Notowania

wiadomości
10-07-2018 (17:32)

Ustawa węzłowa. Dokumenty w smartfonie, jeden login do wszystkich instytucji

Sejm przyjął tzw. ustawę węzłową. Dzięki nowym przepisom wiele spraw będzie można załatwić on-line, bez wizyt w urzędach. Nie trzeba będzie też wypychać portfela dokumentami. Wszystkie mają zmieścić się w aplikacji na smartfonie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Cyfryzacji)
Zamiast w portfelu wszystkie dokumenty będzie można mieć na smartfonie

Ustawa, którą Sejm przyjął 5 lipca, zakłada utworzenie Węzła Krajowego. Ma zapewnić obywatelom wygodny dostęp do portali publicznych i e-usług świadczonych przez administrację. Ustawę do końca lipca podpisać ma prezydent Andrzej Duda.

**Jeden login do wszystkiego**

Po wprowadzeniu nowych przepisów obywatele będą mogli stworzyć jedno uwiarygodnione konto. Za pomocą jednego loginu i hasła będzie można załatwić sprawy we wszystkich e-usługach administracji publicznej.

Bez wychodzenia z domu, za pomocą jednego konta, można będzie złożyć wniosek o dowód osobisty, zgłosić urodzenie dziecka, rozliczyć podatki, założyć firmę czy załatwić sprawę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Jednolity model identyfikacji będzie obowiązywać także za granicą - na terenie Unii Europejskiej. Cudzoziemcy będą mogli zarejestrować się także w polskim systemie.

Co więcej, za pomocą jednego konta można będzie obsługiwać transakcje komercyjne. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, model identyfikacji może być stosowany m.in. w bankowości.

Zainteresowane tym rozwiązaniem jest też podobno Allegro.

Tak uwiarygodnione konto może pozwolić podmiotom komercyjnym na oferowanie zupełnie nowych usług, bez dużego ryzyka - na przykład sprzedaży ratalnej.

Zobacz: Minister cyfryzacji: wzór nowego dowodu osobistego już we wrześniu

Ministerstwo zastrzega przy tym, że podmioty prywatne nie będą miały dostępu do informacji o obywatelu zgromadzonych na portalach administracji publicznej.

**Dokumenty na smartfonie**

Tzw. ustawa węzłowa daje też podstawę funkcjonowania mDokumentów, czyli rządowej aplikacji do przechowywania dokumentów na smartfonach.

Przykładem mDokumentu jest elektroniczna legitymacja szkolna lub karta miejska. M-dokument wystarczy okazać na ekranie urządzenia mobilnego - np. konduktorowi czy urzędnikowi.

Smartfon wystarczy również podczas kontroli drogowej, by policjant sprawdził dowód osobisty, prawo jazdy czy dowód rejestracyjny.

Ministerstwo zastrzega, że elektroniczne dowody nie wyprą w przyszłości tradycyjnych. Podczas wizyty u notariusza czy w banku oraz za granicą wciąż będzie obowiązywać tradycyjny dokument.

Węzeł komunikacyjny ma spiąć wszystkie strony rządowe już w przyszłym roku.

Przy założeniu, że podmioty komercyjne będą zainteresowane i dołożą się do utrzymania systemu, to jego roczne utrzymanie kosztować ma Skarb Państwa ok. 7 milionów zł.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl *

Tagi: wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-07-2018

wielkibratpatrzyUlala, znamię bestii jak się patrzy (za jakiś czas przymusowo) - nie kupi człek nic, nic nie załatwi, a wszystko zgromadzone w jednym miejscu - mają … Czytaj całość

12-07-2018

A, o!To może niech urzędy zaczną od rozdawania smartfonów.. Od mojego, wara! Chcą na słodko wejść w prywatność każdego z nas.

10-07-2018

Degustator przemian na lepszeSuper! Faktycznie wygodne. Nieboszczyk będzie mógł zgłosić wniosek o wydanie aktu zgonu bez rozpinania całego worka. Wystarczy by tylko wysunął … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)