Notowania

rynek pracy w polsce
05.06.2012 06:40

Umowy na czas określony. Mamy ich najwięcej

Pod koniec marca 26,7 procent pracowników pracowało na takiej umowie - wynika z danych GUS. Tymczasem średnia unijna wynosi 14,1 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andres Rodriguez/Dreamstime)

Polska jest unijnym liderem pod względem udziału zatrudnionych na czas określony. Pod koniec marca 26,7 procent pracowników pracowało na takiej umowie - wynika z danych GUS. Tymczasem średnia unijna wynosi 14,1 procent.

Jednocześnie wyprzedzamy już Hiszpanię, która przez wiele lat nieprzerwanie była liderem tego rankingu - czytamy w dzisiejszym wydaniu _ Dziennika Gazety Prawnej _.

W pierwszym kwartale tego roku umowę na czas określony miało 3 mln 316 tys. osób - wynika z najnowszych badan aktywności ekonomicznej ludności prowadzonych przez GUS. Oznacza to, ze tylko w ciągu ostatniego roku terminowych pracowników przybyło 123 tys., a w ciągu 10 lat - 2 mln.

Dziennik przytacza opinie ekspertów, wskazujących, że taka forma zatrudnienia jest korzystna dla pracodawców, którzy dzięki niej nie mają kłopotów z szybkim zwalnianiem pracowników w czasie dekoniunktury. Z drugiej strony pracownicy narzekają na brak stabilności i gorsze zarobki.

Czytaj więcej w Money.pl
Utrata zaufania uzasadnia wypowiedzenie? Zaufanie lub jego brak to pojęcia subiektywne, jednak mogą mieć znaczenie przy ocenie pracownika.
Przejęcie firmy przez nowego pracodawcę. Jakie prawa mają zatrudnieni Gdy jedna firma przejmuje drugą wraz z pracownikami, z mocy prawa na nią przechodzą obowiązki pracodawcy.
Uważaj! To może nie spodobać się pracodawcy Pracownicy uzależnieni od palenia papierosów powinni mieć świadomość, że w pracy nie przysługują im z tego tytułu żadne dodatkowe przerwy.
Tagi: rynek pracy w polsce, praca, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz