Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawą o ochronie polskiego obszaru celnego zajmie się prezydent

0
Podziel się:

Zgodnie z ustawą, minister gospodarki ustanawiając dodatkową opłatę celną będzie mógł określić wielkość przywozu towarów nieobjętych taką opłatą

Ustawa o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny wejdzie w życie w miesiąc po ogłoszeniu w dzienniku ustaw, a nie, jak proponował Sejm, po upływie trzech miesięcy - zdecydowali w środę posłowie.

Taką zmianę zawiera przyjęta przez Sejm poprawka Senatu do ustawy. Sejm zaakceptował wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat. Większość z nich miała charakter redakcyjny. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Sejm uchwalił ustawę 15 lutego tego roku. Wprowadza ona dodatkowe opłaty celne i kontyngenty w odniesieniu do krajów nie będących członkami Światowej Organizacji Handlu.

Zgodnie z ustawą, minister gospodarki ustanawiając dodatkową opłatę celną będzie mógł określić wielkość przywozu towarów nieobjętych taką opłatą.

Ustawa wprowadza również nieautomatyczną rejestrację przywozu towarów z krajów nie należących do Światowej Organizacji Handlu (WTO), co w praktyce oznacza konieczność uzyskiwania dodatkowych pozwoleń na ich przywóz do Polski.

Ustawa ma zastąpić obowiązującą obecnie ustawę z 1997 roku, która nie w pełni odpowiada standardom w zakresie ochrony producentów, jakie zostały określone w porozumieniu z WTO.

Podczas debaty nad ustawą poseł sprawozdawca Zbigniew Kaniewski powiedział, że WTO dąży do liberalizacji handlu, ale równocześnie dostrzega stosowanie nagannych praktyk handlowych zagrażających uczciwej konkurencji.

Według Kaniewskiego ustawa zapewni krajowym producentom ochronę, ale nie może stanowić panaceum na trudności wynikające z silnej konkurencji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)