Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Nikola Bochyńska
|

UPC Polska jednak nie kupi Multimedia Polska. Wycofała się z transakcji

5
Podziel się:

Największa telewizja kablowa w Polsce nie przejmie Multimediów Polska. Miała to zrobić za 3 mld złotych, jednak długotrwałe negocjacje z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów miały sprawić, że transakcja przestała być opłacalna.

UPC Polska już jesienią w 2017 roku ogłosiła, że chce przejąć Multimedia Polska.
UPC Polska już jesienią w 2017 roku ogłosiła, że chce przejąć Multimedia Polska. (UPC)

Największa telewizja kablowa w Polsce nie przejmie Multimediów Polska. Miała to zrobić za 3 mld zł, jednak długotrwałe negocjacje z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawiły, że transakcja przestała być dla firmy opłacalna.

Jesienią 2017 roku UPC Polska ogłosiła, że kupi 100 proc. akcji Multimedia Polska. Z transakcji jednak się wycofała, ponieważ "nie udało się dojść do porozumienia" w sprawie warunków transakcji, które miałyby na uwadze regulacje prawne oraz zależności na rynku. Wartość transakcji była szacowana na 760 tys, dolarów.

UOKiK ocenił jednak, że koncentracja może doprowadzić do wzmocnienia pozycji UPC na lokalnym rynku płatnej telewizji i może spowodować ograniczenie konkurencji.

Zobacz: * *Za abonament rtv zapłacimy z podwyższanych podatków

Decyzja urzędu dotycząca transakcji miała zapaść w pierwszym kwartale tego roku. Ubiegł ją jednak Liberty Global, właściciel UPC, który ogłosił, żerezygnuje z przejęcia Multimediów. Firma poinformowała także, że będzie w przyszłości brać pod uwagę kolejne szanse na potencjalne przejęcia.

UOKiK poinformował natomiast w wydanym przez siebie komunikacie, że do czasu wycofania się operatora z transakcji przeanalizował propozycje warunków przejęcia, wyjaśnienia UPC Polska oraz badania rynku. Stwierdził, że koncentracja spowodowałaby ograniczenie konkurencji na rynkach płatnej telewizji w 11 miastach w Polsce. Dotyczyć to ma także dostępu do stacjonarnego Internetu. Chodzi o Chełm, Gdańsk, Gdynia, Kalisz, Kędzierzyn-Koźle, Lublin, Mielec, Sopot, Szczecin, Tarnów i Warszawa.

- UPC Polska mogłoby tam działać nie oglądając się na swoich konkurentów, kontrahentów, a nawet konsumentów. Spółka nie miałaby bodźców do podnoszenia jakości i obniżania cen. W efekcie klienci kablówek mogliby płacić więcej – stwierdził Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Wykiwany prze...
6 lat temu
Takie fuzje to zawsze niepewny interes.Kupujący zawsze chce kogoś wykiwać. Zobaczcie co stało się jak Alior Bank przejął PBH.
maniek
6 lat temu
heh robię w telekomie i nie dziwi mnie ten tekst. Każą nam powtarzać wszędzie ze wszelkie niepowodzenia branży to wina urzędów i urzędników. Prawda leży po środku ale tego nie wolno nam już mówić
Koko
6 lat temu
Kto szuka dobrego programu do rozliczeń, polecam moje odkrycie z tego roku - podatnik info. Nie wiem czy da się prościej.
batura
6 lat temu
I dobrze UPC ma koszmarne ceny .Jak by kupili Multimedia napewo z ich usług nie korzystała .Teraz za met i komórkę płace 41 zł w Gdańsku
play
6 lat temu
Nie sądziłem, że da się rozliczyć pit tak szybko. Z programem podatnik info wysłałem deklarację po 10 minutach.