Notowania

prawo
27-07-2018 (07:12)

Koniec użytkowania wieczystego. Uwłaszczenie to jednak kłopot dla samorządów

Rząd chce, aby samorządy stosowały wysokie bonifikaty przy uwłaszczaniu gruntów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Burakowski/REPORTER/EAST NEWS)
32 tys. ha gruntów komunalnych w całym kraju znajduje się obecnie pod blokami i willami.

Rząd chce, aby samorządy stosowały wysokie bonifikaty przy uwłaszczaniu gruntów. To, co dla 2,5 mln Polaków oznacza koniec reliktu PRL, dla samorządów będzie miało konsekwencje.

Samorządy są przeciwne wtrącaniu się władzy centralnej do ich spraw – pisze ”Rzeczpospolita”. Tymczasem resort inwestycji i rozwoju zwrócił się do gmin, aby te udzieliły mieszkańcom wysokich bonifikat przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność.

Uwłaszczenie, przypomnijmy, ma nastąpić mocą ustawy 1. Stycznia 2019 roku. Około 30 tys. ha ziemi oddanej w użytkowanie wieczyste należy do Skarbu Państwa. W tym wypadku bonifikaty będą obowiązkowe i wynieść mają konkretny procent w zależności od czasu, w którym nastąpi uwłaszczenie.

Jeśli właściciele lokali zdecydują się na to w roku wejścia ustawy od Państwa, mogą liczyć na 60 proc. bonifikaty, z każdym kolejnym rokiem o 10 pkt proc. mniej. W efekcie po sześciu latach ta bonifikata wyniesie już 10 proc. – podaje "Rzeczpospolita”.

Zniesienie wieczystego użytkowania może zapchać sądy:

Samorządy uważają, że czas na uwłaszczenie nie jest najlepszy, zwłaszcza że za chwilę mamy wybory. Poza tym wiele gmin stosowało lub stosuje upusty większe, lub mniejsze niż 60 proc opłaty przekształceniowej – czytamy w dzienniku. Stąd też, jeśli samorządy zdecydują się na upusty będę one takie jak wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

– czytamy w dzienniku.

Tagi: prawo, mieszkania, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-07-2018

flyjakby ktoś nie wiedział o co chodzi w uwłaszczeniu to już odpowiadam: zaraz po tym jak staniecie sie właścicielami będzie wprowadzony podatek … Czytaj całość

27-07-2018

Zenonkażdy powinien mieć ziemie pod domem i całą działke jako własność --to normalne a jak obliczać jak przez 25 lat płacił za dozywotnie to powinna już … Czytaj całość

27-07-2018

JessJuż bez zgody przekształcają działki z Rb na samo B. PODATEK WZRASTA 2000 RAZY. Obdoją nas do cna.

Rozwiń komentarze (7)