Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa śmieciowa wchodzi w życie. Warszawa szuka rozwiązania problemów

0
Podziel się:

Miasto oświadczyło, że wydłuży się termin rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umów z firmami, jednak nie istnieje zagrożenie, że śmieci po 1 lipca nie będą odbierane.

Ustawa śmieciowa wchodzi w życie. Warszawa szuka rozwiązania problemów
(Stawinski/Reporter)

Ratusz chce zawrzeć porozumienie z firmami odbierającymi odpady w Warszawie. Chodzi o to, aby po 1 lipca z firmami śmieciowymi rozliczało się miasto, a nie mieszkańcy - powiedziała zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb.

1 lipca gminy mają przejąć obowiązki związane z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów. Krajowa Izba Odwoławcza wczoraj nakazała miastu zmianę warunków przetargu na odbiór i zagospodarowanie śmieci w stolicy. Miasto oświadczyło, że wydłuży się termin rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umów z firmami, jednak _ nie istnieje zagrożenie, że śmieci po 1 lipca nie będą odbierane _.

Kłąb powiedziała, że na jutro zaplanowano spotkanie z przedstawicielami firm odbierających odpady. Podkreśliła, że miasto chce zawrzeć z firmami porozumienie dotyczące odbioru śmieci.

Zaznaczyła, że po 1 lipca to miasto będzie rozliczało się z firmami, a nie mieszkańcy. Dodała, że mieszkańcy zgodnie z ustawą śmieciową będą zobowiązani do wnoszenia opłaty za odbiór odpadów, natomiast nie będą podpisywać umów z firmami śmieciowymi. Kłąb podkreśliła, że według ratusza zaproponowane rozwiązanie dotyczące odbioru śmieci jest zgodne z prawem i najlepsze przede wszystkim dla warszawiaków.

Według władz Warszawy miałoby ono być odpowiedzią na art. 6 s ustawy śmieciowej, który mówi, że jeżeli gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, to właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów, na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej.

Paweł Mikusek z resortu środowiska powiedział, że resort przyjrzy się zaproponowanemu przez miasto rozwiązaniu. Pod koniec maja resort środowiska podał, że jeżeli przetarg na odbiór śmieci nie zostanie rozstrzygnięty do 1 lipca, to gmina nie może udzielić zamówienia z wolnej ręki w tej sprawie.

Ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Samorządy dostały 18-miesięczny okres przejściowy na wprowadzenie przepisów i od 1 lipca przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Gminy są także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl
Poleciała głowa za ustawę śmieciową Zdaniem prezydent Hanny Gronkiewicz - Waltz, Izba jasno opowiedziała się za wolnym rynkiem.
Zaledwie 17 proc. gmin zakończyło przetargi Jedna trzecia jeszcze nawet nie ogłosiła przetargów na odbieranie odpadów komunalnych - poinformował mazowiecki inspektor ochrony środowiska Adam Ludwikowski.
Ta ustawa drenuje kieszenie Polaków _ Ustawa, która ma wejść od 1 lipca, powinna być zniesiona. PiS złożył w tej sprawie projekt ustawy. Oczekujemy, że parlament szybko te zmiany przyjmie. _
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)