Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ulga termomodernizacyjna wcale nie taka korzystna. Można się przeliczyć

45
Podziel się:

W medialnych przekazach o uldze termomodernizacyjnej często przewija się kwota wynosząca 53 000 zł. Tak okazała suma wcale nie jest limitem korzyści podatnika.

Ulga termomodernizacyjna dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych. Ma obowiązywać od przyszłego roku
Ulga termomodernizacyjna dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych. Ma obowiązywać od przyszłego roku (PIOTR DZIURMAN/REPORTER/East News)

W rzeczywistości osoba odliczająca niektóre wydatki termomodernizacyjne od dochodu podatkowego będzie mogła zaoszczędzić najwyżej 2194 zł (jeśli płaci podatek PIT ze stawką 18 proc.). Ministerstwo Finansów szacuje, że przeciętna oszczędność podatnika korzystającego z ulgi termomodernizacyjnej będzie jeszcze mniejsza i nie przekroczy 2000 zł. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wytłumaczyć, dlaczego korzyści podatkowe właścicieli ocieplanych domów mogą okazać się znacznie mniejsze od oczekiwań.

_ _

Fiskus pozwoli na odliczenie od dochodu tylko niektórych kosztów

Wytłumaczenie zasad ulgi termomodernizacyjnej jest ważne, bo wiele osób mogło źle zrozumieć sposób działania planowanych przepisów. Zgodnie z projektem ustawy nowelizującej ustawę o PIT (patrz: druk sejmowy numer 2901), ulga termomodernizacyjna ma być dostępna dla właścicieli oraz współwłaścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych (domów). Takie osoby korzystające z ulgi termomodernizacyjnej będą mogły pomniejszyć podstawę ustalenia podatku dochodowego (tzn. dochód) o 23 proc. wydatków termomodernizacyjnych poniesionych w danym roku podatkowym.

Zobacz także: Walka ze smogiem. Ulga podatkowa jest jednym z rozwiązań tego problemu

Według portalu RynekPierwotny.pl fiskus pozwoli na uwzględnienie podatku VAT w odliczanej kwocie, ale będzie wymagał, aby inwestycja termomodernizacyjna zakończyła się w ciągu trzech kolejnych lat (licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek). Przekroczenie wspomnianego terminu (3 lata) będzie skutkowało koniecznością zwrotu korzyści podatkowych. Pozytywnym aspektem planowanych przepisów jest możliwość rozliczenia ulgi termomodernizacyjnej w ciągu 6 lat od końca roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Takie rozwiązanie przewidziano dla osób nieposiadających odpowiednio wysokich dochodów.

Po dokładniejszym przeanalizowaniu projektu ustawy wprowadzającej ulgę termomodernizacyjną nietrudno dostrzec, że fiskus chce wprowadzić dość istotne ograniczenia. Po pierwsze, od dochodu będzie można odliczyć tylko 23 proc. z sumy wydatków termomodernizacyjnych o maksymalnej wartości 53 000 zł. Rzeczywisty limit odliczenia wyniesie zatem 12 190 zł (23 proc. x 53 000 zł).

O taką maksymalną kwotę będzie można pomniejszyć swój dochód. Kolejne ograniczenie wiąże się z samą definicją wydatków termomodernizacyjnych. Według portalu RynekPierwotny.pl, najogólniej rzecz ujmując, chodzi o wydatki związane z: ociepleniem budynku, wymianą kotłów, instalacji c.o., okien, drzwi zewnętrznych i pokrycia dachowego, a także zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Po zaakceptowaniu nowej ulgi podatkowej przez Sejm, Senat oraz Prezydenta ma pojawić się rozporządzenie określające dokładny zakres usług, materiałów budowlanych oraz urządzeń akceptowanych w ramach odliczenia. W nawiązaniu do tematu ograniczeń przewidzianych przez fiskusa warto wspomnieć, że ulga termomodernizacyjna nie będzie dotyczyła wydatków objętych innymi ulgami podatkowymi lub wsparciem ze strony NFOŚiGW albo wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Faktyczna oszczędność podatkowa wyniesie tylko 4 proc. wydatków

