Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UOKiK sprawdza ceny na Orlenie. Interwencja posłanek

3
Podziel się:

UOKiK sprawdza, czy w październiku Orlen nie zaniżał marż. W tym celu analizuje ceny hurtowe i detaliczne.

Pytanie o niskie ceny na stacjach zadały posłanki PO Zofia Czernow i Aldona Młyńczak.
Pytanie o niskie ceny na stacjach zadały posłanki PO Zofia Czernow i Aldona Młyńczak. (Rafał Guz)
bEKyDZGt

Pytanie o niskie ceny na stacjach zadały posłanki PO Zofia Czernow i Aldona Młyńczak. Wskazywały, powołując się na ekspertów, że na początku października ceny oleju napędowego w sprzedaży były niższe od cen hurtowych.

"Jako jedną z potencjalnych przyczyn tego zjawiska wskazuje się ewentualne narzucenie pułapu cenowego przez koncerny paliwowe należące do Skarbu Państwa: Grupę Lotos i PKN Orlen. W tym kontekście dodaje się, że zastosowanie mógłby znaleźć następujący mechanizm: Grupa Lotos oraz PKN Orlen zdecydowały się dopłacać do każdego sprzedanego litra oleju napędowego. Tak aby utrzymać założony poziom cenowy, uniknąć podwyżek cen i jednocześnie - jako dominujące podmioty rynkowe - wpłynąć na to, że inne podmioty rynkowe z sektora paliwowego przyjmą podobne ceny" - napisały posłanki.

bEKyDZGv
Zobacz także: Proste sposoby na oszczędzanie paliwa. Jeśli je stosujesz, to wysokie ceny na stacjach nie są groźne

W odpowiedzi na interpelację Tomasz Dąbrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, poinformował o postępowaniu UOKiK w tej sprawie. "W odniesieniu do podejrzeń o wystąpieniu nieprawidłowości na rynku paliw w październiku br., UOKiK poinformował, że obecnie prowadzona jest wstępna analiza cen hurtowych i detalicznych oferowanych przez PKN Orlen S.A., mająca na celu stwierdzenie czy stosowana jest praktyka zaniżania marży oraz ewentualnie czy czas jej trwania skutkuje efektem wykluczenia" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKyDZGW
KOMENTARZE
(3)
Serg
3 lata temu
PO zawsze przeciw Polsce. Gdyby ceny były wyższe,nie podnosiłyby wrzasku. Wszystko co polskie,tanio sprzedamy-to hymn PO.
miki
3 lata temu
auchan zielona gora lubuskie on 4,74 95 4,54 98 4,84
Opthelion
3 lata temu
PO zawsze coś uwiera...
bEKyDZGX