Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

UOKiK ukarał EGF Council. 5,7 mln zł za niedozwolone klauzule

24
Podziel się:

"Są niejednoznaczne i nieprecyzyjne. Są sprzeczne też z dobrymi obyczajami"

-  To było celowe działanie, aby osiągnąć duże zyski - stwierdza prezes UOKiK Marek Niechciał.
- To było celowe działanie, aby osiągnąć duże zyski - stwierdza prezes UOKiK Marek Niechciał. (money.pl)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeanalizował wzorce umów pośrednika finansowego EGF Council. Prezes urzędu uznał za niedozwolone 13 postanowień. "Są niejednoznaczne i nieprecyzyjne. Są sprzeczne też z dobrymi obyczajami".

- Klauzule w umowach EGF Council są niejednoznaczne i nieprecyzyjne. Są sprzeczne też z dobrymi obyczajami. Przykładowo klient, czytając umowę, nie wiedział, ile będzie go kosztowało wynagrodzenie dla firmy, ponieważ nie było ono określone. To było celowe działanie, aby osiągnąć duże zyski - stwierdza prezes UOKiK Marek Niechciał.

Urząd uznał za niedozwolone postanowienia, na podstawie których konsument musiał wypłacić EGF Council wynagrodzenie za pośrednictwo w uzyskaniu pożyczki, jednak nie znał jego wysokości.

Przykład? Zleceniodawca zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia na rzecz zleceniobiorcy w wysokości zdefiniowanej wynikającej z zaakceptowanej przez zleceniodawcę decyzji ostatecznej.

"EGF Council w umowach narzucał, żeby konsument udzielił tej firmie rekomendacji i uznał, że jest rzetelna. Musiał też przyznać, że decyzje o pożyczce podjął samodzielnie, a pracownicy nie wywierali na niego nacisków. Mogło to utrudniać dochodzenie roszczeń w przyszłości" - podaje UOKiK.

Jak to działa? Polecam firmę E.G.F.C. S.A. występującą pod marką Personal Finanse z siedzibą we Wrocławiu jako godną zaufania, świadczącą swoje usługi rzetelnie i fachowo - tłumaczy Urząd.

Konsument musiał przyznać, że warunki umowy zostały ustalone w toku negocjacji, mimo że były to wyłącznie propozycje EGF Council. Klauzul, które są uzgadniane, nie można by uznać za niedozwolone.

Za stosowanie klauzul niedozwolonych prezes UOKiK nałożył na EGF Council ponad 5,7 mln zł kary. Decyzja nie jest prawomocna, przedsiębiorca odwołał się do sądu, podano również.

To nie pierwszy raz, gdy urząd wydaje decyzję dotyczącą tego pośrednika finansowego. W 2017 r. UOKiK uznał, że EGF Council naruszał zbiorowe interesy konsumentów (kara 6,3 mln zł).

Ponadto o działalności tej spółki UOKiK od kilku lat zawiadamiał organy ścigania. Postępowanie w sprawie działań EGF Council prowadzi Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Właściciele zostali zatrzymani przez prokuraturę, a część z nich trafiła do aresztu - podsumowuje Urząd.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(24)
Jan Nowak
6 lat temu
A kiedy UOKiK UKARZER BANKI DZIAŁAJĄCE NA POLSKIM RYNKU ZA STOSOWANIE NIEDOZWOLONYCH KLAUZUL W PSEUDOKREDYTACH PSEUDOWALUTOWYCH ?
Tadeusz
6 lat temu
a co dalej z oszustem ultimo , straszacym klientów listami
ja
6 lat temu
By uniknąć problemów finansowych, naciągaczy i oszustów, potrafić wykryć wszelkie pułapki potrzebna jest finansowa wiedza. Z choćby podstawami tejże wiedzy i zdrowym rozsądkiem można uniknąć czegoś takiego jak AmberGold, SKOKi czy kredyt frankowy. Tego raczej w szkole się nie uczy. Samemu trzeba coś się dowiedzieć/przeczytać/poświęcić czas. Przeczytajcie sobie ksiazke „Eme rytura nie jest Ci potrezbna”? opisuje jak działają pieniądze, aby ludzie potrafili budować swoje majątki i ustrzegli się błędów finansowych
złodzik
6 lat temu
to tak samo jak Mbank W FRANKOWYCH UMOWACH ILE ZAPŁACILI KARY....................
Chudy byk
6 lat temu
Ja się pytam,kiedy zostanie wykonane postanowienie przeciwko T-Mobile, za podwyższenie swego czasu najniższych abonamentów o 5 zł.nałożyliście na nich karę (4,mln) oraz,że mają każdemu poszkodowanemu oddać po 65zł i minęło kilka lat ,a T-Mobail,do dnia dzisiejszego nawet złotówki nie oddał.
...
Następna strona