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów w ramach prac przygotowawczych pokusili się o oszacowanie, ile wyniesie przeciętna korzyść podatkowa dla osoby korzystającej z nowej ulgi termomodernizacyjnej. Do obliczeń przyjęto, że wydatki termomodernizacyjne (zaakceptowane przez fiskusa) wyniosą łącznie 45 000 zł. Będzie to skutkowało sumą odliczenia od dochodu na poziomie 10 350 zł (45 000 zł x 23 proc.). Kwota 10 350 zł nie oznacza jednak poziomu ostatecznych korzyści podatnika.

Wspomnianą sumę (23 proc. wydatków) trzeba bowiem odliczyć od podstawy opodatkowania (dochodu), a nie od podatku PIT. W ramach przykładu uwzględnionego przez Ministerstwo Finansów przyjęto, że podatnik, podobnie jak zdecydowana większość Polaków, płaci PIT o stawce 18 proc. Według ekspertów portalu RynekPierwotny.pl przyjęcie takiego założenia skutkuje oszczędnością podatkową na poziomie 1863 zł (18 proc. x 10 350 zł). Przykładowy podatnik w ramach ulgi termomodernizacyjnej otrzyma zatem refundację na poziomie około 4,1 proc. początkowych wydatków (23 proc. początkowych wydatków x 18 proc. ? 4,1 proc. początkowych wydatków). Ten przelicznik na poziomie 4,1 proc. mogą przyjąć wszystkie osoby planujące skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej i kwalifikujące się tylko do pierwszego przedziału skali podatkowej (dochód polegający opodatkowaniu do 85 528 zł rocznie).

Poniższa tabela prezentuje przykładowe oszczędności dla właśnie takich typowych podatników, którzy będą korzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Warto zwrócić uwagę, że przedstawione wyniki opierają się na kształcie proponowanej ulgi podatkowej z 28 października 2018 r. Istnieje jednak niewielkie prawdopodobieństwo, że w toku prac sejmowych znacząco wzrośnie zakres korzyści dla osób dokonujących termomodernizacji.

Rynek Pierwotny

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(45)
pejan
3 lata temu
Podatnik niebędący podatnikiem podatku od towarów i usług, poniósł wydatek na przedsięwzięcie termomodernizacyjne w kwocie 12 300 zł, w tym 2 300 zł to podatek VAT. Kwoty 2 300 zł podatnik nie odliczył na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług. W ramach ulgi termomodernizacyjnej podatnik uwzględnia kwotę 12 300 zł, tj. wraz z podatkiem VAT, ponieważ podatek VAT nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.
Scaramusch
4 lata temu
Bankier zawsze będzie popierał bankiera
Jarek
4 lata temu
Proszę o wyjaśnienie. Przeczytałem artykuł. Przeczytałem "Poradnik inwestora - ulga termomodernizacyjna 2019" i nie rozumiem skąd wziął się z Państwa wyliczeniach mnożnik - 23%. Z czego wynika? W przykładach w przywołanym w w/w poradniku pod uwagę brany jest tylko podatek dochodowy 17 lub 32%
Remio
4 lata temu
artykuł już nie jest aktualny - przepisy się zmieniły
Jan
4 lata temu
Dzięki za wyjaśnienia zasad dofinansowania.Ja zaplanowałe ocieplenie domu i całokształt prac związanych z przestawienia się ogrzewania z wegla na gaz i po przeczytaniu artykułu doszedłem do wniosku ze z zadnych dotacji rzadowych nie bede korzystał.Poszukam tanich wykonawcow .Lepiej na tym wyjde ,Te dofinansowania to wielka sciema
...
Następna strona