Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ulga prorodzinna - rząd zmienia progi

0
Podziel się:

Najwięcej zyskają na tym rodziny wielodzietne. O ulgę będą mogli starać się również zamożniejsi Polacy.

Ulga prorodzinna - rząd zmienia progi
(Dead_morozzzka/Dreamstime)

Rząd zajmie się dziś zmianami w zasadach przyznawania ulgi prorodzinnej. Rada ministrów rozpatrywała propozycje w tej sprawie tydzień temu, ale zdecydowała o ich ograniczeniu, tak aby zmiany były neutralne dla budżetu.

Tydzień temu po posiedzeniu rządu minister finansów Jacek Rostowski wyjaśniał, że projekt zmian w uldze prorodzinnej trzeba zmienić tak, aby był bardziej korzystny dla podatników. - _ Cel zmiany w ulgach był taki, żeby były one bardziej prorodzinne niż teraz _ - mówił szef resortu finansów.

Dotąd rodzice jednego dziecka mogli korzystać z ulgi jeśli ich roczny przychód wynosił mniej niż 85,5 tysiąca złotych. Według nieoficjalnych informacji ten próg ma zostać podniesiony do 112 tysięcy złotych.

Zyskają też rodzice posiadający troje i więcej dzieci. W ich przypadku wartość ulgi odliczanej wzrośnie o 50 procent.

Rzeczniczka Ministerstwa Finansów Małgorzata Brzoza zapewnia, że przedstawione zmiany na prawdę będą korzystniejsze dla wielu rodzin. - _ Więcej osób będzie mogło skorzystać z tej ulgi. Będą bardziej promowane także rodziny wielodzietne _ - mówi Brzoza.

Z planu najbliższego posiedzenia Rady Ministrów wynika, że dokumentem tym rząd zajmie się już jutro. Projekt nowelizacji ustawy o PIT, przewidujący m.in. zmiany w ulgach podatkowych, rząd miał przyjąć 26 czerwca. Prac nad dokumentem jednak nie zakończono.

Po posiedzeniu rządu minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że resort finansów tak dostosuje parametry zmian w uldze prorodzinnej, aby budżet na nich nie skorzystał. Rostowski przypomniał, że premier Donald Tusk zapowiedział w expose, iż efekt budżetowy ulgi będzie neutralny dla budżetu. Rostowski dodał, że nowe propozycje resortu finansów będą bardziej korzystne dla podatników niż obecne.

Projekt przewiduje - zapowiedziane przez premiera Donalda Tuska w expose - zmiany w uldze prorodzinnej i kosztach uzyskania przychodu m.in. dla artystów oraz likwidację ulgi internetowej.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/103/m196967.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ulga;prorodzinna;bedzie;wyzsza,49,0,1116977.html) *Ulga podatkowa wzrośnie o 100 procent. Tak chce Rostowski * Jutro rząd zajmie się nowymi propozycjami ministra finansów. Pierwotnie Ministerstwo Finansów zaproponowało, aby rodziny, które osiągają dochody powyżej 85 tys. 528 zł i mają tylko jedno dziecko, nie miały prawa do ulgi prorodzinnej. W przypadku podatników mających dwoje dzieci, ulga miałaby przysługiwać bez względu na wysokość dochodów, a w odniesieniu do podatników z trojgiem i większą liczbą dzieci - zwiększyłaby się na trzecie i każde kolejne dziecko o 50 proc. Tym samym wyniosłaby miesięcznie 139,01 zł, czyli 1668,12 zł rocznie.

Projekt przewiduje także zmianę dotyczącą 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, z której najczęściej korzystają artyści, twórcy czy dziennikarze. Zgodnie z propozycjami MF, koszty te nie będą mogły przekroczyć połowy wysokości kwoty z pierwszego przedziału skali podatkowej (85 tys. 528 zł), czyli 42 tys. 764 zł.

Oznacza to, że z pełnego odliczenia 50-proc. kosztów skorzysta osoba, której dochody nie przekraczają w roku 85 tys. 528 zł. Jeżeli dochód będzie wyższy od tej kwoty, podatnik będzie mógł odliczyć udokumentowane koszty. Resort finansów proponuje także likwidację ulgi internetowej. Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Ulga podatkowa wzrośnie o 100 procent. Tak chce Rostowski Jutro rząd zajmie się nowymi propozycjami ministra finansów.
Zmiany w ulgach wyjdą nam na dobre? Według rządu... - _ Tak je dostosujemy, aby budżet na nich nie skorzystał _ - zapewnia minister Rostowski. Zobacz, na co w końcu się zdecydowali.
Ulga na dzieci się zmieni. Jak ją rozliczyć? Sprawdź, jakie zmiany w uldze planuje rząd i jaką kwotę możesz odpisać od podatku obecnie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)