Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Vistal Gdynia ma kolejne złe wiadomości. PKO BP reaguje natychmiast

12
Podziel się:

Wydawało się, że Vistal Gdynia przekazał już wszystkie złe wiadomości. Spółki zależne mają straty, banki i ubezpieczyciel wypowiadają umowy. Okazało się, że to nie koniec. Straty będą jednak o połowę większe, niż zapowiadano.

Majątek Ryszarda Matyki, prezesa i głównego właściciela Vistalu Gdynia, topnieje z dnia na dzień
Majątek Ryszarda Matyki, prezesa i głównego właściciela Vistalu Gdynia, topnieje z dnia na dzień (Vistal Gdynia)

Wydawało się, że Vistal Gdynia przekazał już wszystkie złe wiadomości i gorzej być nie może. Spółki zależne wykazały, że na kontraktach będą straty, banki i ubezpieczyciel wypowiedzieli umowy. Okazało się, że to nie koniec. Straty będą jeszcze większe.

Vistal Gdynia - zajmujący się budową mostów i elementów w Polsce i Skandynawii - otrzymał od spółki zależnej Vistal Offshore kolejne złe wiadomości. Po wycenie długoterminowych kontraktów budowlanych trzeba było zrobić korekty. Niestety na minus. Wynik finansowy brutto pomniejszony zostanie o dodatkowe ok. 44,7 mln zł na poziomie grupy kapitałowej, a wynik jednostkowy Vistalu Gdynia o ok. 0,7 mln zł.

Wcześniej Vistal szacował negatywny wpływ korekt na skonsolidowany wynik finansowy brutto na 88,1 mln zł i na wynik jednostkowy na 42,9 mln zł. Teraz te kwoty wzrosną.

Długo nie trzeba było czekać na reakcję banków. PKO BP wypowiedział w piątek Vistal Offshore umowę kredytu inwestycyjnego z terminem zaledwie siedmiu dni. Wysokość pożyczki wynosi ogółem 13,6 mln euro. Wcześniej umowy wypowiadał szereg innych banków, a największe roszczenie zgłosił BGŻ BNP Paribas, któremu Vistal Gdynia winny jest 47 mln zł.

Zobacz także: Jak powstał most wiszący Hardanger?

Informacje sprowadziły kurs akcji Vistalu na nowe dno. Od piątku jest to poziom 1,59 zł za akcję. Wartość spółki zeszła poniżej 23 mln zł z prawie 120 mln zł na koniec ub.r.

Notowania Vistal Gdynia w piątek

"Spółka szacuje, że w wyniku korekty sprawozdania finansowego Vistal Offshore Sp. z o.o. za okres od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2017 r., może dojść do obniżenia wyniku na realizowanych i zakończonych kontraktach budowlanych spółki, w których realizację zaangażowany jest Vistal Offshore Sp. z o.o., co obniży jednostkowy i skonsolidowany wynik finansowy brutto spółki za okres od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2017 r. Spółka szacuje, że na skutek korekty sprawozdania Vistal Offshore Sp. z o.o. jednostkowy wynik finansowy brutto spółki pomniejszy się dodatkowo kwotę ok. 0,7 mln zł oraz skonsolidowany wynik finansowy brutto grupy kapitałowej Vistal Gdynia pomniejszy się dodatkowo o kwotę ok. 44,7 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Jednostkowe i skonsolidowane sprawozdania finansowe spółki za okres od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2017 r. są obecnie przedmiotem przeglądu prowadzonego przez biegłego rewidenta. W związku z czym, powyższe kwoty nie są ostateczne i mogą ulec zmianie, zastrzeżono.

Vistal zajmuje się produkcją wielkich konstrukcji stalowych, w tym budową mostów, rurociągów i platform wiertniczych. Zaledwie miesiąc temu podpisał kontrakt na budowę wiaduktu w Elblągu za 35 mln zł, a pod koniec sierpnia umowę na budowę trzech mostów w Norwegii za 23 mln zł. W Warszawie znany jest z budowy wielkich, tunelowych, szklanych ekranów akustycznych wzdłuż trasy AK, czyli S8/S2.

budownictwo
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Hania
5 lata temu
Skończyło się kolesiostwo złodziejaszku!!!!
Gorol niskopi...
6 lat temu
Wupir....lic darmozjadow i firma sie kreci Gorol niskopienny
Pit
6 lat temu
Na jednego robola przypadał umysłowy to jak to mogło nie paść , wałki robione na godziny itd...
Kk
6 lat temu
Za duzo umyslowych co nic nie robia a kase grubą za to biora
fhj
6 lat temu
zmienic zarzad i tyle