Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA i Wlk. Brytania chcą irackiej ropy

0
Podziel się:

Amerykanie i Brytyjczycy naciskają na rząd w Bagdadzie, by przyjął korzystne dla nich prawo o eksploatacji złóż ropy naftowej.

USA i Wlk. Brytania chcą irackiej ropy
(PAP / EPA)

Londyn i Waszyngton naciskają na rząd w Bagdadzie, by przyjął korzystne dla brytyjskich i amerykańskich koncernów naftowych prawo o eksploatacji złóż ropy naftowej.

Brytyjczykom i Amerykanom idzie w szczególności o zapisy, na mocy których zagraniczne koncerny naftowe mogą uzyskiwać prawo do eksploatacji nieodkrytych jeszcze złóż naftowych na okres przekraczający 30 lat.

Byłoby to odstępstwem od przyjętej w regionie Zatoki Perskiej praktyki, zgodnie z którą to rządy kontrolują wydobycie na swym terytorium za pośrednictwem państwowych monopoli.

Przedstawiciel brytyjskiego MSZ Kim Howells przyznał w pisemnej odpowiedzi na poselską interpelację, że rząd iracki dyskutował sformułowania projektu ustawy z reprezentantami brytyjskich koncernów naftowych.

Projekt, który po przyjęciu go przez iracki gabinet trafi pod obrady parlamentu, wywołuje w Iraku ostre kontrowersje, ponieważ kontrola nad bogactwami naturalnymi kraju jest pierwszoplanową kwestią polityczną - zauważa pismo.

"Irak jest krajem okupowanym, ludzie nie mają elementarnego poczucia bezpieczeństwa i borykają się z nędzą. Mimo to, z poparciem rządu (brytyjskiego), międzynarodowe koncerny naftowe przymierzają się do przejęcia kontroli nad złożami naftowymi kraju" - powiedziała gazecie Ruth Tanner, działaczka pozarządowej organizacji "War on Want".

"Sam pomysł ustawy jest wynikiem presji z zewnątrz. Ustawa nie chroni przed korupcją, ani przed słabym rządem. Nie jest to żadna droga do stabilnej przyszłości" - uważa Kamil Mahdei, iracki ekonomista z uniwersytetu w Exeter.

Irak, choć bardzo zasobny w ropę, wydobywa jej obecnie ok. 2 mln baryłek dziennie, mniej niż przed inwazją z marca 2003 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)