Notowania

poczta
06.02.2013 22:14

USA: Poczta nie będzie dostarczać listów w soboty

Amerykański Urząd Pocztowy, który w ubiegłym roku fiskalnym poniósł straty w wysokości prawie 16 mld dolarów, wprowadza kolejne cięcia usług.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BassittART/iStockphoto)

Amerykańska poczta, zmagająca się od kilku lat z poważnymi problemami finansowymi, postanowiła zaprzestać doręczania listów w soboty. Ogłoszone dziś zmiany mają wejść w życie w sierpniu.

Amerykański Urząd Pocztowy (U.S. Postal Service - USPS), który w ubiegłym roku fiskalnym poniósł straty w wysokości prawie 16 mld dolarów, wprowadza kolejne cięcia usług, chcąc ratować się przed bankructwem. Wskutek recesji i coraz szerszego wykorzystania e-maila drastycznie spadły obroty i dochody USPS. W konsekwencji poczta w ubiegłych latach była już zmuszona redukować zatrudnienie i podnosić opłaty.

Zaprzestanie dostarczania listów w soboty ma przynieść poczcie około 2 mld dol. oszczędności rocznie. Paczki w dalszym ciągu będą dostarczane przez sześć dni w tygodniu. Od 2010 roku poczta zanotowała 14-procentowy wzrost wpływów z dostarczania paczek. Urzędy pocztowe w dalszym ciągu będą otwarte w soboty, lecz nie wyklucza się, że zostaną skrócone godziny ich pracy, głównie w małych miejscowościach.

_ - Amerykańska opinia publiczna rozumie, jakie wyzwania stoją przed Urzędem Pocztowym, i popiera odpowiedzialne i racjonalne działania podejmowane w celu poprawy sytuacji finansowej _ - powiedział szef USPS Patrick R. Donahoe.

Z sondaży Gallupa wynika, że większość Amerykanów godzi się na zaprzestanie dostaw listów w sobotę. Rozwiązanie takie zaproponował też w swoim planie cięć budżetowych prezydent Barack Obama.

O likwidacji dostarczania listów w soboty mówi się od dwóch lat. W przeszłości sprzeciwiał się temu Kongres. Tym razem szef poczty podjął decyzję, nie czekając na zgodę Kongresu. Podejmowane od kilku lat próby uchwalenia reformy tej państwowej instytucji, działającej w USA od 237 lat, kończyły się do tej pory fiaskiem.

Poczta zmaga się ze spadkiem zapotrzebowania na jej usługi od 2006 roku. Do tego doszły obciążenia finansowe wynikające z rosnących kosztów ubezpieczenia medycznego i emerytalnego pracowników. Z tego powodu w ostatnich latach zamknięto ponad jedną trzecią z około 31 tys. placówek pocztowych w USA, głównie na terenach wiejskich. O prawie 193 tys., czyli 28 proc., zredukowano liczbę pracowników, obniżając roczne koszty funkcjonowania poczty o 15 mld dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykańskim skautem nie może być gej Skauci przez dwa dni debatowali nad zmianą tej zasady, ale decyzję odłożyli do maja.
USA nakłada kolejne sankcje na Iran Amerykański Departament Skarbu zablokował dostęp do systemu finansowego USA państwowej irańskiej telewizji IRIB.
Strzelanina w Denver. Nie żyją trzy osoby Ofiary - kobietę i dwoje dzieci - znaleziono w domu po tym, jak policjanci otrzymali zgłoszenie na alarmowy numer.
Tagi: poczta, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz