Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Koniec użytkowania wieczystego. Uwłaszczenie to jednak kłopot dla samorządów

Koniec użytkowania wieczystego. Uwłaszczenie to jednak kłopot dla samorządów

32 tys. ha gruntów komunalnych w całym kraju znajduje się obecnie pod blokami i willami. Fot. Adam Burakowski/REPORTER/EAST NEWS
32 tys. ha gruntów komunalnych w całym kraju znajduje się obecnie pod blokami i willami.
Rząd chce, aby samorządy stosowały wysokie bonifikaty przy uwłaszczaniu gruntów. To, co dla 2,5 mln Polaków oznacza koniec reliktu PRL, dla samorządów będzie miało konsekwencje.

Samorządy są przeciwne wtrącaniu się władzy centralnej do ich spraw – pisze ”Rzeczpospolita”. Tymczasem resort inwestycji i rozwoju zwrócił się do gmin, aby te udzieliły mieszkańcom wysokich bonifikat przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność.

Czytaj również: Koniec reliktu epoki PRL. Zamiast niego będzie własność

Uwłaszczenie, przypomnijmy, ma nastąpić mocą ustawy 1. Stycznia 2019 roku. Około 30 tys. ha ziemi oddanej w użytkowanie wieczyste należy do Skarbu Państwa. W tym wypadku bonifikaty będą obowiązkowe i wynieść mają konkretny procent w zależności od czasu, w którym nastąpi uwłaszczenie.

Jeśli właściciele lokali zdecydują się na to w roku wejścia ustawy od Państwa, mogą liczyć na 60 proc. bonifikaty, z każdym kolejnym rokiem o 10 pkt proc. mniej. W efekcie po sześciu latach ta bonifikata wyniesie już 10 proc. – podaje "Rzeczpospolita”.

Zniesienie wieczystego użytkowania może zapchać sądy:


Samorządy uważają, że czas na uwłaszczenie nie jest najlepszy, zwłaszcza że za chwilę mamy wybory. Poza tym wiele gmin stosowało lub stosuje upusty większe, lub mniejsze niż 60 proc opłaty przekształceniowej – czytamy w dzienniku. Stąd też, jeśli samorządy zdecydują się na upusty będę one takie jak wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

– czytamy w dzienniku.
mieszkania, własność, grunty, użytkowanie wieczyste
Czytaj także
Polecane galerie
qperNIK
2018-10-12 14:47
"zwrócił się do gmin, aby te udzieliły mieszkańcom wysokich bonifikat przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność."
To jest kpina. Jaka bonifikata? Za co oni w ogóle chcą brać pieniądze? Przekształcają rosół w bulion a ziemniaki w kartofle. To jest wyłącznie KOSMETYCZNA ZMIANA NAZWY i nic więcej. Żadne pieniądze, żadnym gminom się tu za nic nie nalezą!
lolek 47
2018-07-29 10:07
Czy grunty dzierżawione od spółdzielni mieszkaniowych pod lokale handlowe i usługowe też będą podlegały pod uwłaszczenie ?
Anarchol'68
2018-07-28 22:08
"Opłaty za użytkowanie wieczyste przejdą do lamusa", bo zastąpi je podatek katastralny!

Przy którym Polacy wnet zatęsknią za opłatami za użytkowanie wieczyste...
Pokaż wszystkie komentarze (7)