Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraińcy oblegają siedzibę Janukowycza

0
Podziel się:

Opozycja ogłosiła blokadę siedziby prezydenta w centrum Kijowa. Żądają zmiany władz.

Ukraińcy oblegają siedzibę Janukowycza
(PAP/EPA)

Ukraińska opozycja ogłosiła początek blokady siedziby prezydenta Wiktora Janukowycza przy ulicy Bankowej w centrum Kijowa. Dojazdy do administracji szefa państwa strzeżone są przez zwolenników opozycji, którzy stworzyli tu punkty kontrolne. Kolejna próba odwołania rządu przez parlament może się odbyć na kolejnej sesji, czyli dopiero w lutym. Na razie opozycja liczy, że nacisk na prezydenta zmusi go do zdymisjonowania Rady Ministrów.

Janukowycza nie ma na Ukrainie, gdyż udał się z kilkudniową wizytą do Chin. Siedziby prezydenta pilnuje 220 żołnierzy wojsk wewnętrznych MSW - podał resort spraw wewnętrznych informując, że na miejscu znajdują się też milicjanci z oddziałów specjalnych Berkut. Ich liczby nie ujawniono. Sytuacja na razie jest spokojna.

_ - Główne centrum naszych akcji przenosi się do administracji prezydenta Wiktora Janukowycza. Na razie ma on jeszcze szanse pozostać w historii Ukrainy jako prezydent państwa _ - oświadczył jeden z opozycyjnych przywódców Arsenij Jaceniuk.

_ Janukowycz będzie musiał siedzieć teraz przez jakiś czas w Meżyhiria _ - powiedział do zgromadzonych Ołeksandr Turczynow, zastępca szefa partii Batkiwszczyna, na czele której pozostaje znajdująca się w więzieniu była premier Julia Tymoszenko. Meżyhiria (Międzygórze) to położona pod Kijowem 135-hektarowa rezydencja ukraińskiego prezydenta.

Zwolennicy opozycji ruszyli przed administrację Janukowycza, kiedy parlament nie poparł w głosowaniu wniosku opozycji o zdymisjonowanie rządu premiera Mykoły Azarowa. Opozycja domagała się jego usunięcia, obwiniając go o użycie siły wobec protestujących, oraz niezgodną z prawem decyzję o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej z UE. Protesty zwolenników integracji europejskiej trwają na Ukrainie już trzynasty dzień.

Teraz manifenstanci wracają na Majdan, gdzie w tej chwili jest od kilku do kilkunastu tysięcy osób, które protestują przeciwko polityce władz.

Lider partii UDAR Witalij Kliczko powiedział, że wszystkie akcje będą miały charakter wyłącznie pokojowy. Opozycja chce uniknąć prowokacji podobnych do tych, które były w niedzielę, gdy tłum wyrostków szturmował Administrację Prezydenta. _ Znajdą się ludzie, którzy będą chcieli prowokować, i to nie zwolennicy opozycji, ale władzy _ - podkreślił. Dodał, że oponenci władz wzywają jedynie do pokojowych demonstracji i strajku generalnego.

Jurij Michalczyszyn ze Swobody przyznał w rozmowie z Polskim Radiem, że największe akcje protestacyjne odbywają się na zachodzie kraju i w centrum. Opozycja liczy na to, że uda się zaangażować w walkę także duże ośrodki studenckie ze wschodu kraju, na przykład Charków. Jak zawuażył Jurij Michalczyszyn, tam są silniejsze naciski organów władzy i mniejsza aktywność społeczna. Dlatego akcje tam nie są masowe. _ Są za to tutaj delegacje, po kilkaset, kilka tysięcy osób, z tych regionów _ - dodał rozmówca Polskiego Radia.

Odwołanie rządu poparła mniej niż połowa deputowanych. Za opowiedziało się 186 deputowanych, w tym wszyscy członkowie opozycyjnych partii: Ojczyzna, UDAR i Swoboda oraz kilku niezrzeszonych, a nawet jeden z rządzącej Partii Regionów. Kolejna próba odwołania rządu przez parlament może się odbyć na kolejnej sesji, czyli dopiero w lutym. Na razie opozycja liczy, że nacisk na prezydenta zmusi go do zdymisjonowania Rady Ministrów.

Sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland, pojechał dzisiaj do Kijowa, aby spotkać liderów i przedstawicieli partii parlamentarnych. Spotka się także z premierem i ministrem spraw zagranicznych Ukrainy.Thorbjorn Jagladnd złożył wczoraj ofertę udzielenia pomocy i otrzymał pozytywną odpowiedź od wszystkich zainteresowanych stron. Zamierza przeprowadzić rozmowy, które pomogłyby w zmniejszeniu napięcia na Ukrainie, która jest jednym z państw członkowskich Rady Europy.

Sekretarz generalny zamierza sprawdzić, czy możliwe jest podjęcie dialogu pomiędzy stronami w celu znalezienia politycznego rozwiązania. Informuje o tym komunikat wydany przed wyjazdem Thorbjorna Jaglanda ze Strasburga Rada Europy zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury . Ukraina jest jej członkiem od 1996 r.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)