Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Vistal Gdynia ma kolejne złe wiadomości. PKO BP reaguje natychmiast

Vistal Gdynia ma kolejne złe wiadomości. PKO BP reaguje natychmiast

Majątek Ryszarda Matyki, prezesa i głównego właściciela Vistalu Gdynia, topnieje z dnia na dzień Fot. Vistal Gdynia
Majątek Ryszarda Matyki, prezesa i głównego właściciela Vistalu Gdynia, topnieje z dnia na dzień

Wydawało się, że Vistal Gdynia przekazał już wszystkie złe wiadomości i gorzej być nie może. Spółki zależne wykazały, że na kontraktach będą straty, banki i ubezpieczyciel wypowiedzieli umowy. Okazało się, że to nie koniec. Straty będą jeszcze większe.

Vistal Gdynia - zajmujący się budową mostów i elementów w Polsce i Skandynawii - otrzymał od spółki zależnej Vistal Offshore kolejne złe wiadomości. Po wycenie długoterminowych kontraktów budowlanych trzeba było zrobić korekty. Niestety na minus. Wynik finansowy brutto pomniejszony zostanie o dodatkowe ok. 44,7 mln zł na poziomie grupy kapitałowej, a wynik jednostkowy Vistalu Gdynia o ok. 0,7 mln zł.

Wcześniej Vistal szacował negatywny wpływ korekt na skonsolidowany wynik finansowy brutto na 88,1 mln zł i na wynik jednostkowy na 42,9 mln zł. Teraz te kwoty wzrosną.

Długo nie trzeba było czekać na reakcję banków. PKO BP wypowiedział w piątek Vistal Offshore umowę kredytu inwestycyjnego z terminem zaledwie siedmiu dni. Wysokość pożyczki wynosi ogółem 13,6 mln euro. Wcześniej umowy wypowiadał szereg innych banków, a największe roszczenie zgłosił BGŻ BNP Paribas, któremu Vistal Gdynia winny jest 47 mln zł.

Jak powstał most wiszący Hardanger?


 

Informacje sprowadziły kurs akcji Vistalu na nowe dno. Od piątku jest to poziom 1,59 zł za akcję. Wartość spółki zeszła poniżej 23 mln zł z prawie 120 mln zł na koniec ub.r.
Notowania Vistal Gdynia w piątek

 

"Spółka szacuje, że w wyniku korekty sprawozdania finansowego Vistal Offshore Sp. z o.o. za okres od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2017 r., może dojść do obniżenia wyniku na realizowanych i zakończonych kontraktach budowlanych spółki, w których realizację zaangażowany jest Vistal Offshore Sp. z o.o., co obniży jednostkowy i skonsolidowany wynik finansowy brutto spółki za okres od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2017 r. Spółka szacuje, że na skutek korekty sprawozdania Vistal Offshore Sp. z o.o. jednostkowy wynik finansowy brutto spółki pomniejszy się dodatkowo kwotę ok. 0,7 mln zł oraz skonsolidowany wynik finansowy brutto grupy kapitałowej Vistal Gdynia pomniejszy się dodatkowo o kwotę ok. 44,7 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Jednostkowe i skonsolidowane sprawozdania finansowe spółki za okres od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2017 r. są obecnie przedmiotem przeglądu prowadzonego przez biegłego rewidenta. W związku z czym, powyższe kwoty nie są ostateczne i mogą ulec zmianie, zastrzeżono.

Vistal zajmuje się produkcją wielkich konstrukcji stalowych, w tym budową mostów, rurociągów i platform wiertniczych. Zaledwie miesiąc temu podpisał kontrakt na budowę wiaduktu w Elblągu za 35 mln zł, a pod koniec sierpnia umowę na budowę trzech mostów w Norwegii za 23 mln zł. W Warszawie znany jest z budowy wielkich, tunelowych, szklanych ekranów akustycznych wzdłuż trasy AK, czyli S8/S2.
budownictwo, vistal gdynia, vtl
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Hania
2017-10-05 14:47
Skończyło się kolesiostwo złodziejaszku!!!!
Gorol niskopienny
2017-09-28 15:44
Wupir....lic darmozjadow i firma sie kreci
Gorol niskopienny
Pit
2017-09-24 20:16
Na jednego robola przypadał umysłowy to jak to mogło nie paść , wałki robione na godziny itd...
Pokaż wszystkie komentarze (12)