Notowania

usa
12.08.2009 20:02

USA: Ekonomiści ogłaszają koniec kryzysu

Zauważalne jest m.in. ożywienie w sektorze wytwórczym i w nieruchomościach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(purpleslog/CC/Flickr)

Większość ekonomistów, wśród których sondaż przeprowadził _ Wall Street Journal _, ocenia, że recesja w USA już się zakończyła.

Na 47 ekonomistów pytanych o tę sprawę przez nowojorski dziennik, 27 uważa, że recesja już jest zakończona, a 11 jest zdania, że nastąpi to w tym lub przyszłym miesiącu.

Przewiduje się, że PKB wykaże w III kwartale wzrost 2,4 procenta w skali rocznej. Ekonomiści przewidują też, że pozostanie on na poziomie powyżej 2 procenta w pierwszej połowie przyszłego roku.

Widzą oni oznaki ożywienia w sektorze wytwórczym, wzrost sprzedaży produktów wielu przedsiębiorstw i sygnały poprawy sytuacji na rynku nieruchomości.

Wzrost optymizmu zaznaczył się po ogłoszeniu w zeszłym tygodniu, że bezrobocie w lipcu - 9,4 procenta - było mniejsze niż w poprzednim miesiącu.

Ekonomiści przewidują, że może ono jeszcze wzrosnąć w grudniu do 9,9 procenta, ale gospodarka utraci w najbliższych 12 miesiącach znaczne mniej miejsc pracy niż poprzednio prognozowano.

Wyrazem lepszych nastrojów w gospodarce jest także hossa na giełdzie papierów wartościowych od kilku tygodni. W środę wskaźnik Dow Jones na Wall Street znowu zwyżkował, rano o ponad 130 punktów.

Ankietowani przez _ WSJ _ ekonomiści uważają poza tym, że prezydent Barack Obama powinien zachować na stanowisku obecnego prezesa Rezerwy Federalnej, Bena Bernanke.

Chwalą oni interwencje Fed na rynku, które zapobiegły pogłębieniu się kryzysu finansowego.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: usa, wiadomości, gospodarka, komentarz, kryzys, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz