Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Ustawa o kosztach komorniczych podpisana. Opłaty egzekucyjne w dół

30
Podziel się:

10 procent egzekwowanego roszczenia - tyle, co do zasady, ma wynosić opłata egzekucyjna zgodnie z ustawą, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Opłaty egzekucyjne mają pójść w dół.
Opłaty egzekucyjne mają pójść w dół. (Bartosz Wawryszuk)

10 procent egzekwowanego roszczenia - tyle, co do zasady, ma wynosić opłata egzekucyjna zgodnie z ustawą, którą w piątek podpisał prezydent Andrzej Duda.

Ustawa o kosztach komorniczych i ustawa o komornikach mają zastąpić obowiązującą obecnie ustawę o komornikach sądowych i egzekucji.

Jednym z podstawowych celów nowego prawa jest ustalenie, że opłata egzekucyjna powinna wynosić średnio 10 procent egzekwowanego roszczenia. Jeżeli spłata długu nastąpi w ciągu miesiąca od powiadomienia o wszczęciu egzekucji, opłata może spaść nawet do 3 procent.

To mniej niż dzisiaj, bo niektóre kancelarie komornicze ustalają ją na poziomie nawet 15 procent, średnio zaś wynosi ona 12,5 proc. Mamy bowiem cztery różne stawki - 15, 8, 5 i 2 proc.

Zobacz także: Zobacz też: Komornik w firmie. Jak się ratować?

Jak pisaliśmy jeszcze w czasie prac nad ustawą, zmiany w prawie to poważne spadki wpływów dla komorników. Firma doradcza PwC, która opracowała prognozę zmian, które czekają komorników twierdzi w raporcie, że przychody ich kancelarii spadną z 1,2 mld zł rocznie do ok. 770 mln.

Eksperci PwC oceniają, że przeciętnie dochody przykładowej kancelarii spadną o 13 do 33 proc. Scenariusz optymistyczny opracowany przez PwC zakłada, że negatywny wynik finansowy dotknie niemal 40 proc. kancelarii komorniczych.

Choć komornicy nie mają dobrej prasy, to - jak obliczył serwis bezprawnik.pl - dzięki nim do gospodarki trafia 10 mld odzyskanych długów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(30)
ja
6 lat temu
By uniknąć problemów finansowych, naciągaczy i oszustów, potrafić wykryć wszelkie pułapki potrzebna jest finansowa wiedza. Z choćby podstawami tejże wiedzy i zdrowym rozsądkiem można uniknąć czegoś takiego jak AmberGold, SKOKi czy kredyt frankowy. Tego raczej w szkole się nie uczy. Samemu trzeba coś się dowiedzieć/przeczytać/poświęcić czas. Przeczytajcie sobie ksiazke „Eme rytura nie jest Ci potrezbna”? opisuje jak działają pieniądze, aby ludzie potrafili budować swoje majątki i ustrzegli się błędów finansowych.
ara
6 lat temu
szkoda że nie napisaliście , że wchodzi dopiero od 01 01 2019 roku
kolejny bubel
6 lat temu
moze?............... ale nie musi
318
6 lat temu
to dobrze lecz co z lichwa ? prezydent pisu obiecal ze sie tym zajmie i do dzisiaj jest cisza .
POLAK
6 lat temu
KOMORNIK TO NIE CZŁOWIEK , TO ROBOT BEZ ZNIECZULENIA WYSYSA WSZYSTKO CO TYLKO SIE DA ,NAWET MAFIA TO PRZY NICH TO CIENIASY,
...
Następna strona