Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty na Ukrainie. Marsz na parlament pomoże odwołać rząd?

0
Podziel się:

Ruszył marsz na parlament, gdzie głosowane będzie odwołanie gabinetu Azarowa. Komisja Europejska zapowiada kolejne konsultacje umowy stowarzyszeniowej.

Protesty na Ukrainie. Marsz na parlament pomoże odwołać rząd?
(PAP/EPA)

Utrata władzy jest mało prawdopodobna - tak komentował wydarzenia na Ukrainie premier Donald Tusk. Zaapelował również o cierpliwość wobec tamtejszych władz. Dziś ukraińska Rada Najwyższa rozpatrzy wniosek o dymisję rządu Mykoły Azarowa. Tymczasem Wiktor Janukowycz zgłasza chęć dalszych negocjacji z Unią Europejską. Bezczynna nie pozostaje Rosja, która ostro krytykuje zarówno Unię Europejską, jak i ukraińską opozycję.

Polski premier nie wierzy w upadek Janukowycza. Uważa on, że scenariusz utraty władzy przez prezydenta Ukrainy jest mało prawdopodobny. Dlatego, jego daniem, do następnych wyborów będzie on oficjalnym partnerem do rozmów.

Szef rządu podkreśla, że należy poważnie traktować zarówno opozycję, jak i władzę na Ukrainie i rozmawiać z obiema stronami konfliktu.

- _ Scenariusz utraty władzy przez prezydenta Janukowycza jest mało prawdopodobny. Każdy powie, że w historii zdarzały się nie takie zdarzenia, że wszystko jest możliwe, a w szczególności w historii Ukrainy. Jednakże wszystkie analizy wskazują, że Janukowycz będzie cały czas tym oficjalnym partnerem dla Polski i Europy jeszcze przez półtora roku _ - powiedział Donald Tusk

Dodał, że decyzja Janukowycza nie oznacza końca rozmów z Unią Europejską i _ gra będzie się toczyć dalej _. - _ Fakt, że Janukowycz prosił dzisiaj szefa Komisji Europejskiej o możliwość spotkania z jego wicepremierem, żeby nadal rozmawiać o sposobie wdrożenia umowy stowarzyszeniowej. _

Dodatkowo ukraiński prezydent przerwał milczenie. Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z nim telefonicznie. Jak powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski rozmowa dotyczyła sytuacji na Ukrainie i perspektyw podpisania umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Kijowem i Brukselą. Zaznaczył, że Bronisław Komorowski planuje też kolejne działania w tej sprawie.

Prezydent podczas rozmowy apelował o poszukiwanie rozwiązań obecnego kryzysu ukraińskiego bez użycia siły. Niebawem będzie on rozmawiał na tematy ukraińskie, czyli rozwoju panującej w tym kraju sytuacji oraz prespektywy podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina-Unia Europejska z przewodniczącym rady europejskiej. ##Tusk apeluje o cierpliwość wobec Kijowa

Tłumaczymy partnerom w UE, by wykazywali cierpliwość wobec władz Ukrainy, bo ta cierpliwość prędzej przyniesie efekty - powiedział w wczoraj premier Donald Tusk pytany o swoją rozmowę na temat Ukrainy z szefem KE, kanclerz Niemiec i prezydentem Francji.

Tusk zaznaczył, że jest to _ kontynuacja setek spotkań i rozmów, bo Polska jest nie tylko inicjatorem zbliżania Ukrainy do Europy, ale też de facto krajem, który pilotował cały ten proces _.

_ - To, co tłumaczymy - na szczęście znajdujemy tutaj zrozumienie - naszym partnerom w Europie, to żeby wykazywali czasami nadludzką cierpliwość, bo trzeba mieć dużo cierpliwości do tej ekipy, która rządzi w Kijowie, ale że ta cierpliwość prędzej czy później się opłaci _ - powiedział premier. Według Tuska Europa musi dbać o to, by nie robić żadnego niepotrzebnego gestu, który by upewnił ekipę w Kijowie, że _ Moskwa jest jedyną alternatywą _.

_ - Widzę, że dzisiaj - i mogę ten komunikat ogłosić z pełną odpowiedzialnością - Europa jest nadspodziewanie solidarna w tej wytrwałości i konsekwencji, aby Ukrainę bezwzględnie poważnie traktować jako partnera w procesie stowarzyszania się z UE i mam nadzieję, że nikt nam nie będzie przeszkadzał _ - powiedział premier.

KE podała w komunikacie, że Jose Manuel Barroso i prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz uzgodnili wczoraj w trakcie rozmowy telefonicznej, że w Brukseli odbędą się konsultacje na temat umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. O spotkanie z ukraińską delegacją w celu _ przedyskutowania pewnych aspektów umowy o stowarzyszeniu i pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu _ poprosił Janukowycz, który zadzwonił do Barroso.

Odsunął również od pełnienia obowiązków szefa milicji w Kijowie Wałerija Koriaka. Powodem było użycie siły wobec demonstrantów na Euromajdanie 30 listopada.

W poniedziałek na temat wydarzeń na Ukrainie obradowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Tuska.

