Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o gruntach warszawskich podpisana. Koniec problemów z dekretem Bieruta?

3
Podziel się:

Ustawa - nowelizująca przepisy o gospodarce nieruchomościami oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy - jest próbą uporządkowania wieloletnich problemów i sporów prawnych dotyczących stołecznych gruntów.

Ustawa o gruntach warszawskich podpisana. Koniec problemów z dekretem Bieruta?
(Radek Kołakowski/wikimedia (CC0 1.0))

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną dotyczącą gruntów warszawskich - poinformował we wtorek wieczorem dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Ustawa ma rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r.

Aktualizacja 21:51

- Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę o gruntach warszawskich - poinformował na Twitterze Magierowski.

Prezydent podpisał ustawę po tym, jak we wtorek rząd opublikował wyroki Trybunału Konstytucyjnego wydane po 9 marca br. Wydrukowano w sumie 21 orzeczeń - bez tych z 9 marca o niekonstytucyjności noweli ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia ub.r. oraz z 11 sierpnia - o częściowej niekonstytucyjności nowej ustawy o TK. Wśród nich jest lipcowy wyrok Trybunału o konstytucyjności ustawy o gruntach warszawskich uchwalonej przez Sejm ubiegłej kadencji. Ustawę tę skierował do TK w sierpniu 2015 r. - przed decyzją o podpisaniu - poprzedni prezydent Bronisław Komorowski.

Ustawa - nowelizująca przepisy o gospodarce nieruchomościami oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy - jest próbą uporządkowania wieloletnich problemów i sporów prawnych dotyczących stołecznych gruntów. Jej celem jest likwidacja patologii związanych z nieuregulowaniem własnościowym nieruchomości - chodzi m.in. o handel roszczeniami. W procederze tym różne podmioty skupują od byłych właścicieli roszczenia do nieruchomości, a potem zarabiają na ich sprzedaży po znacznie wyższych cenach rynkowych.

Warszawskie władze szacują, że złożono obecnie około 6 tysięcy wniosków o odzyskanie prawa do gruntów przejętych dekretem Bieruta. Jedna trzecia z nich to tak zwane "śpiochy", czyli wnioski złożone nawet kilkadziesiąt lat temu i dotąd pozostawione bez rozpatrzenia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
pytek nr.1
8 lat temu
[QUOTE] - Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę o gruntach warszawskich - [/QUOTE] A jak się ma owa ustawa do prywatnych gruntów bezprawnie przejętych przez gminy w całej Polsce ??? Np; - w Gdyni w latach 90-tych ...
mi
8 lat temu
Co to znaczy godna emerytura ? Ile to ma być, 2 tys, 3 tys a może więcej. Posłowie nie maja takiego problemu, oni sobie byt zapewnili, nie mówiąc o tym, że cały czas sobie do kotła dokładają!!! Oni, cholera, wybrańcy narodu żyją godnie !!!!!!!
wacek
8 lat temu
tez noca