Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fotoradar
03.10.2007 06:58

Unia da 180 mln zł na sieć fotoradarów

Wkrótce przy drogach zaroi się od fotoradarów, a mandaty będzie wystawiał komputer. Na budowę u nas ultranowoczosnego automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym Unia Europejska przeznaczy aż 180 milionów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mirosław Trembecki/PAP)

Wkrótce przy drogach zaroi się od fotoradarów, a mandaty będzie wystawiał komputer. Na budowę u nas ultranowoczosnego automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym Unia Europejska przeznaczy aż 180 milionów złotych - pisze "Dziennik".

Gazeta dowiedziała się, że fundusze na projektowany przez Komendę Główną Policji system mają zostać uruchomione na przełomie 2007 i 2008 roku.

Dodatkowe środki nie oznaczają, że kierowca będzie natykał się na fotoradar niemal co kilometr. Dziś jest ich 127, a będzie ponad 200 oraz ponad tysiąc masztów, na których będą montowane. Zdecydowanie skróci się natomiast czas reakcji na wykroczenie kierowcy.

ZOBACZ TAKŻE: Ile kosztuje fotoradar?
Za pieniądze Unii Europejskiej powstanie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Fotoradary będą łączyć się z centrum drogą radiową i przesyłać zdjęcia sfotografowanych samochodow. "Tam w ciągu kilku dni, na podstawie numerów rejestracyjnych, komputery zidentyfikują właściciela auta, wydrukują i wyślą mandat" - pisze "Dziennik".

W moc fotoradarów nie wierzy profesor prawa Marian Filar. "Będziemy krajem, w którym na najgorszych drogach Europy, staną najlepsze radary. To tak, jakby osobie bez nogi sprawić złote zęby. Poziom bezpieczeństwa nie zależy od fotoradaru, ale od wielu okoliczności, stanu dróg, kultury jazdy. Fotoradary powinny być ustawione na prędkość 0, bo większa w naszych warunkach jest niebezpieczna" - uważa profesor Filar.

Tagi: fotoradar, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz