Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dostawy gazu z rosji
31.08.2010 17:27

Urzędnicy jadą do Brukseli wyjaśnić, co z umową gazową

W ciągu kilkunastu dni będziemy gotowi do jej podpisania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(centrum prasowe Gaz-System SA)

Premier Donald Tusk zapewnia, że w ciągu kilkunastu dni polski rząd powinien być gotowy do podpisania porozumienia gazowego z Rosją. Przedstawiciele polskiego rządu udadzą się do Brukseli, żeby wyjaśniać wątpliwości KE do umowy gazowej.

Chodzi o aneks do porozumienia rządów Polski i Rosji, dotyczący zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku. Jego projekt sporządzono po tym, gdy na początku zeszłego roku surowiec przestał do Polski dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.

Tusk powiedział, że w najbliższym czasie do Brukseli udaje się wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz wiceminister w MSZ ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz, by wyjaśnić wątpliwości Komisji Europejskiej. Komisja zastanawia się, czy polsko-rosyjskie porozumienie jest zgodne z prawem UE.

Jak poinformował resort gospodarki, wizyta Pawlaka w Brukseli jest związana z nieformalnym posiedzeniem Rady UE ds. Energii. Posiedzenie odbędzie się w poniedziałek.

_ - Z naszego punktu widzenia umowa o gazie, który importujemy z Rosji, spełnia te wymogi, które są kluczowe z punktu widzenia interesów polskiego państwa i polskich obywateli, czyli bezpieczeństwo gazowe, możliwie niska cena i elastyczny kształt tej umowy _ - powiedział Tusk.

Zaznaczył, że KE _ z dużym opóźnieniem i bez szczególnej determinacji _ zwracała uwagę, że istnieją pewne zapisy, które powinny być doprecyzowane z punktu widzenia przepisów europejskich.

Tusk powiedział, że uwagi komisji dotyczą operatora, który administruje przesyłem gazu. Chodzi o gazociąg jamalski transportujący rosyjski surowiec przez Polskę na Zachód. Premier zaznaczył, że zgodnie z przepisami UE operatorem tego gazociągu zostanie należący do Skarbu Państwa operator gazociągów przesyłowych Gaz-System. _ _

_ - Nasze prawo jest adekwatne do wymogów europejskich i ta umowa ten cel spełnia ustanawiając Gaz-System jako operatora na instalacji przesyłowej. Uwagi niektórych urzędników europejskich traktujemy poważnie, chociaż nie mają one znaczenia fundamentalnego dla samej umowy _ - zaznaczył Tusk.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bruksela;pozytywnie;o;gazowej;umowie;polska-rosja,170,0,623018.html) Bruksela pozytywnie o gazowej umowie Polska-Rosja KE sprawdza zgodność umowy gazowej z unijnym prawem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;wlacza;sie;w;gazowe;negocjacje;z;rosja,13,0,666893.html) Unia włącza się w gazowe negocjacje z Rosją Pawlak: Trzeba będzie renegocjować kilka punktów umowy gazowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t93119.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bruksela;przeswietli;nasza;umowe;gazowa;z;rosja,119,0,600951.html) Bruksela prześwietli naszą umowę gazową z Rosją Oettinger: Sprawdzimy jej zgodność z unijnym prawem.
Tagi: dostawy gazu z rosji, gaz, umowa, rasja, tusk, rząd, bruksela, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz