Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA otworzą granice dla Czechów?

1
Podziel się:

Szanse Czech na ruch bezwizowy do USA wzrosły po decyzji Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu.

USA otworzą granice dla Czechów?
(PAP/EPA)

Szanse Czech na objęcie programem ruchu bezwizowego do USA wzrosły po tym, jak w Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu uchwaliła zmiany kryteriów wejścia do tego programu - pisze w pierwszym komentarzu do tej decyzji czeska agencja CzTK.

Zgodnie z ustawą przyjętą w czwartek przez Senat a w piątek przez Izbę, dany kraj będzie mógł być włączony do programu ruchu bezwizowego, jeśli amerykańskie konsulaty odmówią udzielenia wiz do USA nie więcej niż dziesięciu procentom ubiegających się o nie obywateli tego kraju. Dotychczas próg ten wynosił trzy procent.

CzTK zauważa, że Czechy, gdzie decyzje odmowne kształtują się na poziomie około dziewięciu procent rocznie, spełniają obecnie te kryteria. Zaznacza, że kiedy prezydent George W. Bush podpisze ustawę i stanie się ona obowiązującym prawem, władze USA będą przez sześć do 12 miesięcy sprawdzać, czy Czechy odpowiadają nowym wymogom.

Przyjęte przez Kongres USA zmiany programu wizowego są częścią ustawy o środkach bezpieczeństwa zgodnych z zaleceniami komisji ds. przyczyn nieprzygotowania rządu na atak terrorystyczny 11 września 2001 r. Oczekuje się, że prezydent Bush podpisze ustawę w przyszłym tygodniu.

Prócz 10-procentowego progu odmów wiz, ustawa przewiduje jeszcze drugie, alternatywne kryterium: nieprzekroczenie określonego odsetka przypadków nielegalnego przedłużenia pobytu w USA po wygaśnięciu ważnej wizy. Zastosowanie tego kryterium wymaga jednak ustalenia faktycznej liczby nielegalnych przedłużeń pobytu, a tym władze amerykańskie dopiero się zajmą.

Oprócz Czech, jedynie Estonia wśród nowych państw członkowskich UE może skorzystać na zmianie kryteriów programu wizowego. Odmowy wiz kształtują się tam na poziomie niewiele ponad siedmiu procent. W Polsce natomiast sięgają 26 procent.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
aszxc
3 lata temu
I co na to nasi wielcy liżący ty...i amerykanom, dla czechów ustala się poziom 10% bo odmowy mają 9 a nas obowiązuje dalej 3 choć odmowy są 4. Jesteśmy ich pierwszym sojusznikiem przecież,