Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Konflikt Obamy z Republikanami

0
Podziel się:

Biały Dom chce przedłużenia przejściowej obniżki podatków od płac i wyższych podatków dla milionerów.

USA: Konflikt Obamy z Republikanami
(AP/FOTOLINK/East News)

Prezydent Obama przyznał, że sytuacja ekonomiczna USA jest trudna, ale przekonywał, że nie jest w stanie jej poprawić, m.in. dlatego, że Republikanie w Kongresie blokują jego propozycje ożywienia koniunktury i zmniejszenia bezrobocia.

Wczoraj w wywiadzie dla telewizji CBS, Obama zademonstrował stoicką postawę wobec przeciwności w gospodarce. _ - Dobry kapitan statku wolałby żeglować po spokojnych wodach, ale ja nie mam wpływu na pogodę _ - powiedział w rozmowie w popularnym programie publicystycznym _ 60 minutes _.

Przypomniał, że Biały Dom chce przedłużenia przejściowej obniżki podatków od płac i sfinansowania tego przez wyższe opodatkowanie milionerów, ale Republikanie w Kongresie sprzeciwiają się temu planowi.

Republikanie oskarżają Obamę o podsycanie _ walki klas _ w Ameryce. Prezydent polemizował z tymi zarzutami mówiąc, że chodzi mu o bardziej sprawiedliwe rozłożenie ciężaru redukcji zadłużenia kraju, w sytuacji, gdy w USA rosną nierówności dochodów.

_ - W naszej polityce doszliśmy do punktu, kiedy nie możemy uczciwie rozmawiać o największej nierówności dochodów od lat dwudziestych minionego wieku _ - powiedział.

W wywiadzie dla _ 60 Minutes _ prezydent bronił swoich dokonań. Wspomniał o reformie ochrony zdrowia gwarantującej wszystkim ubezpieczenia medyczne, o zmianach w sektorze finansowym, które mają zapobiegać kryzysom takim jak w 2008 roku i o likwidacji Osamy bin Ladena przez amerykańskich komandosów w Pakistanie.

Zapytany o swoich ewentualnych rywali republikańskich w wyborach w 2012 roku, Obama odpowiedział, że nie widzi większej różnicy między dwoma najpoważniejszymi kandydatami: Mittem Romneyem a Newtem Gingrichem.

_ - Nie ma większego znaczenia, kto będzie nominatem. Ich filozofia jest taka sama. Jest tylko duży kontrast między ich wizją, a tym gdzie ja chcę poprowadzić kraj _ - oświadczył. Na niespełna rok przed wyborami sondaże wskazują, że gdyby wybory odbyły się dziś, Obama pokonałby zarówno Romneya, jak i Gingricha.

Według najnowszego sondażu telewizji CBS i _ New York Timesa _, 54 procent Amerykanów uważa, że Obama nie zasługuje na reelekcję w przyszłorocznych wyborach.

Czytaj więcej o konflikcie Obamy z Republikanami
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/republikanie;odrzucaja;plan;obamy,138,0,943242.html) W Unii i USA fatalnie. Awaryjna telekonferencja Barack Obama rozmawiał wczoraj z przywódcami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t156711.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/republkanie;ida;na;wojne;z;obama;odrzucaja;jego;plan,122,0,910714.html) Idą na wojnę z Obamą. Odrzucili jego plan Przywódca Partii Republikańskiej w amerykańskim Kongresie John Boehner odrzucił program walki z kryzysem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;chce;nowych;miejsc;pracy;dlaczego;republikanie;protestuja,138,0,904842.html) Są przeciw stymulacji rynku pracy. Dlaczego? Prezydent USA Barack Obama przedstawi jutro swój program stymulacji rynku pracy. Operacja może kosztować 300 mld dolarów i będzie finansowana cięciami budżetowymi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)