Notowania

wojna na ukrainie
16.12.2014 10:44

Ukraińcy zlikwidowali oddział dywersantów

Coraz większym problemem jest dezercja i rozboje, których dopuszczają się prorosyjscy bojówkarze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Na ukraińskim froncie niespokojnie. W ciągu ostatniej doby prorosyjscy separatyści atakowali ukraińskie wojska 9 razy. Ukraińcom udało się unieszkodliwić grupę dywersantów. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zaapelował w Brukseli o wsparcie finansowe dla jego kraju na stabilizację gospodarki i finansów.

Ataki odbywały się w okolicach Ługańska, Debalcewa i Doniecka. Bojówkarze ostrzelali konwój, wiozący pomoc dla obrońców donieckiego lotniska. Atak udało się odeprzeć.

Na tyły ukraińskich wojsk próbowała się przebić grupa 12 dywersantów. Bojówkarze nie chcieli się poddać, rozpoczęli strzelaninę. Ukraińcy odpowiedzieli ogniem.

Sztab operacji antyterrorystycznej informuje, że tylko dwóch zostało zatrzymanych sugerując, iż pozostali zginęli. Według strony ukraińskiej mieli oni być szkoleni przez Rosjan.

Tymczasem ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk twierdzi, że Rosjanie zarzucają kierownictwu samozwańczej Republiki Donieckiej opóźnianie tworzenia armii „Noworosji".

Jednocześnie coraz większym problemem jest dezercja i rozboje, których dopuszczają się bojówkarze. Najwięcej takich przypadków jest na południe od Doniecka. Z kolei w okolicach Nowoazowska pod Mariupolem, akcję przeprowadzili ukraińscy partyzanci całkowicie zaskakując stacjonujące tam rosyjskie wojska.

Kijów zabiega o pomoc Zachodu

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zaapelował w Brukseli o wsparcie finansowe dla jego kraju na stabilizację gospodarki i finansów. Zapewnił, że jego rząd zrobi wszystko, by wdrożyć reformy uzgodnione w umowie stowarzyszeniowej z UE.

W poniedziałek w Brukseli odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Stowarzyszenia UE-Ukraina.

Jaceniuk powiedział, że jego rząd przygotował program reform oparty na umowie UE-Ukraina i uznał za cel _ szybkie i skuteczne reformy _. _ Rząd zrobi wszystko, co w jego mocy - ale potrzebujemy wsparcia, aby ustabilizować ukraińską gospodarkę i sektor finansowy oraz by przetrwać ten pełen turbulencji i skomplikowany czas w naszej historii _ - powiedział ukraiński premier na konferencji prasowej.

Dodał, że przy pomocy UE Ukraina zdoła przezwyciężyć trudności. _ Przyszły rok będzie rokiem stabilizacji, a 2016 - rokiem wzrostu i ożywienia gospodarczego _ - oświadczył.

Podkreślił, że Ukraina, której gospodarka cierpi z powodu rosyjskiej agresji, potrzebuje wsparcia finansowego _ na wczoraj _. Przypomniał, że ukraiński rząd wdrożył dwa programy cięć. _ Zrobimy wszystko, co obiecaliśmy, i wszystko, co jest dobre dla gospodarki ukraińskiej. Ale aby przetrwać ten okres potrzebujemy nowego pakietu pomocy finansowej. Oczekujemy, że z uwagi na nasze zobowiązania do reform otrzymamy tę pomoc. Wspólnym zadaniem dla całego świata jest to, by Ukraina była historią sukcesu _ - powiedział.

Do tej pory UE przekazała Ukrainie 1,360 mld euro tzw. pomocy makrofinansowej na ustabilizowanie sytuacji budżetowej. Cały program wsparcia dla tego kraju, ogłoszony wiosną, ma wartość ponad 11 mld euro.

Według informacji mediów Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, iż Ukrainie zabraknie 15 mld dolarów, i ostrzega rządy państw zachodnich, że krajowi temu grozić będzie załamanie finansowe, jeśli środki te nie znajdą się w ciągu kilku tygodni.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Rosji zapowiada wielki krach Przekonuje, że Ukraińcom z Rosją byłoby lepiej, bo w Unii Europejskiej nikt na nich nie czeka.
Rubel się pogrąża. To już finansowy krach Rosji? Bank centralny wywindował stopy procentowe do rekordowych poziomów. Kreml tnie budżet.
Tagi: wojna na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz