na ukraińskie władze za pomocą ukraińskiego elektoratu, to będzie musiała tylko zmienić akcenty w zakrojonej na wielka skalę kampanii przeciwko nielegalnym imigrantom, która trwa w Rosji. W lipcu - jak podaje FMS - zatrzymano 1,6 tys. obywateli Ukrainy nielegalnie przebywających na terytorium FR. Wskaźnik ten w krótkim czasie może znacznie wzrosnąć _ - konstatuje _ Niezawisimaja Gazieta _.

Zdaniem dziennika Moskwa _ praktycznie nie może przeszkodzić Kijowowi w zawarciu sojuszu z Brukselą, co nie oznacza, że nie może przykładnie ukarać swojego niedoszłego partnera z Unii Celnej _.

W ubiegłym tygodniu Rosja już zaostrzyła kontrolę towarów z Ukrainy. Od 14 sierpnia wszyscy bez wyjątku ukraińscy eksporterzy zostali zaliczeni przez rosyjską Federalną Służbę Celną Rosji (FTS) do grupy ryzyka. Sprawiło to, iż na granicy z FR towary wwożone z Ukrainy są poddawane pełnej kontroli, łącznie z wyładunkiem, sprawdzeniem i ponownym załadunkiem. Procedura ta znacznie wydłuża czas odpraw.

Szef FTS Andriej Bieljaninow oświadczył, że przyczyną zaostrzenia kontroli towarów z Ukrainy są zastrzeżenia do przedstawianych przez ukraińskich eksporterów świadectw pochodzenia towaru.

Jednak eksperci ocenili ten krok jako początek nowej wojny handlowej między Rosją i Ukrainą. Zdaniem rosyjskich mediów jest wątpliwe, by FTS zdecydowała się na takie posunięcie bez uzgodnień z Kremlem. W Kijowie restrykcje Moskwy od razu uznano za karę za integrację Ukrainy z UE. W ukraińskiej stolicy rozległy się nawet apele o całkowity bojkot rosyjskich towarów na Ukrainie.

Kreml od dłuższego czasu próbuje zmusić Ukrainę do wejścia do Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego, dwóch struktur, które Rosja tworzy z Białorusią i Kazachstanem. 1 stycznia 2015 roku na ich bazie ma powstać Eurazjatycka Unia Gospodarcza - wspólnota, która w zamyśle Kremla będzie wzorowana na Unii Europejskiej. Rosja liczy, że przystąpi do niej również Ukraina, ale ta konsekwentnie zabiega o integrację z UE.

Ukraina bliżej Unii już w listopadzie?

Oczekuje się, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską nastąpi w listopadzie w Wilnie, podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego. Analitycy przewidywali, że Ukraina może do tego czasu być celem różnych nieprzyjaznych działań ze strony Rosji.

Doradca prezydenta FR ds. gospodarczych Siergiej Głazjew przyznał w niedzielę, że zaostrzenie przez stronę rosyjską kontroli towarów z Ukrainy ma zniechęcić Kijów do podpisania umowy o stowarzyszeniu z UE. Doradca Władimira Putina przestrzegł też Ukrainę przed tym - jak to ujął - _ samobójczym krokiem _.

Głazjew oświadczył, że obecnej sytuacji na granicy między Rosją i Ukrainą _ nie należy dramatyzować _. _ - Chodzi o to, że rosyjska służba celna prowadziła działania profilaktyczne, związane z przygotowywaniem nowych procedur celnych na wypadek, jeśli Ukraina podpisze umowę o stowarzyszeniu z UE - wyjaśnił. _

_ _

_ Przedstawiciel Kremla dodał, że obecne kontrole na granicy rosyjsko-ukraińskiej miały jednorazowy charakter. _Sytuacja wróciła do normy, jednak na wszelki wypadek przygotowujemy się do zaostrzenia procedur celnych, jeśli Ukraina nagle wykona samobójczy krok, podpisując porozumienie o stowarzyszeniu z Unią Europejską" - oznajmił Głazjew.

Poproszone przez dziennik _ Wiedomosti _ o skomentowanie wypowiedzi Głazjewa źródło w Administracji (Kancelarii) Prezydenta FR oświadczyło, że _ sformułował on oficjalne stanowisko Kremla _. _ Nie mamy nic do dodania _ - cytuje rosyjska gazeta swojego kremlowskiego rozmówcę.

Czytaj więcej w Money.pl
Unijna umowa jest wymierzona w Rosję? Umowa ma pomóc Ukrainie w osiągnięciu stałego rozwoju społecznego i gospodarczego.
Achmetow wstrzymuje eksport stali do Rosji Na rynek rosyjski i Wspólnoty Niepodległych Państw Zaporiżstal sprzedaje 15-17 proc. swej produkcji.
Rosja wypowiedziała wojnę Ukrainie. Handlową Media ukraińskie mówią otwarcie - zaostrzenie kontroli na granicach ma doprowadzić do zablokowania podpisania umowy stowarzyszeniowej Kijowa i Brukseli.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)