Notowania

Użytkowanie wieczyste. Projekt zmian na ostatniej prostej

Od początku 2019 r. zniknie użytkowanie wieczyste gruntu. Każdy będzie miał prawo własności. Wcześniejszą opłatę roczną zastąpi opłata przekształceniowa, która będzie rozłożona na 20 rat. Dla płacących z góry rząd przewidział spore ulgi.

Podziel się
Dodaj komentarz
Na zmianach w prawie skorzysta 1,5 mln Polaków

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", projekt Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju jest już na ostatniej prostej. Być może jeszcze przed wakacjami, a najdalej we wrześniu, projekt ustawy trafi do Sejmu. Nowe prawo ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Skorzysta z niego 1,5 mln Polaków. Jak pisaliśmy w money.pl, zgodnie z obecnym kształtem projektu ustawy, udziały w gruntach pod blokami oraz prawo użytkowania wieczystego do działek, na których stoją domy jednorodzinne, mają zostać z mocy prawa przekształcenie we własność. I te będą miały pierwszeństwo.

Dopłaty do mieszkań mają pobudzić rynek lokali na wynajem. Ma to ułatwić ludziom start w życiu zawodowym:

Przekształcenie będzie odpłatne. Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych przez 20 lat będą wnosić opłatę przekształceniową. Aż 33 lata będą takie opłaty wnosić właściciele lokali użytkowych w blokach, także garaży podziemnych.

Jak dowiedział się dziennik, ministerstwo szykuje spore ulgi dla przekształcanych gruntów. Gdy właściciel budynku na gruncie skarbu państwa zdecyduje się zapłacić całą opłatę, dostanie od państwa 60 proc. bonifikaty. W kolejnych latach upusty będą mały co 10 proc.

W przypadku działek komercyjnych przekształcenie nastąpi później. Być może dopiero w 2020 r. lu 2021 r. Powód? Ministerstwo musi mieć zgodę na to od Komisji Europejskiej, bo takie działanie może zostać uznane za niedozwoloną pomoc społeczną.

O ile reforma będzie korzystna dla właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań w blokach, dla samorządów oznacza koniec wpływów z opłat za użytkowanie wieczyste. Samorządowcy wskazują też, że przekazywanie przez gminy gruntów w użytkowanie wieczyste to tani sposób zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców.

Pojawia się także problem konstytucyjności odbierania gminom własności gruntów. W toku prac nad projektem ustawy, Rzecznik Praw Obywatelskich uznał nawet, że niektóre zapisy "naruszają konstytucyjną zasadę stabilności stosunków prawnych, zasadę zaufania do państwa i zasadę sprawiedliwości społecznej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: użytkowanie wieczyste, opłata przekształceniowa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-06-2018

bleeeNo patrzcie a kradzież kasy z OFE jakoś nie naruszała "zasady zaufania do państwa i zasady sprawiedliwości społecznej".

14-06-2018

emerytnie widze tu żadnej ulgi dla uzytkownica płace wieczyste i podatek od nieruchomosci a teraz w zamian bede płacic za prekształcenie, gdyby to … Czytaj całość

14-06-2018

BacaJeżeli wszystko co może kożystnie służyć ludziom na to sie UE może nie zgodzic robiąc z Polski ośrodek nedzy a nie dotyczy to zachodu=więc nasuwa mi … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (94)