Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa śmieciowa. Polacy nie składają oświadczeń

0
Podziel się

Składanie tzw. deklaracji śmieciowych, niezbędnych do ustalenia wysokości opłat za odbiór śmieci, idzie bardzo opornie.

Ustawa śmieciowa. Polacy nie składają oświadczeń
(mokra/sxc.hu)
bDyOkSLF

Składanie tzw. deklaracji śmieciowych, niezbędnych do ustalenia wysokości opłat za odbiór śmieci, idzie bardzo opornie. Dlatego niektóre miasta, np. Olsztyn i Opole, szykują kampanie informacyjne na ten temat. W większości złożonych oświadczeń deklarowana jest segregacja odpadów.

Od 1 lipca, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku, właścicielami odpadów staną się lokalne samorządy, które teraz, często gorączkowo, próbują ustalić reguły i koszty gospodarowania śmieciami swoich mieszkańców.

Nie wszystkie miasta ustaliły już stawki dotyczące odbioru śmieci, nie ma ich m.in. w Rzeszowie, a w Gdańsku stawki już przegłosowane przez radnych mają być zmienione na najbliższej sesji. Wiadomo jednak, że wszędzie za odbiór odpadów segregowanych będzie się płaciło mniej, niż za nieposegregowanych. Różnica w wysokości opłaty miesięcznej będzie sięgała kilku złotych, np. w Olsztynie w przypadku odpadów segregowanych będzie się płaciło 9,80 zł, a nieposegregowanych 14,41 zł; w Opolu różnica między kosztem odbioru segregowanych - 13 zł a niesegregowanych śmieci 20 zł wyniesie 7 zł.

bDyOkSLH

Aby ustalić każdemu gospodarstwu domowemu opłatę za odbiór śmieci, miasta przyjmują od swoich mieszkańców tzw. deklaracje śmieciowe. Należy w nich np. określić, ile osób zamieszkuje dany lokal i czy składający deklarację będzie segregował odpady, czy nie.

Jak ustaliła PAP, składanie tych deklaracji w wielu miastach idzie bardzo opornie. W Gdańsku nie wpłynęła ani jedna.

_ Władze miasta zapowiedziały, że stawki za wywóz śmieci po przetargu w tej sprawie mają być obniżone. W tej sytuacji informujemy mieszkańców, aby wstrzymali się na razie z wypełnianiem deklaracji _ - wyjaśniła rzeczniczka Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Katarzyna Kaczmarek.

Rzeszów nawet nie rozpoczął przyjmowania deklaracji, za to w Kielcach termin ich składania minął 1 kwietnia. Mimo to deklaracji w tym mieście nie złożyła nawet połowa gospodarstw domowych, dlatego lokalne media niemal co dnia o tym piszą i informują.

bDyOkSLN

_ Przyjęliśmy 12 tys. deklaracji, z czego 3 tys. wprowadziliśmy do systemu _ - powiedział dyrektor wydziału usług komunalnych i środowiska Urzędu Miasta Kielce, Robert Urbański i dodał, że każdego dnia urzędnicy przyjmują od 200 do 300 deklaracji. Według szacunków kieleckich urzędników docelowo deklaracji takich powinno być od 25 do 27 tys.

Przyjmowanie deklaracji trwa w Olsztynie i Opolu. Kierownik referatu wymiaru opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w opolskim urzędzie miasta Czesława Dybek podała PAP, że do 10 kwietnia mieszkańcy Opola złożyli w sumie 346 deklaracji o wysokości opłaty śmieciowej - w tej liczbie jest jedna deklaracja od wspólnoty i cztery od przedsiębiorstw. Dybek wyjaśniła, że dokument ten można składać w urzędzie miasta lub wysłać pocztą od początku kwietnia. Mieszkańcy lub zarządcy muszą go złożyć do 15 maja. Według szacunków opolskich urzędników takich deklaracji powinni być ok. 20 tys.

Olsztyn na deklaracje czeka do końca kwietnia, a jak podał na ostatniej sesji rady miasta dyrektor wydziału ochrony środowiska Zdzisław Zdanowski, wpłynęło ich zaledwie 500, w tym jedna deklaracja od spółdzielni mieszkaniowej.

Aby zachęcić mieszkańców od składania deklaracji, olsztyński urząd miasta wyśle w najbliższych dniach każdemu list z informacją. Kampanię promocyjną planuje też Opole.

bDyOkSLO

Z informacji zebranych przez PAP wynika również, że ci nieliczni, którzy złożyli już oświadczenia, zadeklarowali selektywną zbiórkę odpadów - w Olsztynie i Opolu zrobili tak niemal wszyscy. Podobnie jest też w Kielcach. _ Zdarza się jednak, że mieszkańcy po przemyśleniach zmieniają decyzję i rezygnują z takiej formy _ - przyznał PAP dyrektor wydziału usług komunalnych i środowiska Urzędu Miasta Kielce Robert Urbański.

Dyrektor olsztyńskiego wydziału ochrony środowiska Zdzisław Zdanowski w rozmowie z radnymi na sesji poświęconej sprawom odpadów przyznał, że nie sądzi, żeby wszyscy spółdzielcy i ci, co złożyli deklaracje rzeczywiście segregowali śmieci. Obecnie dokładnie nie wiadomo jak miasto będzie sobie radzić z mieszkańcami, którzy wbrew deklaracji nie będą segregować śmieci. Plany są takie, by zgodność postępowania z deklaracją kontrolowała straż miejska i firmy, które będą odbierać śmieci od mieszkańców.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zezwalała na wybór jednej z czterech metod naliczania tej opłaty: od liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, od ilości zużytej wody, od powierzchni mieszkania i od gospodarstwa domowego. Ustawa obliguje też samorządy, by opłaty za odbiór śmieci segregowanych były niższe, niż w przypadku śmieci niesegregowanych.

Pod koniec stycznia Sejm znowelizował ustawę, nowe przepisy pozwalają samorządom m.in. na bardziej zróżnicowaną politykę dotyczącą naliczania opłat za śmieci. Samorządy będą mogły wybrać więcej niż jedną metodę naliczania opłat w poszczególnych częściach gmin; np. na obszarze, który ma wodociągi - według zużycia wody, natomiast na pozostałym - według innej metody.

bDyOkSLP
Czytaj więcej w Money.pl
Ważna droga krajowa całkowicie zablokowana Po wypadku całkowicie zablokowana jest droga krajowa nr 7 na obwodnicy Kielc. Policja zorganizowała objazdy.
Oto, co gnębi polską służbę zdrowia Ciągle mamy problemy z niską świadomością profilaktyki zdrowotnej.
Posłowie SLD chcą wyjaśnień. Domagają się... Posłowie SLD domagają się zwołania specjalnego posiedzenia Sejmowej Komisji Skarbu Państwa, która miałaby się zająć decyzją o rezygnacji z rozbudowy Elektrowni Opole o dwa nowe bloki energetyczne.
bDyOkSMi
KOMENTARZE
(0)