Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA nie wykluczają zwrócenia się do ONZ w sprawie Syrii

0
Podziel się

Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział, że administracja USA rozpowszechnia nagrania wideo pokazujące atak z użyciem broni chemicznej w Syrii.

USA nie wykluczają zwrócenia się do ONZ w sprawie Syrii
(AP/Fotolink/East News)
bEpBuAPV

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział dzisiaj w Paryżu, że jego kraj nie wyklucza wystąpienia do Rady Bezpieczeństwa ONZ o przyjęcie rezolucji w sprawie Syrii po tym, jak raport na temat użycia broni chemicznej pod Damaszkiem przedstawią eksperci ONZ.

Jednak - dodał Kerry - w tej sprawie musi jeszcze podjąć decyzję prezydent USA Barack Obama. Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział również, że administracja USA rozpowszechnia nagrania wideo pokazujące atak z użyciem broni chemicznej w Syrii. Chce za ich pomocą przekonać Amerykanów i Kongres USA o potrzebie interwencji wojskowej w Syrii.

Nagrania te, jak przekonywał Kerry, jasno wskazują, że Amerykanie nie mogą zignorować ataku chemicznego z 21 sierpnia. Stany Zjednoczone są przekonane, że był on dziełem syryjskich wojsk rządowych, od 2,5 roku walczących z rebeliantami. Według amerykańskiego wywiadu w ataku pod Damaszkiem zginęło ponad 1400 osób.

bEpBuAPX

W trakcie konfliktu wewnętrznego w Syrii państwa zachodnie przedkładały w RB ONZ propozycje rezolucji krytykujące reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Projekty nie zostały przyjęte na skutek konsekwentnego sprzeciwu Rosji i Chin, które jako stali członkowie RB ONZ mają prawo weta.

Kerry wypowiadał się na ten temat na konferencji prasowej w Paryżu. W stolicach europejskich szef dyplomacji USA zabiega o poparcie interwencji militarnej w Syrii, rozmawia też o bliskowschodnich negocjacjach pokojowych.

Prezydent Obama zwrócił się o zatwierdzenie decyzji o ograniczonym ataku wojskowym na Syrię do Kongresu USA, który może zagłosować w tej sprawie w rozpoczynającym się tygodniu. Również w tym tygodniu ma być gotowy raport inspektorów ONZ na temat użycia broni chemicznej w syryjskim konflikcie.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjczycy nie chcą interwencji w Syrii Największa grupa ankietowanych - 46 proc. - nie chce, by Izba Gmin ponownie głosowała w sprawie interwencji w Syrii - nawet jeśli inspektorzy ONZ potwierdzą, że w ataku 21 sierpnia broni chemicznej użyły władze Syrii.
_ Wojny są po to, by sprzedać broń _ Papież przypominając, że na świecie toczy się wiele wojen, zauważył: _ Zawsze pozostaje wątpliwość - czy wojna tam lub tu nie jest przypadkiem wojną handlową po to, by sprzedać broń. _
Tak USA zaatakuje Syrię Pentagon planuje żyć bombowców oraz niszczycieli, z których zostaną odpalone pociski manewrujące - napisał dziennik Los Angeles Times.
bEpBuAQy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)