Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ulgi podatkowe. Prezydent podpisał nowelizację

0
0
0
Podziel się

Prezydent podpisał nowelizację przepisów o PIT. Odpis za korzystanie z internetu tylko dla wybranych.

Ulgi podatkowe. Prezydent podpisał nowelizację
(prezydent.pl/GFDL)
bCNjdiUR

Od 1 stycznia tylko nieliczni skorzystają z ulgi internetowej. * *Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o PIT, która przewiduje zmiany w ulgach podatkowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta na swojej stronie internetowej. Jedną z nich jest ograniczenie możliwości * *odpisania sobie od dochodu wydatków na internet.

Aktualizacja 15:48

Do tej pory korzystając z ulgi internetowej można było odpisać sobie od dochodu 760 zł i zaoszczędzić niemal 140 zł rocznie. Tylko w rozliczeniu za 2010 rok z takiej formy skorzystały niemal cztery miliony podatników, a w ich kieszeniach zostało niecałe 400 mln zł.

Likwidację tej ulgi zapowiedział premier Donald Tusk już podczas expose wygłoszonego w Sejmie w listopadzie 2011 r. W toku prac prowadzonych przez parlament nad ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, złagodzono jednak projekt.

bCNjdiUT

W komunikacie napisano, że podstawowym celem ustawy jest wprowadzenie zmian zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska podczas expose wygłoszonego w listopadzie ubiegłego roku. Ostatecznie zgodnie z nowelizacją odliczenie przysługiwać będzie podatnikowi w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie skorzystał z takiej preferencji.

Podatnik, który w zeznaniu podatkowym składanym za 2012 r. po raz pierwszy skorzystał z ulgi internetowej, będzie mógł skorzystać z tego odliczenia wyłącznie za rok 2013.

Inne zmiany, które przynosi nowelizacji przepisów o PIT dotyczą ulgi na dzieci oraz przywileju twórców do korzystania przez nich z 50 proc. kosztów uzyskania przychodu.

_ _

bCNjdiUZ

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/160/m250784.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/vat;zostanie;zmieniony;wbrew;intencjom;pawlaka;przedsiebiorcom;nie;bedzie;latwiej,236,0,1184236.html) *VAT zostanie zmieniony. Wbrew intencjom Pawlaka, przedsiębiorcom nie będzie łatwiej * Przepisy regulujące podatek VAT doczekały się już stu tysięcy interpretacji. W treści nowelizacji wprowadza się zmiany polegające na zwiększeniu ulgi dla rodzin z trojgiem i więcej dzieci oraz ograniczeniu zakresu przedmiotowej preferencji, poprzez wprowadzenie limitu dochodów, w stosunku do osób wychowujących jedno dziecko. Kwota ulgi na trzecie dziecko wynosić będzie 139 zł miesięcznie, zaś na czwarte i kolejne - 185,34 zł _ - głosi komunikat na stronie kancelarii prezydenta.

W stosunku do osób wychowujących jedno dziecko odliczeniu podlegać będzie kwota 92,67 zł miesięcznie pod warunkiem, że dochody podatnika pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i jego małżonka, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 112 tys. zł.

Źródło: Money.pl, na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Kancelaria Prezydenta podała w informacji, że zgodnie z nowelizacją ograniczone zostanie też prawo do zastosowania zryczałtowanych, 50 proc. kosztów uzyskania przychodów (z rozwiązania tego mogą korzystać np. artyści, twórcy, czy dziennikarze). _ W roku podatkowym łączne koszty ustalane w wysokości 50 proc. nie będą mogły przekroczyć kwoty 42 tys. 764 zł. Podatnikowi nadal przysługiwać będzie prawo do odliczenia kosztów faktycznie poniesionych _ - wyjaśniono.

bCNjdiVa

Od nowego roku jeśli dochód twórcy przekroczy 85 tys. 528 zł nie będzie mógł być rozliczany według korzystniejszych dla zasad. Według szacunków fiskusa nowe zasady obejmą około 17 tysięcy osób. A dodatkowy dochód budżetu w 2013 roku wyniesie w ten sposób 164 mln zł.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r. i będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia przyszłego roku.

bCNjdiVu
ulgi podatkowe
bronisław komorowski
wiadomości
wiadmomości
kraj
gospodarka
podatki
najważniejsze
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
0
0
0
0
0
0
0
KOMENTARZE
(0)