Po posiedzeniu RBN Donald Tusk mówił, że choć umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE nie została podpisana, to fakt, że _ udało się doprowadzić Europę i Ukrainę tak blisko finału, to zasługa ponaddwudziestoletniej polskiej polityki na rzecz zbliżenia Ukrainy do Europy _. Premier podkreślił, że zadaniem Polski jest, by _ wielka gra, która się toczy o przyszłość Ukrainy, nie zakończyła się jakimś dramatycznym i nieprzewidywalnym dotąd finałem _, a _ to oznaczą tę grę na kilku fortepianach _. W tym celu - zaznaczył - trzeba utrzymywać dobre relacje i z ukraińską opozycją, i z rządzącymi.

Ukraińska opozycja odmawia udziału w rozmowach z obecnymi władzami i domaga się głosowania w parlamencie nad dymisją rządu premiera Mykoły Azarowa oraz uwolnieniem byłej premier Julii Tymoszenko.

Prezydent Janukowycz zaapelował w poniedziałek do uczestników prounijnych i antyrządowych demonstracji w kraju o poszanowanie prawa. Szef państwa oświadczył, że zły pokój jest lepszy od najlepszej wojny.

UE powinna przedstawić Ukrainie konkretną ofertę współpracy

Unia Europejska rozbudziła w Ukraińcach nadzieje, których nie można zawieść - tak uważa były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Jego zdaniem, nie czekając na podpisanie umowy stowarzyszeniowej Bruksela powinna zaproponować Ukrainie konkretne programy współpracy.

- _ Jedno to jest zaproszenie dla studentów, którzy mogliby studiować na uniwersytetach europejskich, zwłaszcza na uniwersytetach polskich w ramach funduszy europejskich, które są przeznaczone na tego rodzaju działania. Druga sprawa to wspólny rynek energii z Ukrainą, Mołdawią oraz Gruzją. Te kraje z tego powodu najbardziej cierpią. Są oni w jakiś sposób odrzuceni i czują się zagrożeni _ - tłumaczył Jerzy Buzek.

Podkreśla jednocześnie, iż sprawa podpisania umowy stowarzyszeniowej nadal jest kluczowa w relacjach Unii Europejskiej z Ukrainą i negocjacje w tej sprawie powinny być kontynuowane. Najpierw jednak Ukraińcy muszą rozwiązać wewnętrzne problemy i napięcia.

- _ Nie mogą się powtórzyć te pacyfikacje, to jest absolutnie wykluczone. Trzeba znaleźć odpowiedzialnych za to i ich ukarać. Należy usiąść do stołu i rozmawiać na temat tego, jak rozwiązać obecną sytuację wielkiego napięcia. Unia Europejska musi pozostawić tą możliwość otwartych drzwi, a konkretne projekty powinny zostać natychmiast położone na stole - _dodał.

Putin ostro krytykuje sytuację na Ukrainie

Prezydent Rosji krytykuje Unię Europejską w związku z wydarzeniami na Ukrainie. W ocenie Władimira Putina - warunki integracji postawione przez Brukselę mogą doprowadzić do śmierci wielu osób.

Rosyjski przywódca zakpił z ukraińskiej opozycji, że _ albo nie rozumie, co się dzieje, albo jest tylko parawanem dla ekstremistów _. Według Władimira Putina wydarzenia na Ukrainie nie mają bezpośredniego związku z Unią Europejską. W jego opinii - to wewnętrzna gra polityczna, wymierzona w legalne władze. - _ To nie rewolucja, ale pogrom _y - stwierdził prezydent Rosji.

Jednocześnie zauważył, że wykorzystywanie w trakcie opozycyjnych demonstracji doskonale przygotowanych bojówek świadczy o tym, że antyrządowe akcje przygotowywano z myślą o wyborach prezydenckich, zaplanowanych na 2015 roku.

Putin nie łączy wydarzeń na Ukrainie z nieudanym procesem integracji, ponieważ w jego opinii nikt z opozycji nie zagłębił się w porozumienia zaproponowane przez Brukselę.

- _ Mówią, że Ukraińcom odbiera się ich marzenia. Jednak jeśli spojrzeć na to, co zawierają te porozumienia, to do spełnienia tych marzeń wielu może nie dożyć _ - zauważył sarkastycznie rosyjski przywódca. Putin wyraził nadzieję, że Ukraińcy sami zdecydują, którą z dróg pójdą. Zapowiedział, że uszanuje każdy wybór ukraińskiego narodu.

Na Ukrainie, głównie w Kijowie, trwają od 21 listopada protesty, związane z odmówieniem przez władze podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Na Majdanie Niepodległości protestowało w niedzielę w południe ok. 200 tysięcy, a - według niektórych mediów - nawet 500 tysięcy osób.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/215/m290775.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/obala;rzad;w;kijowie;tusk;i;komorowski;wspolnie;o;ukrainie,232,0,1433320.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Obalą rząd w Kijowie? Tusk i Komorowski wspólnie o Ukrainie
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/109/m290669.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/stan;wyjatkowy;na;ukrainie;przesadzony;nie;bedzie;okraglego;stolu,78,0,1433166.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Stan wyjątkowy na Ukrainie przesądzony?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/118/m290678.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pobity;polski;dziennikarz;na;ukrainie;czuje;sie;dobrze,123,0,1432955.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Pobity polski dziennikarz czuje się dobrze
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/118/m290678.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sytuacja;na;ukrainie;grozi;eskalacja;napiecia,24,0,1432856.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Janukowycz walczy o utrzymanie się przy władzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)